Google, "unutulma" taleplerini geri çeviriyor

Siz unutulmak isteseniz de, görünüşe göre Google'ın sizi unutmaya pek niyeti yok!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, silinme taleplerini geri çeviriyor!

Avrupa Birliği'nin vatandaşlarına sağladığı unutulma hakkına rağmen, Google'ın silinmeye yönelik taleplerin büyük bölümünü kabul etmediği ortaya çıktı. İşin doğrusu, Google'a yapacağınız silinme talebinin ardından isminizin arama sonuçlarında gösterilmeye devam etme ihtimali, oldukça yüksek.

Avrupa Birliği Adalet Divanı, 14 Mayıs 2014'te kullanıcılara arama sonuçlarından isimlerini ve diğer içerikleri kaldırma talebinde bulunma hakkı tanımıştı. Google ise Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 253.000 silinme talebini değerlendirmeye almış bulunuyor. Bu talepler, 920.000'in üzerinde bağlantıyı kapsıyor. Kaldırılan bağlantıların sayısı ise yaklaşık 380.000. Bu, Google'ın bağlantıların sadece yüzde 40'ını arama sonuçlarından kaldırdığı anlamına geliyor.

Google'ın 29 Mayıs'ta tekrar başlattığı talep sürecinde silinme taleplerinin çoğu, AB'nin en büyük ülkelerinden geldi. Nüfus boyutuna göre ayarlama yapıldığında Fransızlar ve Almanların, arama sonuçlarından en çok endişelenen kullanıcılar olduğu ortaya çıktı. Google'ın Fransa ve Almanya'dan gelen taleplerin yarısını kabul etmiş olması, aslında bu ülkelerin endişelenmekte haklı olduğunu gösteriyor.

İstatistikler, Google'ın zaman içinde daha seçici davranmaya başladığını gösteriyor. Verilere göre Ocak'tan bu yana Forget.me üzerinden gönderilen isteklerin yüzde 70'i kabul edilmemiş. Haziran ayında bu oranın yalnızca yüzde 43 olduğunun altı çiziliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Görünüşte unutulanların da bir kaç yıl sonra arama sonuçlaırna geri gelip gelmeyeceklerine de bakmak gerekli. Ben o sonuçları gerçekten 'tamamen'silmediklerini bilen biri olarak eğer yasal çerçevede elinizdeki bir koz varsa kullanmanız gerektiğini vurguluyorum ve adı geçen bağlantınızı bir kaç yıllık sürenin ardından tekrar aratmalısınız.

Saklanmanın ve kaybolmanın mümkün olmadığı bir distopyaya doğru ilerliyoruz. Yaşadığım çağdan nefret ediyorum.

Hiç sormayaavv nereye böyle, nereye kadar

Facen var,instagram var,vatsap var.sonrada google da cikmak istemiyorsun...sen zaten kendi kendini fislemissin.

@16 Mayıs 2015 20:55 cok dogru 7/24 face intas twet. Atip yeterince dikkat cekiyo zaten

kullanıcı adı diye birşey boşuna yok. madem saklanmak istiyorsunuz, isminizi siteye vermeyin, her fotoğrafı paylaşmayın ve sahte bir kimlik kullanın. tüm bunlardan sonra yerinizi de belli etmek istemiyorsanız vpn kullanın ip değiştirin kısacası dikkatli olun.

@17 Mayıs 2015 16:09 Facebook,Google gibi siteler işte o yüsden senin bilgilerini her halukarda ele geçirmek için Cep telefonu ile aktivasyon istiyorlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost