Google Play, reklam göstermeye hazırlanıyor!

Google'ın Google Play'e getirmeye hazırlandığı bu yenilik, pek çoğunuzun hoşuna gitmeyecek!

Artık uygulama indirirken...

Google Play'de dolaşırken reklamlarla karşılaşmaya hazır mısınız? Google'ın blog'unda verdiği örnek, Google arama sonuçlarındakine benzer bir reklam işleviyle yakında tanışacağımızı gösteriyor.

Aşağıdaki GIF animasyonunda da görebileceğiniz gibi en üstteki arama sonucu, sarı "Reklam" etiketiyle gösteriliyor. Google, reklamların önümüzdeki haftalarda "kısıtlı sayıda kullanıcıya" gösterilmeye başlanacağını söylüyor. Kullanılacak reklamlar ise hali hazırda Google'da reklam gösteren reklam verenler arasından seçilecek. Geliştiricilere uygulamalarını Google arama sonuçlarında öne çıkarma fırsatı zaten verilmekteydi.

Yeni reklam programının yanında Google, geçtiğimiz sene Android geliştiricilerine 7 milyar dolardan fazla ödemede bulunduğunu söyledi. Google, Apple'ın aynı dönemde ödediği 10 milyar doların gerisinde kalsa da, Android'den para kazanmanın zor olduğu dönem geride kalmış olabilir.

Google'ın yeni reklam programı, aslında uygulamasını daha çok kişiye ulaştırmak isteyen bağımsız geliştiricilere daha fazla tanınma şansı sunabilir. Elbette indirme konusunda tüm Google reklamlarında olduğu gibi, Google Play reklamlarında da seçici davranmanız gerekecek.

Okuyucu Yorumları