Google sahte indir tuşları için önlem alıyor

Google, internette rastladığımız, gerçeğinin hangisi olduğunu çözemediğimiz düğmelere savaş açtı!

  • Cenk Atlı
Google sahte indir tuşları için önlem alıyor

Google, son zamanlarda sayıları giderek artan, ziyaretçileri aldatmaya yönelik reklamlar gösteren web sitelerine karşı etkili bir önlem almaya hazırlandığını duyurdu. Teknoloji devi bu doğrultuda hazırladığı plan çerçevesinde, kullanıcılar web üzerinde bu tarz yerlere tıkladıklarında "devamında aldatıcı site var" şeklinde bir uyarı mesajı gösterecek.

Firma, güncellediği sosyal tasarım politikası üzerinden bu tarz reklamları ve onlara tıklanma oranını belirgin bir biçimde azaltmayı hedefliyor. Google, bu anlamda "aldatıcı" bulduğu olası reklam türlerini ise şöyle özetliyor:

Tıpkı sizin kendi cihazınıza ya da tarayacınıza ya da web sitenin kendisine ait güvenilir bir öğe gibi hareket ediyor, ya da öyle görünüyor ve hissettiriyorsa...

Sizi, bir şifre paylaşmak ya da teknik desteği aramak gibi; yalnızca güvenilir bir öğe üzerinden yapacağınız bir şeyi yapmak için kandırmaya çalışıyorsa...

Kullanıcılar bu gibi yanlış yönlendirici reklamlara tıkladıklarında kolaylıkla virüs ya da kötü amaçlı yazılım içeren programları bilgisayarlarına indirmeye doğru ilk adımı atmış oluyor. Bazı durumlarda da kullanıcıların karşısına çıkan anketler de yine benzer bir indirme işlemini tetikleyebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Su anda da bunabenzer bir sistem var. Ama bilinen bazi sitelerde bile bu uyarilari veriyor. O yuzden cok guvenilir bulmuyorum. Firefox + WOT yeter.

@05 Şubat 2016 11:39 What is WOT....?

Çok güzel olur be Google amca :)

Geç bile kaldılar denilebilir. Bu türden bir sayfalar google arama motoru üzerinden basitçe ya sağ tıklayarak veya bir sekme ile şikayet edilebilmelidir. Google önlem alsın bu iyi fakat bunlardan o kadar çok ki kullanıcılardan yardım almalı.

çok faydalı olur. şimdi anlıyorum neyin ne olduğu da geçmişte az çekmedim.

Reklamlara tikladiğimda nasil virüs veya kötü amaçlı yazim yükleniyor demeyin bazı reklamlar aslinda reklam değil butonduur. Nasıl yani diyosunuzya bir reklam bilgisayara yazılım yukleyemez bazi reklamlar yazilim yükleme butonur bence ama bunu kimse bilmiyor.

Her türlü teknik imkana sahip olan google istese tüm virüs saçan sayfaları bir günde elemine eder veya arama kapsamı dışına atar. Bunu yaptığını defaatle söylese de üstünkörü yapıyor, onları silerse gelir kaynağından olur onu sil bunu sil bu olmaz! Şimdi de sahte download butonuna savaşmış e hadi yok edin isteseniz bir günde biter, sonuç yine demeçle kalacaktır!

Sen de yorum yaz

Turhost