Google Play puanları neden güvenilmez?

Görünsün diye 1 verenler, sahtekarlar ve fazlası... İşte Google Play'deki yorumlar ve gerçekler!

  • Zeynel A. Öztürk
Google Play puanları neden güvenilmez?

Yeni bir kamera uygulaması yüklemek için Google Play'i açtınız ve 10'larcasını buldunuz. Doğal olarak önce en yüksek puanı alan uygulamayı denemeyi tercih ettiniz. Ancak oyuna gelmiş olabilirsiniz - Google'ın puan sistemi oldukça sorunlu ve uygulama yüklemek için karar alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

5 yıldızda ne gibi bir sorun var ki?

Bir uygulamanın çok sayıda kişiden 5 yıldız almış olması, sorgulanabilir bir durum. Nedeni basit: Çoğu kullanıcı, uygulamalara ya 1 yıldız , ya da 5 yıldız veriyor. Olumlu bir deneyim elde edenlerin 5, herhangi bir sorunla karşılaşanların 1 puan verdiğine muhtemelen birçok kez rastlamışsınızdır. Android kullanıcıları, ne yazık ki programlara hak ettiği puanı vermek yerine, 5 puanı "iyi", 1 puanı "kötü" ile ilişkilendirmiş durumdalar.

Bunun yanında Google Play, bir yıldızlı yorumları metinsiz olarak yapmaya da izin veriyor. Bu değerlendirmelerin ne kadar sağlıklı olduğu, aceleyle yapılıp yapılmadığı ise bir soru işareti.

Bunlara ek olarak geliştiricinin ilgisi olmayan sorunlarla ilgili olumsuz birçok yoruma rastlamanız mümkün. Örneğin telefonunda LED flaş olmayan bir kullanıcı, LED flaş uygulaması sadece ekranını aydınlattığı için uygulamaya 1 puan verebiliyor. İndirdiği oyunda sadece istediği karakter olmadığı için 1 yıldız veren kullanıcılara rastlamanız da mümkün.

Dahası anlaşılmaz, manasız birçok yoruma rastlamanız mümkün. Aynı aşağıdaki gibi...

Tamahkar ve sahtekar geliştiriciler

Tamahkar ve sahtekar geliştiriciler

Bazı geliştiriciler, uygulamaya kaç yıldız vereceğinizi size sorduktan sonra verdiğiniz cevaba göre sizi Google Play'e yönlendiriyorlar. EA'in oyunlarından Dungeon Keeper, bunun iyi örneklerinden. Oyuna 5 yıldız verecekseniz, Google Play'e yönlendiriliyor, 1 ile 4 puan arasında bir yıldız verecekseniz, EA'e direkt olarak yorum gönderebileceğiniz bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Böylece oyunun Google Play'deki puanı yükseltilmiş oluyor.

"5 yıldız" düğmesine basıp, Google Play'e gidip istediğiniz kadar yıldızı vermeniz elbette mümkün, ancak çoğu kullanıcı bunu düşünmeyecektir.

The rise of the Aliens'ın hilesi

The rise of the Aliens, kullanıcıları 5 puan vermeye zorlamak yerine, Amazon'un Mechanical Turk çalışanlarını kullanarak para karşılığında yıldız satın alma yolunu tercih ediyor. Oyunun geliştiricileri, kullanıcılarından oyunu oynamalarını bile beklemiyor. The rise of the Aliens, bu sayede ortalama 5.0 puan elde etmeyi başarmıştı ancak kısa süre sonra Google Play'in ilkelerini ihlal ettiği için kaldırıldı.

Google Play önerileri, görünsün diye 1 vermek...

Google Play önerileri

Google Play'i son zamanlarda kullandıysanız, yukarıdaki gibi bir ekrana rastlamış olabilirsiniz. Bu çok güzel bir fikir olsa da, küçük bir yanlış anlaşılma var: Çoğu kullanıcı, önerilen uygulamaya değil önerinin kendisine puan verdiğini düşünüyor. Örneğin çoğu kullanıcı, burada gösterilen uygulama 1 puan veriyor, çünkü kullandığı uygulamayı değiştirmeyi düşünmüyor. Google'ın amacı ise son zamanlarda yüklediğiniz bir uygulamayı beğenip beğenmediğinizi öğrenmek; buna göre size öneriler sunmak.

Dahası öneri kartı üzerinden detaylı bir yorum yapma imkanı sunulmuyor; puanınızı güncellemek isterseniz önce uygulamayı Google Play içinde bulmanız gerekiyor.

Görünsün diye 1 vermek

Google, yorumları varsayılan olarak yıldız sayısına veya tarihe göre sıralamıyor. Bunun yerine yorumlar, "en yardımcı" kriterine göre sıralanıyorlar. Bu yüzden çok yıldız alan uygulamalarda, 1 yıldızlı yorumlar "en yardımcı" kriterine giriyor.

Google'ın izlediği bu yöntem, en çok Türkiye'ye sunulan Google Play'de sorun teşkil ediyor. Bazılarımız, uygulamayı beğenmesine rağmen sadece yorum görünsün diye ona 1 yıldız verebiliyor. Örneğin Where's My Water 2, "Cok guzel yorum gozuksun diye 1 verdim" gibi yorumlarla dolu.

Sonuç

Bizce Google'ın 5 yıldız sistemini iyice gözden geçirmesi, kötüye kullanımı bir şekilde engellemesi gerekiyor. Yanıltıcı puanlamalar ve yorumlar geliştiricileri olumsuz etkilediği kadar kullanıcıları da şaşırtıyor. Bu değişiklikler yapılana kadar bahsettiğimiz konulara dikkat etmenizde veya Life of Android, Android AppStorm gibi alternatif puan kaynaklarına bakmanızda fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Yabancı yorumları örnek vereceğinize Türkçe yapılan yorum ve oylamalı örnek verin de millet film izlesin... dAndroid

Görünsün diye 1 verenler bari bir şey yazsın da görelim. :D Artık onlara rastlanmıyor ama. 5 yıldızlılar tepede gözüküyor bendeç

Türkiye'nin güzel insanlarının 1 verdim üstte gözüksun demesiyle oldu

Android sacmaliklar ulkesidir,ios a gectim kafam rahat resmen

@20 May 2014 01:21 ne yararı oldu canım anlatır mısın?

terör örgütü yandaşlarının iftirasını görün bakın elin yabancısıda 1 yıldız verip gözüksün diye martavalı okumuş...

google play'in bu güven vermeyen yapısını düşündükçe iphone alma fikri, android işletim sistemli bir telefon almaktan daha çok aklıma yatıyor. iphone'un hızı ve yıllarca devam eden güncelleme desteği de cabası; fakat hala çok kararsızım :( akıllı telefon almak da ne zor bir işe dönüştü ya :( nasıl ki bilgisayar alırken bilgisayarın bin bir özelliğini araştırıp öyle alıyorsak akıllı telefon alırken de aynı şekilde ince eleyip sık dokumak zorundayız artık.

yoksa seni de mi 1 lediler acın bundan herhalde :D

Yıldız işi biraz acayip keşke 1 yıldızı verdiğşnde sıkıntı olanunu söylese

Böyleleri androidde kalsın uzak dursun Windows Phone'dan :D

Bunu Türklerde yapıyor.. ben çok iyi ise hep 4 veriyorum. Çünkü bu dünyada hiçbir şey mükemmel değil.

Bunu Türklerde yapıyor.. ben çok iyi ise hep 4 veriyorum. Çünkü bu dünyada hiçbir şey mükemmel değil.

Çoluk çocuk dolu market,, ondan Cep telefonu kullanmaya yaş sınırı getirilmeli,, Aileler bebelerini uzak tutmalı bu radyasyon kaynaklarından Bu yüzden her geçen gün daha da aptallasiyor bebeler,,

ergen çok adam beğense bile görünsün diye 1 veriyor dangalak güzelim uygulamayı baltalıyorsun onun yerine kötü tarafını söyle bu ne cahil insanlar var ülkede

appstore kalitesine ulaşamamış daha anlaşılan...

Bu sıkıntı galiba en cok turkiyede yasaniyor. Coluk cocuk ve ergen sivilceli kesim yorum um ustte gorunsun ünlü olayim diye kaliteli yapimlara 1 yildiz verebiliyor. Burdan sivilceli ergenlere sesleniyorum. Emege saygi gosterin. Yoksa bende sizin sivilcelerinize 1 veririm ona gore :))))

ulama yorumlarında sıkça gördüğüm yorum türleri; milletin telefonu ya eski ya da düşük çözünürlüklü ekranı olduğu için, oyun/uygulama ya açılmıyor ya da hata verip kapanıyor. Bu da kullanıcıların çoğunun 1 yıldız vermesi, yanlış yönlendirmeler yaparak insanları uygulamayı indirmemeye davet etmesi, bazen ileri gidip hakaret etmesi şeklinde yorumlar yazmalarına sebep oluyor. Aslında bu kullanıcıların bazıları talefonu doğru kullanamıyorlar. Sorun sadece bundan kaynaklanıyor...

Gerizekalılar olduğu sürece bunun önüne geçilemez maalesef.

"Uygulama süper ama gözüksün diye 1 yıldız verdim" diyenlere gıcık kapıyorum.

1 yıldız vermekte ne varki adamlar yapmış bizde veriyoruz en üstte gözüküyor

@26 May 2014 12:42 senin anlamsız yorumun, üstte görünse ne olur, görünmese ne olur... Bu internet çıktı çıkalı, millet kendini ne kadar önemli göstermeye çalışıyor... Tek yıldız veren yorumcular genelde, ergen 14 ve 15 yaşındaki liseliler.. Ellerinde ucuz oyuncaklarla, android telefonlarıyla oyun oynamaya çalışıyorlar işte...

@26 May 2014 15:13 iphonemde var ama kullanmıyorum......

Bende veriyorum cok zevkli oluyor hahahaha <3 <33

Hic denediniz mi ki boyle konusuyorsunuz... Verdigi zevk gercekten hharika. Bagimlilik yapiyo

Bu apple mühendisleri tarafından yapılıyor tahminimce. el kadar masum çocuklarımızın aklına böyle şeylerin gelmesi mümkün değildir.

Sen de yorum yaz