Google, Microsoft'un Bing'ine karşı!

Arama motoru dünyasının arkadan gelen devi Bing, Google'a yetişti mi; hala çok mu geride? Kıyasladık

  • Zeynel A. Öztürk
Google mı daha iyi, Bing mi?

Google, yıllardır "arama" sözcüğüyle eşanlamlı olarak kullanılıyor. Bing ise Google'ın aksine, böyle bir arama motorunun gereksiz olduğu nedeniyle eğlence konusu olmuş durumda. İster inanın, ister inanmayın, iki arama motoru arasında bu şakalarda duyduğunuz kadar fark yok.

Bing'in çoğu şeyi neredeyse Google kadar iyi yaptığı, kullanıcılar tarafından çoğu zaman göz ardı ediliyor. Microsoft'un arama motoru belki Google'dan iyi değil ancak rakibiyle karşılaştırılmayı hak ediyor.

Katılımcılar

Google ve Bing'i muhtemelen yakından tanıyorsunuz, ancak hafızanızı tazelemek amacıyla ikisinden kısaca bahsedelim.

Google: 1997'den beri yayında olan Google Search, açık ara farkla dünyanın en çok kullanılan arama motoru. Şubat ayı itibariyle Google, ABD'deki arama pazar payının yüzde 64,5'ine sahip.

Bing: Microsoft'un Windows Live Search ve MSN Search olarak bilinen arama motorlarının son adı Bing. Kendisini "karar motoru" olarak tanımlayan Bing, sayfalarda metin bulmaktan çok, gerçek hayata yönelik içeriğe önem veriyor. Yahoo'nun arama sayfası da Bing'i temel alıyor ve her ikisi, ABD'deki aramaların yüzde 32,6'sını kapsıyor.

Temel düzen ve arama işlevleri

Temel arama sonuçlarında iki site birbirine çok benziyor. Hatta logolar olmasaydı ikisini karıştırabilirdiniz. İşte biraz kurcaladığımızda gözümüze çarpan farklar:

- Bing'in video arama işlevi Google'ınkinden daha iyi. Video sonuçları dikey bir liste yerine daha büyük resimlerden oluşan bir ızgarada gösteriliyor. Videoları Bing'i terk etmeden çalabiliyorsunuz.

- Bing, çoğu zaman Google'dan daha çok otomatik tamamlama önerisi gösteriyor.

- Google'ın alışveriş önerileri, Bing'e kıyasla daha çok görünüyor ve genellikle çok daha iyiler. Bir ürünün hangi mağazalarda olduğunu veya nerede en uygun fiyatla satıldığını arıyorsanız Google, Bing'den daha çok işinize yarayacak.

- Google'ın görsel arama işlevi biraz daha akıcı gibi görünüyor. Ancak Bing, "Düzen" gibi bir-iki ek gelişmiş seçenek sunuyor. Bing'in görsel araması, arama teriminizin bir kısmını tek tıklamayla kaldırmanıza da izin veriyor.

- Bing, ilgili aramaları ve ilgili görsel aramaları, arama sonuçlarınızın sağ tarafında gösteriyor. Google ise bunları aşağıya yakın bir konumda gösteriyor. İkisinden birinin daha iyi olduğunu söylemiyoruz, sadece böyle bir farklılık var.

Bing, birim dönüştürme, yerel hava durumu, ünlü kişiler hakkında bilgiler gibi Google'da rastladığımız "akıllı aramaların" çoğunu kendine uyarlamış bulunuyor. Ancak Google'da filmlerin ve oyunların çıkış tarihleri, sağlık bilgisi gibi Bing'de olmayan birkaç şey daha var. Akıllı aramalar sizin için önemliyse, Google'ı kullanın.

Gelişmiş özellikler

İki arama motoru, gelişmiş operatörleri kullanma konusunda şaşırtıcı derecede birbirine benziyor. Sözdiziminde bazı küçük farklılıklar var (Google'ın gelişmiş operatörleri için buraya, Bing'in listesi için buraya tıklayın), ancak çoğu kesişiyor. Bununla birlikte Google'da kullanabileceğiniz operatörlerin sayısı daha çok ve Bing'in yapabildiği şu iki arama dışında Google, gelişmiş aramalar için daha güçlü:

- contains:

Bu operatör, belirli dosya türünü içeren sayfaları (örneğin PDF) aramanızı sağlıyor. Google'da PDF dosyasının kendisiyle bağlantı kurmanızı sağlayacak bu sözdizimi Bing'de PDF dosyalarına bağlantı veren sayfaları bulmanıza yardımcı oluyor.

- linkfromdomain:

Bu operatör ise belirli bir sitenin bağlantı verdiği en yüksek puana sahip sitelerin bir listesini veriyor.

- feed:

Belirli bir konudaki RSS kaynaklarını aramanıza izin veriyor.

Arama sonuçlarının kalitesi ve sonuç

Google'ın görsele göre arama, anında arama (yazdığınız anda arama), sesli arama (mikrofonu kullanarak arama yapma) ve Google hizmetlerle entegrasyon gibi ek işlevleri bulunuyor. Google hizmetlerini sıkça kullanıyorsanız, Google'ın arama işlevinden ayrılmanız zor olacaktır.

En önemli konu olan arama sonuçlarına gelelim. Aradığınızı bulamıyorsanız, şimdiye kadar bahsettiğimiz işlevler bir işinize yaramayacaktır.

Temel aramalarda iki arama motorunun da istediğimiz sonuçları verdiğini gördük (sonuçlar farklı olsa da). Bazı aramalar Google'da, bazıları ise Bing'de daha iyi sonuçlar verdi. Genel olarak ikisinde de çok kötü ve çok farklı sonuçlar almadık. Bing'in bazen biraz daha iyi sonuçlar vermesi bizi şaşırttı.

Teknik sorunlar gibi çok spesifik aramalarda ise fark ortaya çıktı. Sorunuzun cevabı büyük bir forum veya blog'da gömülüyse, Google onu bulmakta ve sonuçları organize etmekte muhtemelen daha iyi bir iş çıkaracaktır. Sorunuz ne kadar spesifik ise Google o kadar başarılı olacak.

Kazanan: Google (ancak çok büyük bir farkla değil)

Bu sonucun kimseyi şaşırtmadığını biliyoruz. Objektif olarak baktığımızda Google'ın daha iyi bir arama motoru olduğu açıkça görünüyor. Bing'den daha uzun süredir hizmet veren Google, hem çok daha popüler, hem de sürekli olarak yenilik yapıyor. Yine de iki arama motorunun sundukları işlevlerin benzerliği şaşırtıcıydı.

Bing'in video arama gibi daha başarılı olduğu birkaç yer var. Zaman zaman Bing'in arama sonuçlarını tercih etmiş olsak da, Google'ın web'in en derin köşelerindeki bilgileri çıkarabilmesi, bizce oldukça değerli. Sonuç olarak Bing, düşündüğümüzden daha iyi bir arama motoru olduğunu gösterdi ancak Google, en iyisi olmayı sürdürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

google kendi browserimi kullan diye her gün karsima reklam cikariyor. biktim artik baska arama moruna gectim bu alemde tek sen kiral degilsin yeter bir reklami devamli göster biktirdi beni

@12 Kasım 2015 04:54 Aynen aynen 130 kağıt verip aldığım yazıcıda bile chrome çıktı yeter Edge¦Bing

@ttbpc Forumda konu açtığınızdan yazamamıştım. Avas Free kullanmadıysanız Avast'ın da hatada en az 2 kez Google Chrome yükleyin diye ekranın altında pop up reklamı çıkardığını da belirterek ekleme yapayım dedim. (Foruma kaydol diye başımın etini yiyenler : Forum benim e posta adresimi bir gün beğenmemekten vaz geçtiğinde takrar denerim. Beş adresimin hiç birini beğenmedi...)

Dünya üzerindeki bütün arama motorlarını toplasanız 1 Google etmiyor daha neyin tartışması bu? Google eze eze geçiyor işte hepsini açık ve net. Bütün dünya Google kullanıyor. Çünkü daha iyisi yok. Olamaz da. Google var oldukça diğerleri hep onun gölgesinde ezilecek. Google candır, diğerleri heyecandır.

@12 Kasım 2015 06:41 sen bu yorumu yazmadan önce ne aldın :). gelişimin ilk basamağa değişime açık olmaktır. bir kaç istisna dışında Google in hiç bir esprisi yoktur bir kaç deneme yap anlayacaksın

Arama motorları iki gruba ayrılır: Google ve diğerleri... :))

Bing Kullanıyorum ve vazgeçmem

Bing'i öveyim derken Google'ı övmek :)

Açıkcası kimse şunu 'bing it' demeyecek hiç bir zaman!

Yurt dışını bilmem ama Türkiye de yandex in epey yol aldığını Google ile kapışacağını soyleyebilirim.

taraflı yapılmış! sonucun google çıkmasına tabiki şaşırmadık

Bazen google beni çileden çıkarıyor bing kullanıyorum, sonra bing çileden çıkarıyor google kullanıyorum. Böyle döngü devam ediyor. Genel olarak teknik terim aramada google, metin aramada ise bing'de daha iyi sonuç buluyorum.

Hepsini boşverin; Fenerbahçe Yandex.

Birinde alamadığınız sonucu diğerinde alabiliyorsunuz. Benim önerim her ikisinin de kullanılması.

gideceği web sitesini arayanlar için hangi arama motorunu kullandığının zaten bir önemi yok. bir konuda detaylı bir bilgi arayan birisi için hiç bir arama motoru tek başına yeterli değildir. Her arama motoru konunun farklı taraflarını yakalıyor. ihtiyaç duyanlar bunu zaten bilir. Şu iyi bu iyi diyenlerde zaten işten anlamayan obsesif kimselerdir. Bu arada bütün bunlar benim kişisel görüşüm olup herkes kabul etmeyebilir.

@12 Kasım 2015 14:04 Firefox sırf bu sebeple artık giriş sayfasında arama yapmaya başladığınız anda isTediğiniz tüm arama motoru alternatifleriyle kOlayca arama yapabiLmeniz için hızlı ulaşım penceresi sunmaya başlamıştır.

video ve resim aramada bing kullanıyorum diger araştırmalarda google 3. olarakta yandex :D Sırasıyla En çok Google-Bing-yandex

ben bing'i tercih ediyorum

kene gibi android tapletimde tutturdu benim browserimi kur diye gittim baska arama motoru kurdum.

Ben birkaç yıldır Bing kullanıyorum.

Valla bing'e geçeli 2 yıl oldu. Arayıp da bulamadığım bir şey olmadı. Google'sız pc daha sakin daha sükûnetli....kafa gelmiyor artık Google 'ın kanırtmalarına.

Yamdex kullanıyorum. hatta bazen aynı şeyi googleda da aratıyorum, açıkçası değişen bir şey yok. Google KULLANMAMAYA devam ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play