Google reklam enjektörlerine savaş açtı

Google, 300 bin Chrome kullanıcısının şikayeti sonrasında nihayet harekete geçti!

Google reklam enjektörlerine savaş açtı

Google, reklamverenler ve yayıncılar için can sıkıcı hale dönüşen reklam enjektörlerini önlemek için çalışmalar yapıyor. Chrome web tarayıcısı kullanıcılarından 300 binden fazla şikayet alan şirket, kara liste oluşturulabilmesi için DoubleClick Bid Manager içine otomatik filtre ekledi.

Reklam enjektörleri web sitelerinde yer alan reklamları, zararlı kod içerebilen farklı bir içerikle değiştirebiliyorlar. Kullanıcılar yanlış bir düğmeye basması sonucunda da bu zararlı kod çalıştırılabiliyor.

Google'ın filtre özelliğinden sonra DoubleClick Bid Manager aracılığıyla yönetilen reklam envanterinin yüzde 1.4'lük kısmı kara listeye eklenmiş durumda. Yayınlanan blog yazısı Google'ın Chrome kullanıcılarının kendilerini korumak için neler yapabileceğini ele almadan önce reklam tarafında alınan tedbirleri açıklıyor.

Şirketin Chrome web mağazasında yer alan reklam engelleme eklentileri hakkında konuşmuyor olması dikkat çekici. Sonuçta Google gelirinin büyük bir kısmını çevrim içi reklamlardan elde ediyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Chrome son güncellemeden sonra klavyede ara ara tuş basmama sorunu ortay çıktı bende

@15 Eylül 2015 20:39 BENDE DE AYNI SORUN ÇIKTI SON GÜNCELLEMEDEN SONRA.

Tarayıcıyı reklama boğan eklentileri de unutmamak lazım. Bence eklentiler içinde bir kara liste oluşturulsun. Ben Edge kullanıyorum ama Win7 kullanan arkadaşlarım chrome kullanmak zorunda kalıyor. Ve genelde en çok yaşadıkları problem gizlice kurulan reklama yönelik eklentiler.

Google arama sonuclarinin tamamina yakini sadece reklam, satis pazarlama icin. Aradiginizi size vermiyor. Baidu ya da Yandex kullanmanizi tavsiye ederim.

Çok fazla ram tüketiyor.

Googleden buyugu yok microsoft windows.ve google andiyorit en buyukler.

Firefox kullanıyorum sıkıntı "sıfır" :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir