Google şifresiz oturum açmayı test ediyor!

Google, bir siteye giriş yaparken kullanılan şifreleri tarihe gömecek, yeni bir yöntemin peşinde!

  • Onur Seven
Google şifresiz oturum açmayı test ediyor!

Google, kullanıcıların kendi akıllı telefonlarını kullanarak oturum açabileceği yeni bir özellik test ediyor.

Özellik, erken erişim programı kapsamında şifresiz girişi test etmek amacıyla Google tarafından davet edilen Rohit Paul (rp1226) isimli Reddit kullanıcısı tarafından ortaya çıkarıldı. Paul daha sonra görüntüler ve Google tarafından gönderilen özetle birlikte kurulum ve oturum açma sürecini ayrıntılı olarak anlatan bir doküman yayınladı.

Şifre yerine bir telefon kullanmak için öncelikle uyumlu bir cihazı Google hesabınızla senkronize etmeniz gerekiyor. Masaüstü bilgisayarınızla oturum açma girişiminde bulunmak için e-posta adresinizi girmenizin ardından Google, şifre girmenizi istemek yerine ekrana bir kod getirip bunu akıllı telefonunuza gönderilen kodla eşleştirmenizi istiyor.

Kullanıcı, bu aşamadan sonra telefon ekranına gönderilen 3 farklı eşleştirme kodundan doğru olana dokunarak oturumun açılmasına izin vermiş oluyor. Google, telefonun kaybolması, çalınması veya bataryasının bitmesi durumunda ise manuel şifre girişine olanak sağlayacağını belirtiyor.

Paul her ne kadar Nexus 6P kullanmış olsa da, Google'ın yeni oturum açma yönteminin hangi akıllı telefonlarla uyumlu olacağı şu an için bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Yeniliklerin şirketi Google seni bu yüzden seviyorum.

Yahoo Mail benzer bir hizmeti sağlıyor. Sadece mail adresinizi yazıp devam dediğinizde telefonunuza bir bildirim geliyor. Onaylamanız durumunda otomatik olarak giriş yapılıyor. Çok kullanışlı bir hizmet. Yaygınlaşmasını umuyorum.

saçma, mail sallasan kafadan, erişmek için %33.3 şansın var demek o zaman..

Tamam iyi güzel de çok uğraştırıcı değil mi ? Şifre girmek daha kolay.

googleden başkası yalan

gereksiz uğraştırıcı.

Bu yeni bir şey değil arkadaslar tabii ki aranızda bilmeyenler var ama açıklayayım ki biz şirkette geliştirdiğimiz Web uygulamalarinda Duo kullanıyoruz zaten. Duo bunun aynısını yapıyor!

Sonra da LastPass*** gibi benzer bir haber de şöyle açıklamalar okuyabilirsiniz. "google'ın şifre yönetimi uygulamasının veri tabanına hacker'lar sızdı" :)

Sen de yorum yaz

Turhost