Google Maps'teki fotoğraf, olay oldu!

Google Maps'te ortaya çıkan bir uydu görüntüsü, bir anda haber manşetlerine neden çıktı?

  • Cem Şancı
Cinayet anı Google Maps'e takılmış...

Kaliforniya'da bir aile, 2009 yılında silahla vurularak öldürülen oğullarının kaldırımda vurulmuş şekilde yattığı ve çevresini polislerin sardığı şekilde çekilmiş uydu fotoğrafını Google Maps'te bulunca kahroldular.

Google'ın Maps servisi, ABD'de son derece detaylı görüntü verdiği için kullanıcılar sokaklardaki yayalara kadar her detayı seçebiliyorlar. 2009 yılında vurularak öldürülen Kevin Barrera'nın ailesi de çocuklarının vurulduğu yerde hala ölüm anının uydu fotoğrafının durduğunu görünce, isyan ettiler.

ABD'de haber gündemine taşınan bu olay için Google bir açıklama yaparak, normalde Google Maps fotoğraflarını üç - dört yılda bir uydudan gelen yeni fotoğraflarla değiştirdiklerini ancak bu olayın "hassasiyeti" nedeniyle, bölgenin yeni fotoğrafını çekip bir hafta içinde fotoğrafı değiştireceklerini haber verdiler.

Streetview servisinde kullanıcılar "mahrem" görüntülerin yer aldığını fark ederlerse fotoğrafların değişmesini talep edebiliyorlar. Ancak Google Maps servisindeki uydu fotoğrafları için böyle bir "şikayet" mekanizması bulunmuyor; Google'ın, uydulardan düzenli olarak çekilen fotoğrafları birleştirmesi ile uydu haritaları elde ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

navigasyon özelliği hala gelmedi , en son google izin verdi die biliyorum

@dumdumaq Olay googleın izin vermesi değil Harita Genel Komutanlığından çıkacak izin. Kıbrısı tek parça olarak gösterdiği için google izin çıkmadı hala ama ne gariptir Kıbrısta uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

buda izlendiğimizin en büyük kanıtı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost