Google, Orkut sosyal ağını kapatıyor!

Google, uzun zamansır sessiz sedasız yaşamaya devam eden bu servisi de kapatıyor!

Google, Orkut sosyal ağını kapatıyor!

Google, ilk sosyal ağ girişimlerinden Orkut'u 30 Eylül'de kapatacağını duyurdu. Bu tarihten sonra Orkut'u kullanmak mümkün olmayacağından kullanıcıların bilgilerini indirmesi ve fotoğraflarını Google+'a aktarması isteniyor.

Dünden bu yana yeni Orkut hesabı açmaya izin vermeyen, kısa süre içinde Orkut'un mobil uygulamalarını da kaldıracak olan Google, mevcut Orkut kullanıcılarına web üzerinden hizmet sunmaya devam ediyor. Firmaya göre 3 aylık süre, geçiş yapmak için yeterli olacak. Orkut üyeleri, Google Takeout'u kullanarak profil verilerini, topluluk gönderilerini ve fotoğrafları dışa aktarabiliyorlar.

Yaklaşık 10 senedir hizmet sunan Orkut, sitenin tüm halka açık topluluklarını bir arşivde saklayarak kullanıcılarına jest yapacak. Google'dan bir mühendislik direktörü Paulo Golgher, "harika bir 10 seneydi, hizmeti aktif olarak kullananlardan özür diliyoruz" diyor ve kullanıcıların gelecek için daha etkin bir çevrimiçi topluluk bulmalarını umduklarını söylüyor.

Google, geleceğe yönelik çalışmalarını YouTube, Blogger ve Google+ gibi platformlar üzerine yoğunlaştıracağını söylüyor. Bu hizmetlerin adı I/O etkinliğinde geçmemiş olsa da CEO Larry Page, Google+'ın müthiş bir hızda büyümeye devam ettiğini ileri sürmüştü.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Iyı gunler benm bı akrabam amerıkaya gıttı ve oradan bana lg g3 ya da buna benzer bı telefon getırecek turkıye de bı sorun olur mu ve nelere dıkkat etmem lazım

orkut mu kaldı beee. ama güzel ortamdı. yabancılarla sohbet etmişliğim vardı. son zamanlarda sapık çok türeyince bırakmıştım. adam dalgasını çekmiş koymuş profiline hatun ayarlamaya çalışıyo.

onu yanlış bilmiyorsam gelen kişi pasaportla havalimanından türkiye ye girerken işletiyor. biraz da vergi ödüyor diye duymuştum. sen de yasal bir şekilde kullanıyorsun diye biliyorum. belki kesin bilen arkadaşlar da cevap yazacak

burası yeri değil :)

Bizzat amerikadan getirttigim htc one dan yaziyorum bunu getiren arkadas pasaportunda son 2 yilda tel. İsletmediyse o pasaportuna isletir 125 tl gibi vergi alinir ve sorunsuz kullanirsin ben amazondan aldim tavsiyemdir ayrica international version ve unlocked olmasina dikkat et telefonun..

Orkut ne la Türk ismi gibi 16 yıldır internet kullanırım bir kere girmişliğim yoktur... Facebook'a da bir kere kazara fb. Linkine tıklayarak girmiştim twitter Youtube tumblr candır

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir