Google PC kavramını değiştirmeye hazırlanıyor

Google'ın sessiz sedasız yürüttüğü projesi, geleneksel PC anlayışını kökten değiştirmeye aday.

  • Ümit Öncel
Google PC kavramını değiştirmeye hazırlanıyor
GDrive'ın söylentisi bile ortalığı karıştırmaya yetti.

Pek çoğumuz için PC'lerimiz tüm bilgilerimizi, yazılımlarımızı sakladığımız, internete bağlanmak ve farklı konularda çalışmak için kullandığımız donanımsal bir araç. Peki ya tüm bilgileriniz, yazılımlarınız, her şey internet üzerinde olsaydı ve siz bilgisayarınızı sadece internetteki sanal PC'nize bağlanmak için kullansaydınız? Tüm verilerinize, programlarınıza herhangi bir bilgisayardan kolaylıkla erişebilseydiniz? Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Endüstri uzmanları Google'ın tam olarak bunu yapmaya hazırlandığını söylüyorlar. Onlara göre Google, muhtemelen kendi basit işletim sistemi yardımıyla, tüm kullanıcıların bilgilerini kendi sunucularında saklayıp, herkesin internet üzerinden sadece kendi bilgilerine erişebildiği bir sistem üzerinde çalışıyor.

Eğer gerçekleşecek olursa bildiğimiz anlamda PC kullanım alışkanlıklarını kökten değiştirecek olan bu yeni yapı, her ne kadar son derece ilgi çekici gelse de, uzmanlar bu durumda tüm bilgilerinizin Google'ın elinde olacağını söylüyorlar. Bu verileri kullanmak ya da herhangi bir devlet kurumu ile paylaşmasını engellemenin zor olacağını, hatta mümkün olmayacağını söylüyorlar.

GDrive kod adıyla anılan böylesi bir atılım hazırlığında olduğu konusunu Google doğrulamasa da, firma yetkililerinden Dave Armstrong'un sözleri düşündürücü; "İnsanların artık 'bu benim bilgisayarım ve bu benim sabit diskim' şeklindeki düşünmek yerine 'Ben bilgi ve internet ile bu şekilde etkileşimde bulunuyorum' düşünmeye doğru yol aldığını açıkça görebiliyoruz". Armstrong'un bir anlamda PC kullanımını yeniden tanımladığı bu sözleri, uzmanlara göre GDrive'ın 2009 içinde ortaya çıkacağının bir göstergesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

bana kesinlikle uymaz neden bilgilerimi google'a veriyimki heryerden kendi masaüstüme ulaşmasamda olur

Gb larca verilerilerimizi 25kb upload ile kaç yüz yılda oraya yükleriz acaba ?

şimdi bazıları google kişisel bilgileri çalmak için yapıyor diyecek ama bu aslında geleceğin anlayışı...msn listenizdekileri ve aranızda geçen konuşmaları telekom ve microsoft biliyorken onlara kimse birşey demez ama google yapınca herkes casus der..

Google ın interneti sahiplenme tavrından nefret ediyorum...

Düşük hızda internet demiyecem bu sefer !! kotalardanda söz etmeyecem . 1 mbps yeter sanırım webde çalışmaya ama bu iş turkiyede yemez :) 3-5 dakkada 1 kopan yada hiç kopmadığı halde modem loglarından izlediğim kadarıyla dakikada 25 kere değişen ip adresleriyle yağmurda kısa devre yapan bakır kablolarıyla yasaklanan siteleriyle 5 kere sayfayı yenileyerek girilebilen web siteleriyle üzerinden kimse para kazanacak işler yapamasın denerek kurulan çok daha pahalı asimetrik dsl erişimiyle Bizim memlekette yemez be güzelim ...

Ben sölemiştim bunu. Gerçekten. Hatta Microsoft'un hali hazırda böyle bir çalışması var. İsmi Live Mesh ve Windows Azure.

dropbox gibi yani (?)

Tam anlamıyla harika bir fikir.Google'nin artık heryerde bir parmağı var ama kişisel bilgilerimiz google'nın elinde olcak bu kötü yön

Çok güzel ,harikulade,mükkemmel bir fikir !
Tabiiki kendileri açısından :)

Galiba tüm dünyayı kontrolleri altına almak istiyorlar.
Kim nerede, ne zaman, neyi, nasıl yapıyor.
Yoksa elalemin bilgilerini kendi sunucularında ne diye saklasın ?

Ben demiştim daha önce, bunlar dünyayı ele geçirmeye çalışıyorlar.
Bunlar uzaylıı. :D

abiler bence anlayış ciddi ciddi bu benim sabit diskim olmalı...
çünkü internet kurumsal olarak global oldugu gibi kişisel olarak da mahremdir...saygılar

Düşük hızda internet demiyecem bu sefer !! kotalardanda söz etmeyecem . 1 mbps yeter sanırım webde çalışmaya ama bu iş turkiyede yemez :) 3-5 dakkada 1 kopan yada hiç kopmadığı halde modem loglarından izlediğim kadarıyla dakikada 25 kere değişen ip adresleriyle yağmurda kısa devre yapan bakır kablolarıyla yasaklanan siteleriyle 5 kere sayfayı yenileyerek girilebilen web siteleriyle üzerinden kimse para kazanacak işler yapamasın denerek kurulan çok daha pahalı asimetrik dsl erişimiyle Bizim memlekette yemez be güzelim ...
--------------------------------------------
bugün internetin yoğun olarak kullanıldığı yerlerde türkiye neresi deseniz kaç kişi bilir acaba..biz varız veya yokuz kimse farkında bile değil...ee onlarda haklı onlar ışık hızı takılırken biz hala kaplumbağa gibi yavaş yavaş takılıyoruz ben olsam da beklemezdim yani..

ilginçtir ki microsoft mouse kullanılıyor oysa kendi internet tarayıcısının logosu gibi faresi niye yok ki?

evet doğru. microsoft'un da böyle bir projesi vardı.
Ama, ülkemizde ttnet varken, her gün her saat adsl bağlantımız kopabiliyorken, Türkiye'ye yaramaz bu.

Tam bir proje üzerinde çalışıyosun,
-çat! internet koptu. adsl güya!
Ne oldu?
tüm çalışmanız gitti, veya yedekleme sistemi olsa bile size zaman kaybettirecek. Elektrik gitse, ups ler bizi kurtarır.
Peki bunda ne olacak?

İyide Microsoft'un var zaten böyle bi düşüncesi, sanki yeni icat edilmiş gibi vermişsiniz haberi. Zaten sanırım onunla ilgilide bi video gene CHIP üzerinde vardı.

Bu iş Türkiye'de olmaz bu internet hızı ve fiyatlarla.Dünya standartlarına erişmeden olmaz

Ayrıca resimde google mouse pad'in üzerinde mause microsoft değil mi:)

İyi bi fikir ancak Türkiye şartlarında çok zor, bence opsiyonel bi seçenek olması iyi olurdu..

TTNet varken ne dosyları atabailiriz (hadi attık diyelim) ne de onları kullanabiliriz. Bunun sabit diskini arkadaşına bırakmak gibi bişey mantıksız bence!

Fifa 09 oynanır mı ki? Zira benim bilgisayar yetmiyor... Google sağolsun sayesinde Fifa oynayacaz galiba :)

Olup olmayacağını merak edenler bir eyeos.info dan baksınlar..

bu işletim sistemi mantığı bugünde var geleceği beklemnize gerek yok. Google ki kalitesi elbette farklıdır ama Virtual Computer ya da Web Operating System adı altında onlarcası var. en iyilerinden biri hatta Microsoft'un bile takip ettiği Bir WebOS G.Ho.St (http://g.ho.st ) Alan adı ilgi çekici. 4gb Sanal disk kapasite+Her davet ettiğin arkadaşın için 1gb hediye ve bunlar bedava. Tek büyük eksikliği exe türünden bilgisayarınızda attığınız dosyaları çalıştırmıyor sadece taşıyor.
Google da aratırsanız WebOS diye daha birçok alternatif görürsünüz.

Her ne güvenlik garantisi veriyor olurlarsa olsunlar, sanal bir harddiskte verileri saklamanın yeterli derecede güvenli olmayacağını düşünüyorum. Yine de bir küçük netbook taşıyarak tüm işleri halledebilmek güzel bir fikir. İhtimal vermiyorum ama -en azından yakın zamanda - oyunlar için pahalı donanım gerektiren bir konfigürasyon olmadan oyunları sanal harddiskten oynayabilmek güzel olurdu.

bir dosyada önemli bir değişiklik yaparken internetin gittiğini düşünün(türk teKelkom farkı tabii..!!) ..bize gelmez bu sistem...bence pc de asıl değişim kuantum bilgisayar olayı gerçekleşince olur..

bu gelecegin habercisi olabilir ama türkiye buna hazırmı bakalım malum alt yapısı ve sorunlarıyla çok zor görünüyor..

mouse microsoft un :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play