Google Translate'e Kürtçe de geldi!

Google Translate, artık Kürtçeyi de destekliyor. İşte Translate'in 10 yılda geldiği nokta!

Google Translate'e Kürtçe de geldi!

Google, Translate (Çeviri) servisini yaklaşık 10 yıl önce hizmete sunduğunda, sadece birkaç dili birbirine çevirebiliyordu. Ancak aradan geçen yıllar, her şeyi olduğu gibi, Google Translate'i de geliştirdi. Birkaç ay önce yapılan son güncelleme ile desteklenen dil sayısını 90'a çıkartan internet devi, şimdi bir yeni güncelleme daha yayınladı ve Translate'in çeviri yapabildiği dillerin sayısını 103'e çıkarttı.

Yeni eklenen diller şunlar: Amharic dili (Etiyopya), Korsikaca, Frisian dili (Danimarka, Almanya ve Hollanda), Kırgızca, Havaice, Kürtçe, Lüksemburgca, Samoan dili, Scots Gaelic dili, Shona dili (Zimbabve), Sindhi dili (Pakistan), Pashto dili(Afganistan) ve Xhosa dili (Güney Afrika).

Google, desteklenen 103 dil ile birlikte, dünya nüfusunun yüzde 99'una hakim olduğunu söylüyor. Google Translate, şu anda dünyada en çok kullanılan çeviri servisi olarak dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Çocuk seviyesinde çevirdikten sonra sonra dünyadaki bütün dilleri çevirse ne yazar ilkokul çocuğu seviyesinde çeviriyor çoğu kelime ve cümleleri vasat yani çok geliştirilmesi gerek

Ne demek dünyanın yüzde 99 una hitap ediyor. Yalanın bu kadar kuyruklusuna da pes denir. Dünyada kayıtlı 5600 dil var. 103 tanesi 99 etmiyor. Ayrıca Kürtçe diye bir dil yok. Kırmanci var, Zazaki var, Sorani var. Hangisine çeviriyormuşta Kürtçe diyebiliyorlar. Yalandan dayatmalar. Gerçeklikten uzak olmuş. Gerçek olan ise, bir köyde konuşulan kürtçeyi, yan köydekiler anlamıyor.... Hele ki, konuştuğunu yaz desen, elleri ayaklarına dolaşıyor milletin... Allah, müslümanları hayra iletsin inşallah...

@18 Şubat 2016 19:40 Türkçede nasıl İstanbul Türkçesi esassa Kürtçede de akademik kürtçe esas alınır

@18 Şubat 2016 19:40 Kürtçe başlı başına tek bir dil değil Türk dilleri örneğinde olduğu gibi birçok farklı lehçeden oluşan bir dil grubudur. Filoloji yani dilbilim uzmanı olmadığın için lehçelerden kaynaklanan sorunları ifade edip Kürtçe dil varlığını üstünkörü yorumlamışsınız. Bir dilin kendini geliştirebilmesi ekonomik ve kültürel bir dizi özgürlükler gerektirir. Ortadoğunun kadim halklarından Kürtler bu özgürlüğü hiç yaşayamadılar. Elinizi vicdanınıza koyarak ölçülü yorum yapın.

Çok güzel bir gelişme. Bazı faşistlere batabilir bu şimdi. Ama olsun. Google her zaman en iyisini yapar. Teşekkürler Google. İyi ki Google kullanıyorum.

@18 Şubat 2016 20:00 İyiki google kullanıyorum derken :) ya allasen yandexten başka alternatifi var mı :D :D peşin edit:bana yahoo bing falan demeyin ağzınıza kürekle vururum

@19 Şubat 2016 09:50 duckduckgo vb birsürü sayarım sana

@19 Şubat 2016 09:50 bing kapandı yahoo ise arama servisini kapatmak üzere pek bi alternatifi yok yani hala..

Boykot google translate i silelim

@18 Şubat 2016 20:03 Kürtler ne yaptı sana ırkçılık yapma.

@18 Şubat 2016 20:03 tekno-ırkçı seni ..kürtler senin kardeşindir..bunu kabullensen iyi olur

çokda lazımdı sanki gereksiz bir gelişme

O yüzden hep söylüyorum bizden kardeş olmaz bu faşistlerle adamlar kürtçe dilinden bile uyuz oldular kürdü mü kardeş yapacaklar

Bing daha tutarlı çeviri yapıyor goggle gibi saçma sapan çevirmiyor

@19 Şubat 2016 12:08 Tabi canım tabi öyledir zaten o yüzden dünyanın %95 i GOOGLE kullanıyor değil mi.. .??

Keşke bir dil olsa da ihtiyacımız olmasa çeviri uygulamalarına

@19 Şubat 2016 12:23 İşte sizin gibi aklı başında insanlar çoğalsa onu da yaparız ama... durum oratada. Sokağa çıktığınızda ilk dakikadan itibaren bunu görebiliyorsunuz.

henüz doğru çeviriler yapamıyor ama başlangıç içi sevindrici

Google Translite'yi çok kötülemişsiniz. Çeviri Programları cümle cümle değil kelime kelime çeviri yapar. Eğer çeviri programlarında doğru bir çeviri yapmak isterseniz; cümlenin öğerelerini(özne,nesne,yüklem,sıfat tamlamalarını) çeviri yapılan dile göre sıralayın. Örnek olarak Arapçaya çeviri yaparken Türkçe kelimeleri Özne-nesne-yüklem değil, yüklem(fiil)-özne(fail)-nesne(mef'ul) şeklinde yapın. Çeviri programları genel olarak bu şekilde çalışır. Çeviri yapılan dili az çok çok bilmek gerekir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost