Google+ rakamları düzelmek yerine geriliyor

Google+'ta kaç saat geçiriyorsunuz? Yoksa bu soruyu "kaç dakika" diye mi sorsaydık acaba?

  • Ümit Öncel
Google+ rakamları düzelmek yerine geriliyor
Google+ rakamları düzelmek yerine geriliyor

Google, sosyal ağ yarışında en büyük kozu olan Google+'a çok büyük yatırımlar yapıyor. Sitenin duyurulması, kullanıcı sayısının artması için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, sitenin kullanımı ile ilgili rakamlar Google'ın beklentilerinin büyük oranda uzağında kalıyor. Google+'ın en büyük artısı kullanıcı sayısının çok hızlı artıyor olması ama bunun dışında ortada olumlu pek bir şey yok.

Bu anlamda en önemli kriterlerden biri olan site üzerinden geçirilen zaman, Google'ın beklentilerinin çok çok altında kaldı. Son yapılan ölçümlere göre bir kullanıcı bir ay boyunca Google+ üzerinde ortalama sadece 3,3 dakika geçiriyor. Bu rakamı Google+'ın en büyük rakibi Facebook ile karşılaştırarak bir yere varmak bile mümkün değil çünkü bir kullanıcının Facebook'ta aylık ortala geçirdiği süre 7,5 saat. Yani Google+'ın yaklaşık 135 katı...

Google+ ile ilgili bu karamsar istatistikle ilgili daha da kötü bir durum var, o da site üzerinde geçirilen bu sürenin giderek azalıyor olması. Kasım ayında sitede geçirilen ortalama süre 5,1 dakikayken, Aralık ayında bu rakam 4,8 dakikaya düşmüştü. Şimdiki 3,3 dakika ise Google için bir acil durum sinyali niteliği taşıyor... Bakalım Google bu durumu değiştirmek için neler yapacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

haberin fotoğrafının altındaki like butonu ve +1 butonu aslında sizin bu sorunuzu cevap veriyor.. İnsanları alıştıkları şeyden vazgeçirmek pek kolay olmuyor.

daha çok tekne ekmek yemesi lazım. düşünüyorum da google bu artıyı gerçekten facebook ile rekabet içinmi açtı yoksa, facebookun ne kadar büyük olduğunu ve googlenin bile onu geçemediğini insanlara göstermek için mi

bende google sosyal ağ projesinin aynısı yerine farkı bi sosyal ağ yapsa mesele teknolojik yeniliklerin konuşulduğu ücretsiz sürümlerin tanıtıldığı bi yer olabilirdi. kim nerde gibi bi güzel içerikte olabilirdi. bu sayede ünlülerin konserleri takip edilebilirdi. mesele istamdayım istambulda 50 cent konseri var şurda saat şu vakitte gibi

Diğer ülkeleri bilmem ama, türkiye de google+ kullanılması için ünlü kadınalrdan birinin, magazin programlarında 'ay ben gogıl plas kullanmıyorum, benim hakkımda kötü şeyler yazmışlar' vs. vs gibi absürt açıklamalar yapması lazım. o zaman facebookuda geçer. hatırlayın, ekşisözlük ün alan adı bile yokken, magazin programlarındaki bir manken, benim hakkımda yazmışlar dedi, ipini koparan girdi misali, site ünlü oldu. facebook da sayın helin avşar meşhur etti. e google de aynı yolu izlesin, türkiyede rekor kırar.

Facebook'ta ayda 7.5 saat mi? günde 8 saat giriyorum :D

Zevgili Ziyaretçi (Bugün 11:07), bahesttiğin butonlardan facebook olanı chip facebook sayfa beğeni sayısı, google + olan ise şuanki okuduğumuz konu beğeni butonu, bu yüzden aralarında dağlar kadar fark var.

Benim de Google+ hesabı var ama sadece merak ettiğim için açmıştım.

Ms'in so.cl'ı bile google +'dan basarili olacak bence

Eee abone olmazsanız tabi 3 dakika durursunuz.
G+ herkese göre değil. Hele aksiyon arayan bir insan için hiç değil. İnsanlar ilgi alanlarına göre birilerini takip etmiyor ki. Çoğu insan profilini dolduruyor sonra bırakıp gidiyor. Fotoğraf yok, paylaşım yok, takip etmek yok, eee ne anladım ben bu işten. Allah aşkına yardım dosyalarına bakın bir zahmet. Nasıl kullanılır onu öğrenin. Adamlar çok uğraşmışlar gerçekten; ama tutar mı diyorsanız tek kelimeyle "HAYIR".
Tutmaz çünkü insanların paylaşım yapmak gibi bir dertleri yok. Facebook'ta arkadaşlarını bulmuşlar niye gelsinler plus'a.

Twiter 'ın kurucuları burada fazla takılmayın gidin geröek hayatta kalın derken diğerleri neden illa ki onlarca saatinizi bizimle paylaşın diyor ki ?

Google arama alanında lider çünkü birçok ilki bizimle paylaştı ve insanların alışkanlık edindiği şeylerden hemen kopamayacağını buna rağmen anlayamadı yada anlamak istemiyor.

Facebook ve DropBox gibi bölimler ise alışkanlık edindiğimiz konularken google arama özelliği de aynı alışkanlıklarımızdan ve kolay kolay bırakmayız.

Bu yüzden Google ilk olabilecek konulara yönelse daha iyi olabilir. Zira Yotube gibi bir güç elinde iken onlive gibi rakibi dahada büyümeden bulut sistemli bir oyun sitesi açarsa, (böyle bir servisi var mı bilmiyorum) paraya para demez.

Geleceğin işletim sistemleri ve oyunları bulut sistemlerinde yatıyor. Bir on sene sonra neler olacak hep birlikte göreceğiz. Saygılar.

Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz