Google Play'de Yeni Bir Dönem Başlıyor!

Google Play, kalitesiz veya çok sık çöken uygulamalara savaş açıyor! İşte Android uygulama mağazasında yaşanacak büyük değişim...

Google Play'de yeni bir dönem başlıyor!

İçinde iki milyondan fazla uygulama bulunduran Google Play Store, dikkatinizi kolayca çekebilir ve sizi içinde kaybedebilir. Google, kullanıcıların istedikleri uygulamaları ararken fazla vakit kaybetmemeleri ve en iyi uygulamalara daha kolay erişmeleri için yeni bir sistemi devreye sokuyor; TechCrunch'a göre bu sistem kaliteli, kararlı ve dengeli uygulamaları ön plana alıyor ve daha fazla görünmelerini sağlıyor.

Google'ın bu yeni algoritması sadece bununla kalmıyor, ayrıca güvenlik sorunları olan, kararsız, iyi optimize edilmemiş ve çakılmalara yatkın uygulamaları ise geri plana atıyor ve daha az görülmelerini sağlıyor.

Şirket bu sistemin perde arkasında tam olarak nasıl çalıştığını açıklamasa da, algoritmanın incelemeleri, raporlanmış çakılmaları, silinmeden önce kullanım süreleri ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurduğunu söyledi.

Hataları ayıklama zamanı

Google'ın bu yeni algoritmayı devreye sokmasının iki temel sebebi var:

  1. Kaliteli uygulamaların görünürlüğünü arttırarak kullanıcı memnuniyetini arttırmak.
  2. 'Gecekondu' tarzı alelacele geliştirilmiş düşük kaliteli, kötü niyetli ve benzerine çok rastlanan uygulamaları ise geri plana atmak.

Google, Play Store'un yaşam kalitesini her geçen gün arttırıyor. Bu yeni değişiklik sayesinde Android kullanıcılarının tecrübesi bir adım daha ileri gidecektir.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Alelacele geliştirilmiş kötü arayüz tasarımları olan programların bence tamamen mağazadan kaldırılması gerekiyor. Çoğu reklamdan doğru düzgün çalışmıyor zaten.

Aşırı reklam olan uygulamalar var. Mesela elli milyon indirme sayısı olan uygulama sürekli çöküyordu. Zaten iOS kullanıcıları ile Android kullanıcılarının genelde tartıştığı konulardan birisi de buydu; Android'in marketinde iyi bir denetim olmamasıydı. Şimdi kötü uygulamalar geriye atılacağı için bir nevi çözüldü diyebiliriz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir