Google Play - App Store savaşı tam gaz!

Google, Apple'ın her zaman övgüyle bahsettiği en sağlam kalesini yerle bir etmek üzere olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Google Play - App Store savaşı tam gaz!

Arama ve mobil platform devi Google, cep ve tablet uygulamalarının toplamda 700.000 uygulamaya ulaştığını söyledi.

Google'ın mobil uygulama mağazası Google Play (eski adıyla Android Market), birkaç senedir Apple'ın App Store'unun uygulama sayısını yakalamaya çalışıyordu. Google'a göre şimdi bu gerçekleşti ve Android uygulamalarının sayısı, iOS'dakileri geçti.

Apple, tanıtımlarında her zaman uygulama sayısını öne çıkarmasıyla tanınıyor. Şirket en son iPad mini tanıtımında 700.000 uygulamalarının olduğunu söylemişti. Şimdi ise Google, yaptığı açıklamada kendi mağazası için aynı rakamı söylüyor.

Uygulama sayısından çok uygulamaların kalitesi önemli olsa da, bu yarış son hızıyla devam edecek gibi görünüyor. Özellikle iki şirketin önünde 1 milyon uygulama kilometre taşının durması bu yarış için önemli bir körükleyici etken.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Her ne kadar Google'u sevsem ve android telefon kullansam da GooglePlay uygulamalarının denetlenmesi ve kalite kontrolü yapılması gerekmekte.Apple zaten ölmüş te ağlayanı yok.

Bir android kullanıcısı olarak, uygulamaları güzel ve stabil diye iphone 4s almaya niyetlendim. Fakat o gün kardeşime Galaxy S3 aldığım s3 ile iphone 4 ü beraber inceledim saatlerce. App store'a girdim. Çok şaşırdım açıkçası market arayüzü belki Play Store'dan dolayı garip geldi ama asıl ilginç olan şudur ki: Play Store'da hemen her uygulamada onlarca yorum varken App Store'da yorum sayıları çok az. Kendimi çok yalnız hissettim sanki kimse uğramıyormuş gibi o markete :D Ben uygulama hevesimi gidermek için girdim ama bir türlü eğleneceğim, şaşıracağım uygulamalar bulamadım. Play Store'da en iyi uygulamalar kısmı çok kullanışlı ve gayet güzel uygulamalar sunuyor. Bir an uygulama bulamadım sıkıntıdan bıraktım telefonu geri. Arayüzü zaten yok gibi. Menüden ibaret. S3 e geçince hapisten çıkmış gibi hissettim kendimi :D Ama içimde kalmasın diye 4s i alacağım bu ay inşallah. Detaylıca kullanmam lazım. Jalibreak yapıp sınırlarını aşıp denemem lazım. Bu kadar fanı olması boşa değildir. Bu arada ios uygulamalarından şikayet edenlerin de sayısı hiç az değilmiş onu markete girince anladım. Burada herkes konuşuyor da markette yok kendinden kapanıyor yok şunu diyor diye onlarca yorumlar dolu uygulamalarda. Yani her uygulama o kadar da stabil değilmiş. Güncellemeler ioslarda da sıkıntı yapıyormuş. Demek ki hiç bir sistem mükemmel değilmiş

Google Play Store uygulama sayısı açısından App Store'u geçecek buna şüphe yok. Tabi ki bunu yaparken de uygulama kalitesinden ödün vermemeli.

Çöplük Gibi Bir Uygulama Merkezi Google Play. Kontrol Yok Bişi Yok. Bence Bu Rakamdan Övgü Gibi Bahsetmesi Saçma .

Bunların içinde ancak bin tane işe yarar uygulama vardır.

Google Play'de ki uygulamaların çoğu çöp ve anlamsız.

@Greatness asıl çöp sensin birde ios... Apple fanboyu olmuşsun ama akıllanamamışsın...

Apple her önüne geleni mağazaya almıyor. Uygulama geliştiricileri bu durumdan her ne kadar şikayetçi olsa da, sonuçta hepsi test edilmiş uygulamalarla dolu tertemiz bir AppStore ile karşılaşıyoruz. Daha da önemlisi, bunlar tüm apple cihazları ile kullanılabiliyor. Google ise önüne geleni mağazaya kabul ediyor. Bu nedenden ötürü mağaza çöp kaynıyor, virüslü uygulamalar gırla gidiyor ve adam gibi bir uygulama bulmak güçleşiyor. Daha da önemlisi, android çok farklı cihazlarda olduğu için her uygulama her cihaza olmuyor. Google her ne kadar sayı olarak Apple'a yetişse de, kalite olarak asla yetişemez. Karşı çıkanlar olacak, mutlaka olacak, ama bu böyle..

google gerçekten apple'ı geçtiğini mi düşünüyor? yazık

sanki appstore deki uygulamalar açık kalp amelyatı yapıyor. zaten belli başlı uygulamalar hem androide hem iosa çıkıyor. appstore de herşey paha diye iyimi olacak ?

savaş mı? su savaşı mı bu? gugıl kendi kendine su savaşı yapıyodur anca :)

Google Playde uygulama çok ama gerçekten sizin de dediğiniz gibi çoğu çöp.Uygulamalara yapılan yorumlardan da anlıyabilirsiniz.

Bos verin Coptu Degildi Bunlari Sanki Telefona 700.000 Uygulama Kuruyorsunuz! Dunyanin En iyi Populer Uygulamalari Ve Oyunlari Googleplay'da Mevcutmu Ustelik Ucretsizmi Ona Bakin.Sonuc Ihtibari ile Android Dunyasi Apple'a Gore Daha Cok Kisisellestirilebilir Imkanlar Sunmaktadir.

Appstorede Kaliteye bir şey diyemem , hepsi olmasa da kaliteli uygulamalar az değil. Ama arkadaşların de dediği gibi populer ve ihtiyaç duyulan uygulamaların çoğu her iki platform için var. Ama diğer platformlar için beleşken Whatsapp bile paralı appstorede (bu da kullanıcıları crackli kullanmaya mecbur ediyor).bir ipad kullanıcısı olarak bu durumdan memnun değilim.ha şimdi diyeceksin "ula ipadi alıyon da 0.99$-ı mı veremiyon" ama konu whatsapp değil diğer uygulamaların çoğunun da pahalı olması. E " Apple" alanların da hepsi zengin kısım değil ki arkadaş. Benim gibi bilgisayar için topladığı parayla onu almayıp tercihini tabletden yapanlar da var. Seçimimizi Apple-den yana yaptık diye de bütün paramızı uygulamalara yatıracak değiliz ya. :)

@Sarkhan_ tamamen duygularimi dile getirmissin kardesim cok dogru! Elin adami S3 aldi diye crackli uygulama bulmasi hakli ama ayni fiyata iPhone alinca crack aramak haksiz... Haa, zengin veya yari zengin arakadas cevren vardir, onlarin sahip oldugu uygulamalari ayni hesaptan indirirsin; bu da korsan! Ama buna karsi cikan yok zengin kesimde, ben de bunu anlamiyorum. Lisanslara, kullanici sozlesmesine ve dogal olarak kanunlara aykiri bu is, o hesap sadece aile bireyleri arasinda paylasilabilir. Takip edilemeyen korsanciliga da kilif uydurmuslar, bari korsanci oldugunu soyle de baskalarina ayni sebepten camur atma degil mi? Ama yok, biz hep hakliyizdir...

App Store un güzel görünüşü ama çok pahalı uygulamaları google play in kötü görünüşü ama ucuz uygulamaları var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play