Google tarafsızlığı bir kenara mı bırakıyor?

Google'ın en son icraatı kullanıcıların kafasını karıştırdı: Google tehlikeli sularda yüzüyor...

Google arananı getirmekten fazlasına göz dikti...
Google Power Reader, Google'ın okunması gerektiğini düşündüğü yazarları tavsiye ediyor

Google insanların okuması gerektiğini düşündüğü yazarların bir listesini yayınlıyor. Seçilen yazarlar listesi ise internet forumlarındaki kullanıcılar arasında dev tartışmalara sebep oluyor.

Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılara göre Google'ın listesinin pek tarafsız olduğunu söylemek mümkün değil. Aralarında hiç Google'ı eleştiren yer almıyor. Eleştiren bir yana hepsi birbiriyle bağlantılı yazarlar ve kapalı bir çember oluşturuyorlar.

Kısacası bu seçimler oldukça kısır; oysa internet bir çarpışma, kaynaşma kazanı ve sayısız farklı görüş yer alıyor. Google gibi bir dev, editörlük işlerine soyunduğunda işler çok tehlikeli bir hale geliyor. Tarafsız arama sonuçları sunmanın ötesinde tavsiyelerde bulunan Google, ortaya "kişisel tercih" koymuş oluyor. Bu Google'ın evrensel olmaktan çıkartıyor ve belli bir kitleye yönelik hal alıyor.

Google'ın bu hamlesi ne kadar doğru?

Google'ın anti-tekel denetimcileri tarafından sıkı bir şekilde takip edildiği bu günlerde atılan bu adım pek akıllıca sayılmaz. Çünkü Google'ın açılan davalara karşı ilk savunması içerik üretici veya seçici olmadığı, bir algoritma şirketi olduğu yönünde. Bu tür girişimler ise Google'a fayda sağlamayacağı gibi, gelecekte başına büyük işler açabilir.

Sözün özü, Google sadece bir algoritma şirketi olarak kalmakla, içerik oluşturucu veya seçici olmak, yani medya olmak arasında seçimi yapmak zorunda. Aksi takdirde fırsat kollayan rakipleri durumu değerlendirerek mahkemelerde Google'ın en büyük savunmasını alaşağı edecekler. Bunu Google arama sonuçlarından memnun olmayan herkesin dava açıp kazanması bile izleyebilir...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Google buyuk bir guce sahip... Ancak su gercek bile tarafsiz olmadigini gosterir. Turkiye'den Ingilizce bir arama yapin, sonuclari gorun. Sonra Amerika, Almanya veya baska bir ulkeden ayini aramayi yapin ve sonuclari karsilastirin. Goreceksiniz ki sonuclar farkli... Google kullanilarak yapilmaya calisilan arastirma-gelistirme faaliyetleri cok ust seviye bilgi gerektiriyorsa, Google bu bilgileri bazi ulkelerden saklayabilir (mesela Iran). Politika mi, algorima mi? Ne derseniz deyin, eninde sonunda bilgi buyuk bir guctur ve birileri bunu kontrol etmek ister.

google bunları yapmaya devam ederse birçok insan bu yazılardaki gibi düşünmeye başlar örneğin haber yazdığınızda yarın birgün google tarafından hazırlanmış haberleri göreceksiniz ve bunun anlamı insanları istedikleri gibi yönlendirecekler.Algoritma ile alakası yok eğer öyle olsaydı diğer arama motorlarıyla arasında bu kadar fark olmazdı insanlara görmek istedikleri sonuçları veren bir şirket ayrıca yavaşça başka faaliyetlerinide arttıran bir şirket obamanın kazanmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri sizce ne kadar objektif olabilir?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir