Google, sonunda Picasa'ya veda ediyor

Ünlü fotoğraf depolama ve paylaşma uygulamasının kapanacağı tarih, belli oldu!

Google, sonunda Picasa'ya veda ediyor

Fotoğraf arama, düzenleme ve üzerinde değişiklik yapma olanağı sunan Google hizmetlerinden Picasa artık yolun sonuna geliyor. Teknoloji devi geçtiğimiz gün yaptığı resmi bir açıklamayla 16 Mart 2016'dan itibaren söz konusu programın masaüstü uygulamasını desteklemeyi bırakacağını duyurdu. Google Picasa kullanıcılarını bu süreçte Google Photos'a geçiş yapmaları için teşvik edeceğini ve Picasa Web Albums verilerinin de daha sonraki bir tarihte ayrıca arşivleneceğini de belirtti.

Google'ın bu hamlesinin aslında oldukça mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Zira firma bir süredir Google Photos ve Picasa olmak üzere; fotoğraf depolama ve paylaşma işlevi gören iki ayrı uygulamaya yatırım yapmaya devam ediyor. Daha yeni ve geliştirilmiş özelliklerle gelen Google Photos zamanla Picasa'yı devre dışı bırakması kaçınılmaz bir sonuçtu.

Diğer yandan, Picasa'nın halen çok sayıda sadık kullanıcısı olduğu da bir gerçek. Firma söz konusu duyurusunda bu kullanıcılar için Picasa'dan Google Photos'a geçiş sürecinin olabildiğince sancısız olması adına ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını da söyledi. Picasa'nın masaüstü uygulamasını halen kullanmaya devam edenler için de eklemekte yarar var: Uygulama aynı şekilde çalışmayı sürdürecek, 16 Mart'a kadar da uygulamayı indirmek mümkün olacak; fakat bu tarihten sonra Google uygulama için artık güncelleme yapmayacak.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

başlıkta picasa kapanıyor derler içerikte masa üstü versiyonu derler... iSheep yazarlar Google düşmanlığından iyice sapıtmış...

Picasa da tek tek bir fotoğrafın farklı boyutlarını paylaşmak ve link vererek html ile kullanmak gayet kolay. Photos bana daha karmaşık geliyor.

Onu bilmiyorum ama geçen arkadaşımda, Chrome bir güncelleme yapmış. System Tray'e de ikonunu koymuş, Windows'u çalışmaz duruma getirdi. Kasıla kasıla bir hal oldu bilgisayar, kaldırmak zorunda kaldı.

Yıllardan beridir kullanıyorum çok alıştım artık,birçok özelliği var en çok slayt yapma kısmını kullanıyorum güncelleme olmasa bile kullanmaya devam edeceğim..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir