Google, Microsoft'un sataşmalarını umursamadı

Google, Microsoft'un kendisiyle dalga geçmek için bastırdığı tişörtlere işte böyle cevap verdi!

  • Cem Şancı
Google hakkındaki kampanyayı önemsemedi

Microsoft, bir süredir Google karşıtı bir kampanya başlatmıştı. Scroogled isimli kampanya, Google'ın kullanıcıların verilerini izinsiz olarak reklam verenlere sattığını anlatarak insanları bu konuda uyarıyordu. Bu arada Scroogled kelimesi de "Google'ın insanların internetteki hareketlerini kayıt altına alıp bu verileri en yüksek fiyatı veren reklam verene satmak" anlamına gelen bir kelime olarak literatüre geçti.

Microsoft'un Scroogled kampanyası elbette ağır bir ironi de barındırdığı için internette büyük ilgi görüyor. Hatta Microsoft bu kampanya için üzerinde "biz sizin verilerinizi çalarken siz sakin olun," yazan tişörtler ve kahve bardakları dağıtmaya başladı. Buradaki haberimizde, Google'ın, tüm bu girişimleri "görmezden geleceği" iddiasında bulunmuştuk. Ve bir kez daha haklı çıktık...

Tüm bunların karşılığında Google'a yorumu sorulduğunda ise Google yöneticilerinin cevabı kısa ve net oldu: "Microsfot'un son kampanyası hiç şaşırtıcı değil. Giyilebilir bilgisayarlar konusunda rekabet iyice kızıştı."

Google'ın burada vurguladığı "giyilebilir bilgisayar"dan kastı, Microsoft'un kampanya için dağıttığı tişörtler. Google'ın bu nükte ile "Microsoft ancak bu kadarını yapabilir, biz ise gerçek bilgisayarlar yapıyoruz ve insanlar bunları giyiyor" demeye çalıştığı düşünülüyor. Ancak mesaj tam net değil. Google'ın konu hakkındaki genel tavrının ise "Microsoft'u kendi haline bırakın," gibi bir alt mesaj olduğu dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ha haa bunları kaale bile almamış Microsoft :)

Gerçekler değişmiyor ama Google ın gizlilik politikası özel verilerimizi satmaya yönelik koşullar içeriyor.

Sanki Microsoft sütten çıkmış ak kaşık da.

Windows Phone yükselince bakalım öyle diyebilecek mi ?

Google'ın bence unuttuğu birşey var. Eğer Windows, dolayısı ile Microsoft, olmasaydı Google diye birşey de büyük ihtimalle olmayacaktı. Ayrıca Microsoft yıllardır sadece yazılım değil donanım da üretiyor.

verecek cevap bulamamışlar saçmalamışlar :D

@26 Kas 2013 19:46 biri sıçmış biri kusmuş diğeride üzerine kusmuş diğeride hani bana hani bana demiş

Az onceki ziyaretcimiz microsof olmasaydi google olmayacakti diyen arkadasa sesleniyorum asil mac pronun yazilimi olmasaydi microsoft olmayacakti...Microsoft Japonlar gibi cok kiskancli ve her konuda elestiricidir bu da demektir ki microsoft diger urunlerden dikkat cekmektedir..

@26 Kas 2013 19:59 Yasin kac senin? 13 mü? Mac pro ile MS ne alaka.

Ziyaretçi 22.27 çünkü dünyadaki ilk işletim sistemi macosx

aslında burada dramatik olan nokta google'ın umursamamasının evet verilerinizi çalıyoruz anlamına gelmesi. google'ın en önemli kazancı reklamlar ve bunu da kullanıcı özel email, dosyların içindeki keywordlere göre indeksliyorsa bu gerçekten de sahtekarlık oluyor. google büyük ve güçlü bir şirket elbetteki. ama reklam için daha akıllı çözümler bulmalılar.

giyilebilir bilgisayarda rekabet kızışmış mış mış mış! bırak giyilebilir bilgisayarları tablet bilgisayarların bile hali harap. bir internette sörfü bile eziyete çeviriyorlar. google yönetiminin 25 sene önce satılan casio saatlerin marifetlerinden belli ki haberi yok, yoksa günümüzdeki cihazlara bilgisayar diyebilmek için 50 sene sonrasının cihazlarını tasarlamaları gerektiğini bilirlerdi. google glass diye yer gökün oynatıldığı zımbırtıda holyywood bilimkurgu filmlerinde kullanılmaktan en basma kalıp durumuna düşmüş bir cihazın günümüz teknolojisine göre tasarlanmış halinden başka birşey değil!

12 tane yazılmış yorumlardan sadece birinde bir arkadaş önemli detayı fark etmiş; microsoft`un google`ı kullanıcılarının veri hırsızlığı ile suçlayıp google`ın bu suçlamaya karşı sessiz kalması! ama microsoft sütten çıkma ak kaşık değil (bunada bir diğer arkadaş değinmiş) bu haltı microsoft, apple hatta sony bile yiyor!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost