Google Maps'e Gerçek Zamanlı Konum Paylaşım İşlevi!

Google Maps, yeni sunmaya başladığı işlevle modern hayatın bir sorununu daha çözüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google Maps'e Gerçek Zamanlı Konum Paylaşım İşlevi

Arkadaşlarınızla buluşmaya giderken biraz geç kaldığınızda "ne zaman geliyorsun" gibi mesajları muhtemelen almışsınızdır. Google, sürekli yaşadığımız bu durumla ilgili yeni bir çözüm sunmaya başladı.

Google Maps'e eklenen işlev sayesinde konumunuzu gerçek zamanlı olarak paylaşmanız yakında mümkün olacak. Böylece aileniz veya arkadaşlarınız, tam konumunuzu istediğiniz süreyle görebilecekler. Android ve iOS'ta çalışan işlev, Android, iPhone, mobil web tarayıcısı ve masaüstündeki kullanıcıların konumunuzu görmesine izin veriyor. Konum paylaşımının nasıl çalıştığını Google'ın yayınladığı videoda da izleyebilirsiniz:

Share your real-time location with the people you want, for exactly as long as you wantShare your real-time location with the people you want, for exactly as long as you want
g.co/sharelocation Let your friends and family know where you are and when you'll get there, right from Google Maps.

Konumunuzu paylaşmak için Google Maps'in menüsünü açıp veya mavi noktaya dokunup "Konumu paylaş" seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bunun ardından konumunuzu paylaşacağınız kişiyi ve paylaşım süresini seçmeniz gerekiyor. Konum paylaşımını istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Bu işlev Google Maps'e son zamanlarda eklenen faydalı işlevlerden sadece bir tanesi. Geçen günlerde eklenen yeni bir işlev, otomobilinizi nereye park ettiğinizi hatırlamanızı sağlıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

şimdi baktım bu özellik Türkiyede verilmemiş sanırım

ios ta konum paylaş özelliği epeydir var google maps e de eklenmesi güzel

yıllar önce nokia 9110 yanlış hatırlamıyorsam reklamında vardı bu olay

Bu ozellik zaten google + uygulamasinda var kullanmak isteyen detayli incelesin

Ben bunu gectim,otopark ozelligide yok turkiyede...bu arada bu ozellik arkadasim nerde app ile ios te senelerdir var turkiyede...android out ios in...

Konum geçmişi çok önce gelmişti ama app üzerinden görüntüleme Türkiye'de sağlanmamıştı. O olmadığı için gerçek zamanlı konum paylaşma da çalışmıyor. Ancak Android ile Maps'in beta sürümünü kullanarak bu özelliği açabilirsiniz (Maps menüsünde çıkmayacak, ancak Google Ayarları üzerinden)

Sen de yorum yaz