Google rakibi umudunu Facebook'a bağladı

Google'a meydan okuyarak yola çıksa da balonu çabuk sönen Cuil, şimdi umudunu Facebook'a bağladı...

Google rakibi umudunu Facebook'a bağladı
Cuil'in yeni özelliği Ağustos ayında kullanıma açılacak

Geçen yıl Google'a meydan okuyan ama daha sonra ortadan kaybolan Cuil geri geldi. Başarısızlığının sebepleri arasında yavaş olması ve sonuçlarla alakalı çok az sayfa bulması vardı. İddialı çıkıp da böyle sonuçlar verdiği için çok eleştirilmişti. O günden bugüne arama sonuçlarına zaman çizelgeleri ve haritalar ekleyerek kendini farklılaştırmaya çalıştı.

Cuil, şimdi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan elde edeceği arama sonuçlarını da kullanıcılara sunmak istiyor. Cuil'in finans ve iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Seval Öz Özseven bunun daha önce hiç yapılmadığını söylüyor. Piyasadaki güçlü rakiplere karşı kendini farklılaştırma stratejisini böylece takip etmeye devam ediyor.

Şu an sosyal ağlarda, sitelerin kendi iç arama motorları çalışıyor. Cuil bunu çok daha iyi ve kullanıcı girişine gerek kalmadan yapmayı amaçlıyor. Bu stratejinin arkasında da hem öne çıkmak, hem de sosyal ağlardaki reklam pastasından faydalanmak var gibi görünüyor. Özellikle taze haberler Twitter gibi ağlarda yayınlandığı için, Cuil'in bilgiye daha hızlı ulaşmakta önemli bir araç haline geleceği belirtiliyor.

Cuil bu özelliğe Ağustos ayında kavuşacak. Sonrasında piyasa payının yüzde 65'ini elinde tutan dev Google'a ve yeni rakibi Bing'e, yaşlı kurt Yahoo'ya kafa tutabilecek mi göreceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Googleın tahtını kimse yıkamaz, nedenini bütün sistem yöneticilerin tahmin edeceği gibi alışkanlık. insanların browser farkı gözetmeksizin ana sayfası google, facebook yada hotmail gibi sitelere bile google arama satırından gidiyor yeni kullanıcılar ve bunların sayısı giderek artıyor ve google yükseliyor, çünkü insanlar google haricinde adres yazmaya yada bookmarklamaya üşeniyor. bu durum kısa vadede önüne geçilemez bir eğilim oluşturuyor ve maalesef önümüzdeki uzun yıllar böyle devam edecek, sonuç olarak insanlar hangi siteye giderse gitsin google için +1 her zaman cepte hiç bişey yapmalarına gerekte yok aslında 10 yıl yatsalar bişey kaybetmezler. sırf google karşısında olduğu için ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın iyi projeler kaybolacak. bunları görmek için kahin olmaya gerek yok hazıra çok alıştı insanlık yaşasın google!

Google'a meydan okuma ihtimali %0. Yahoo zaten kendini salmış vaziyette ve savaşı kaybettiğini gördüğü için savaş dışında kalıyor. Bing ilk çıktığında savaş konusunda ateşliydi ama bir süredir sesi soluğu çıkmıyor. Üçünü de rakip olamaz bence.

facebook a nasıl kayıt olunuyor lütfen bir cevap bekliyorum

facebook sayfasına gır asgıda kaydol dıye yazıo zatn orya msn adresınızı ve kullanmak ısteıgınz sıfreyı gırerek kaydolabılırsını

Google bambaşka birşey boşuna yeni arama motorları falan koyup google ı ezmeye çalışmasınlar boşa kürek çekerler.ama omuz kasları gelişir yav:D

googlenin önüne hiç bir site geçemez üzgünüm şansınıza küsün

facebook iyi de bir kusuru var poker masasındaki haksız cıp elkoymaları kötü gecenlerde 10 gün sabırla 2 milyon besyuz cıp kazananna kadar akla karayı sectim malesef kendini bilmez zyng diye bir kontrol çalışanı benden çaldı bu beni çok sinirlendirdi bunun uzerine karalama kanpanyasına girdim bence yahoo da vede mynete öyle birşey olmaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir