Google sizi herkesten çok tanıyor!

Google'ın ve hatta Facebook'un hakkımızda neleri bildiğini öğrendiğinizde ağzınız açık kalacak!

Google en yakınınızdaki kişiden fazlasını biliyor!

Google'ı neredeyse hepimiz kullanıyoruz. Arama devinin son zamanlarda çeşitli sayfalarda gösterdiği gizlilik uyarısını görmüşsünüzdür. "Bu işler önemli" başlığıyla gösterilen uyarıyı bir çoğumuz es geçiyoruz ve zaman kaybetmek istemiyoruz. Zira Google'ın hakkımızda toplayacağı bilgileri bir daha okumak, belki de sinirlerimizi bozacak. Dolayısıyla bunları tekrar görmek istemiyoruz.

Google'ın yeni gizlilik politikası, onu para kazanmak konusunda istediğini yapmak yönünde daha özgür bir hale getiriyor. Google ve Facebook gibi dev şirketler, bizi, bize en yakın olan insanlardan bile iyi tanıyorlar. Bu bilgilerin bir hacker'ın eline geçmesi ise çok daha büyük bir kabusa dönüşebilir. İşte Google'ın hakınızda bildiğiklerinden bazıları:

CNN'in raporuna göre Google, Gmail ile gönderdiğiniz ve aldığınız tüm e-postaları elinde bulunduruyor. GTalk ile yaptığınız tüm sohbetler, Google Voice ile yaptığınız görüşmeler de Google'ın elinde. Google Calendar'ı kullanıyorsanız, gün gün tüm yaptıklarınız da arama devinin kontrolü altında. Kişi listeniz, hakkınızdaki bilgiler ve tanıdığınız kişiler hakkındaki bilgiler de Google'ın bilgisi dahilinde. Google+ veya Picasa'ya yüklediğiniz fotoğraflar, Reader veya iGoogle yoluyla okuduğunuz ve ilgilendiğiniz haberler ve konular, Google'dan hiç de gizli kalmıyor.

Bitmedi, dahası da var... Haberimizin ikinci sayfasında...

Google her şeyinizi biliyor. Peki ne yapmalı?

Google'da arama yaparken oturum açmışsanız ve bir hastalık, politik görüş, Google hizmetleri hakkında bir dedikodu ve fazlası hakkında arama yaptıysanız bunlar, Google tarafından kayıt altında tutulyor. Google gibi arama konusunda inanılmaz bir teknolojiye sahip bir şirketin, bu verilerden istediği bilgiyi elde etmesi çok kolay olsa gerek. Google'ın oturum açmadığınız zamanlarda 6 ay boyunca aramalarınızı takip edebildiğini de hatırlatalım.

Bu arada Facebook'un daha fazlasına sahip olabileceği konusuna hiç girmiyoruz. Tüm bu yaptıklarınız, kayıt altına alınanlar bir kere gerçekleştikten sonra geri alınamaz hale geliyor.

"Kötü işler yapma" sloganıyla yürüyen Google'ın kötü işler yaptığını söylemiyoruz. Google, sunduğu hizmetlerle hayatımızda büyük kolaylıklar sağlıyor. Google, kar elde etmek ihtiyacı duyduğunu bizlerden gizlemiyor. Ancak Google'ın yeni gizlilik politikasını "mümkün olduğunca çok saydamlık ve seçim" sunduğu iddiası açıkçası biraz kafa karıştırıcı...

Google, bilgilerimizi indirmeye izin veriyor. Ancak bilgilerimizi kaydetmemesini istediğimizde, buna yönelik bir seçenek bulamıyoruz. Google ve Facebook, bir çoğumuzun onaylamayacağı veya anlamayacağı bir yolla özel bilgilerimizden gelir elde ediyor. Ancak hacker'lar bu konuda daha da ileri gidebilir - ki bunun birçok örneği var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Sanki hotmail üzerinden yaptığımız işlemler kayıt altına alınmıyor. Allah aşkına hangi şirket bilgi tutmuyor bir tane gösterirmisiniz.

Google kullanmıyorum mutluyum.Ancak facebook kullanıyorum maalesef.

Özellikle büyük şirketlerin topladığı bilgilerle ilgili gizlilik konularını sıklıkla haber yaptığınız için teşekkürler. Birçok kişi, bir sitenin oturum açılmadığı sürece kullanıcısı hakkında hiçbir bilgiyi toplayamayacağını, kullanıcının site üzerinde yaptıklarını takip edemeyeceğini sanıyor.

zeitgeist belgeseli aklıma geldi büyük şirketlerin pasaportlara; insanlara çip takıp adım adım takip edeceğinden bahs ediyordu çipe gerek yokmuş demek ki.

Mümkün olduğunca dikkatli olmak gerekiyor. Gün geçtikce büyüyen bu pazarda göründügü gibi özgür olmak baş arıtabilir..

googlebot u unutmayın...her forum ve siteyi sürekli tarıyor...özel mesajları bile..:)

Ben Altavista kullanıyorum pek az Google`a işim düşüyor

Google kullanmıyorum mutluyum.Ancak facebook kullanıyorum maalesef.
------------------------------------------------------------------------------------
Myspace kullan! ;)

tutsun ne işine yarayacak ?

Demek ki neymiş her zaman ürünlerini parayla satacakmışsın. Aynı microsoft gibi...

Ben Bing kullanıyorum. Onda böyle şeyler olmuyor. Çok güzel tavsiye ederim. Mail içinde hotmail kullanın.

Bunları zaten bildiğimiz için google un sadece arama motoru özelliğini kullanıyoruz... herkesi sürekli uyarıyorum zaten

Her ne kadar bilsek de buradakilerin %99'u Google hizmetlerinden vazgeçemeyecektir...

Bu takip işi Googleda oturum açmadığınız zaman muhtemelen daha çok çerezlere bağlıdır. Google için çerezleri iptal edin veya tarayıcınızı her çıkış yaptığınızda geçmişi silecek şekilde ayarlayın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play