"Google: Sansürcü ve insan haklarına karşı"

CHIP Online Google hakkında aykırı görüşleri ile tanınan Gerald Reischl ile bir röportaj yaptı.

"Benim saklayacak hiçbir şeyim yok" diyenlere

"Benim saklayacak hiçbir şeyim yok" diyenlere
Sayısız Google hizmetleri...

Soru: Google'ı beş, on veya 20 sene sonra nerde görüyorsunuz?

Reischl: Bu soruyu ciddi anlamda cevaplayamam çünkü geleceği görmek gibi bir yeteneğim yok. Ama şunu biliyorum ki Google ilerleyen zamanlarda herkesin "en sevdiği" şey olmayacak bilakis diğer büyük firmalarında başında geldiği gibi başka bir firma tarafından alt edilecek. IBM ve Microsoft ilk değildir Google da sonuncusu olmayacak. Google'ı sert yıllar bekliyor çünkü gün geçtikçe her şeyi kabullenmeyen ve metotları sorgulayan kullanıcı sayısı artıyor. Belki sene 2028'de Google hakkında şunlar söylenecek: "Milenyum dönümünde lego renkleriyle bezenmiş logosu ile internet kullanıcılarını baştan çıkaran, ayartan bir firma vardı. Ta ki, firmanın aslında bir pazarlama-balonu olduğu ortaya çıkana kadar bu böyle devam etti."

Soru: Genel anlamda bilgi korumasının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Reischl: Bilgi koruması bir nesil-sorunsalıdır. Facebook, MySpace, YouTube veya chat aracılığıyla birbirleriyle "çıkan" , sırlarını birbirlerine söyleyen ve en kişisel yanlarını bile başkalarına gösteren gençler "Benim saklayacak hiç bir şeyim yok" sloganına göre yaşıyorlar. Onlar için özgürlük, kendisi hakkındaki her şeyi dünya ile paylaşmak anlamına geliyor. Fakat bu bilgiler birden farklı bağlantılar ile farklı yollar üzerinden tabiri caizse "dolu gibi" yağmaya başlayıp birileri hakkında yanlış sonuçlar çıkarılmaya başlandığı anda, bu trend bir dönüm noktasına ulaşacak. Yani "Benim saklayacak hiçbir şeyim yok" sloganı geçerliliğini yitirecek. 30+ ve 40+ yaş kategorisine baktığımızda ise durum çok farklı gözüküyor. Burada bilgi koruması ve mahremiyete değer veriliyor. Bu nesil birçok internet firmasının bilgi toplamadaki tutkusunu sorgulamaya başlıyor. Özellikle bilgi koruması kavramına büyük önem veren Almanya, bu trend dönüm noktasını tetikleyebilir ve Almanya'dan başlayan bu etki Avrupa tabanlı bir savunma mekanizması oluşturup kullanıcıların bilgi koruması ve mahremiyete önem vermelerini sağlayabilir. Çünkü sadece Avrupa'da değil ABD'de de kullanıcılar bilgi korumasına önem vermeye başladılar. Yakın zamanda yapılmış bir ankete (Harris Interactive online) katılan Amerikan vatandaşların çoğunluğu (yüzde 59) reklam ve içeriklerini kişiselleştirmek için kullanıcı bilgilerine erişen web sitelerine şüpheyle baktıklarını itiraf ettiler. Katılanların dörtte biri ise bu durumdan tamamen rahatsız olduğunu iddia etti.

Soru: Microsoft'un Yahoo'yu alması sizce Google'a ve piyasaya nasıl etki eder?

Reischl: Şu anda Avrupa'da patlak vermiş olan bilgi koruması tartışmalarının, Google'ı ve "Microhoo"yu etkileyeceğini (yeter ki etkilesin) düşünüyorum. Hatta "Microhoo"nun güçlü bir rakip olmak ve Google'a meydan okumak için kozunu tam olarak bilgi koruması konusunda kullanacağını ve bilgi toplama metotlarını yeniden düşünmeye sevk edeceğine inanıyorum; belki de "Microhoo" "biz sizi gizlice gözetlemiyoruz" gibi sloganlar yayımlayacaktır. Google'a mutlak bilgi koruma kanunlarına uyması için meydan okumak zorundayız.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

evet google veri çalıyor

bunun haberin microsoft versiyonunu da bekliyoruz. bakalım.

Bunlar Microsoft adamı kardeşim. Tabi Google ı kötülerler. Microsoft bulsa bir kaşık suda boğar google ı.

Bunuda lütfen silmeyin. O adam o kadar hakaret yalan yanlış konuşmuş google hakkında bende ufaktan onun hakkında konuşurum tabii. Düşünce özgürlüğü yani.

CHIP Online'ın Notu:
CHIP Online özgür bir platformdur... Hakaret, küfür ve hukuki sorun yaratacak sözler içermeyen her yorum yayınlanır.

Adam bazı konularda çok haklı özellikle kullanıcı verileri çok yakından takip etmesi insaları haliyle rahatsız ediyor...

KAVAS33 diyor ki ben google üzerinden hack yapıldığının farkındayım
çünkü google üzerinden milyonlarca gişiyi bende izliyorum
google beni izliyorum aradığıklarımızı biliyor!

Sizce microsoft veri çalmıyormu...??

Googlenin bana zarari yerine cok faydasi olmustur eger kullanıcı verileri toplaniyorsa ben zaten onemli durumlar disinda isimimi ve adresimi yazmam bu verileri toplayanlardan biriside firefoxmus gecenlerde oyle bir haber okumustum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir