Google Maps ile Uluslararası Uzay İstasyonu'nu Gezin!

Street View ile Dünya'yı adım adım bilgisayarımıza taşıyan Google'dan yeni sürpriz: Şimdi de uzaya çıkıyoruz!

  • Ali Ruhi Öztürk
Google Maps ile Uluslararası Uzay İstasyonu'nu Gezin!

Bir çoğumuzun gitmeyi hayal ettiği Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station, ISS), Google sayesinde artık herkesin dijital olarak ziyaret edebileceği bir yer haline geliyor.

Arama motoru devi ile Avrupa Uzay Ajansı'ından astronot Thomas Pesquet'in birlikte çalışmasıyla ISS'in panoramik fotoğraflarla oluşturulmuş dijital bir turu, Google Maps Street View'a taşındı. Pesquet yazdığı blog gönderisinde bu sürecin hiç de basit olmadığını, yer çekimsiz ortamda bu projenin bir o kadar daha zor olduğunu açıkladı.

Pesquet'in çalışması sayesinde ISS'in içini 360-derecelik panaromalar ile görebiliyoruz. Burada astronotların çalışma ve yaşam alanlarını detaylı şekilde inceleyebilir, Cupola modülünden mavi boncuk Dünya'mıza geri bakabilirsiniz.

Bu galeride, ISS'te çekilen tüm fotoğrafları görebilirsiniz, ayrıca uzay istasyonunu Street View'da dolaşabilirsiniz.

Go Inside the International Space Station with Google Street ViewGo Inside the International Space Station with Google Street View
The International Space Station is a marvel of modern science and engineering. Astronauts have occupied the pressurized modules for over 16 years, and now you can explore their work and living spaces in Google Street View. From the research, to the "orbital outhouse" to the inspirational views back down to Earth from the cupola, take a look at the images here: google.com/streetview

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play