Google, Microsoft ve Yahoo!, aynı arama protokolün

Google, Microsoft ve Yahoo!, aynı arama protokolünde uzlaştı

Üç şirket, rekabeti bir yana bırakarak aynı arama protokolünde uzlaştılar(().Tabii ki bu arama protokolü arama motorlarının protokolleri değil.Bu protokol daha çok sitelerin nasıl tarandığını belirleyen indeksleme protokolü.

Statik sayfaları kolaylıkla bulan tarayan robotlar, "index.php?i=12" gibi karışık URL biçimlerine sahip dinamik sayfaları bulmakta sıkıntı yaşıyordu.Bu sıkıntının etrafından dolaşmak için Google'ın geliştirdiği "Sitemaps" (Site haritaları) teknolojisiinde web tasarımcısı sitenin belirli bir yerine (Google'a yerini bildirerek) "sitemap.xml" isimli bir XML dosyası koyuyordu.Bu dosyada hangi adreslerin taranacağı belirtiliyordu.Ancak site haritaları birbirinden farklı XML şemaları kullandığı için her motor için ayrı harita hazırlamak gerekiyordu.

Microsoft, Yahoo! ve Google, Google Sitemaps'i Açık kaynak hale getirerek aynı protokolde uzlaştılar ve site yöneticilerinin üzerindeki yükü kısmen hafiflettiler.Yahoo! bugünden geçerli olmak üzere yeni site haritası standardını tanıyacak fakat eski protokolleri de es geçmeyecek.Microsoft ise 2007'nin başlarında, bu protokolü arama motorlarına entegre ettikten sonra bu geçişi yapacak.

Yeni standart ile alakalı ayrıntılı bilgiye sitemaps.org adresinden ulaşabilirsiniz. Sitemaps Creative Commons Lisansı(() ile lisanslandı.

Yetkin Çapan

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir