Google ve Samsung'dan ekonomik Chromebook!

Yeni Chromebook, Google ve Samsung'un bilgisayar devlerine kafa tutmaya devam edeceğinin ispatı gibi

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung ve Google'dan yeni Chromebook

Chromebook ailesine yeni bir üye eklemek için tekrar bir araya gelen Google ve Samsung, bu kez fiyatı çok daha uygun bir laptop ortaya çıkardı. 249 dolara (yurtdışı fiyatı) ön-sipariş için sunulan Chrome OS'lu laptop, bu kez tüketicilerden daha fazla ilgi bekliyor.

Eskisi gibi 11.6 inç'lik bir ekrana sahip olan yeni Chromebook, 1366x768 çözünürlük sunuyor. Sadece 0.8 inç kalınlığındaki cihaz, yaklaşık 1.13 kg ağırlığında. Karşılaştırma açısından Apple'ın taşınabilirliğiyle öne çıkan laptop'u MacBook Air'in en kalın noktasında 0.68 inç kalınlığa sahip olduğunu ve yaklaşık 1.07 kg ağırlığında olduğunu söyleyelim.

Series 5 modelinin yerine geçen yeni Chromebook, yüksek fiyatlarıyla eleştirilen Intel ultrabook'lar için tehdit oluşturabilir. Cihazın teknik özelliklerine baktığımızda ise bir Samsung Exynos 5250 işlemciye (ARM tabanlı), 2GB RAM'e, 16GB fiziksel dahili depolamaya ve iki senelik 100GB Google Drive depolama alanına sahip olduğunu görüyoruz.

Google, cihazın 10 saniyede açıldığını ve pilinin yaklaşık 6.5 saat dayandığını söylüyor. Cihazın üzerinde bir VGA web kamerası, bir HDMI portu, bir USB 3.0 portu, bir USB 2.0 portu da bulunuyor. Yeni Chromebook'un sevkiyatına önümüzdeki hafta başlanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

o türkiyede en az 900 tl'den satılır.TÜRKİYENİN FARKI

@19 Eki 2012 20:14 İntel Atom işlemcili netbook 1000 TL notebook ise 1150 TL satılıyordu! :D Google`ın resmi forumunda; Google görevlisinin Chrome tarayıcının çok kasması şikayetimi değerlendirip bilgisayarın eski bu yüzden kendine yeni bilgisayar al tavsiyesine karşılık ülkemizdeki bu gerçeği açıkladığımda adam oturduğu koltuktan düşüyordu!

@19 Eki 2012 20:14 çok haklısın

Bence bu alet tablet ile pc arasi bir yere konumlanacak ve bu fiyat ve yakisiklilikla iyide satar diye dusunuyorum. Eger linux calisirsa ben de alirim

Chrome Os çevrimdışı uygulamalara ağırlık vermedikçe arkasında Google gibi bir dev olmasına rağmen başarılı olamayacaktır. Linux tabanlı olması onu gözümde değerli kılsa da Linux dağıtımlarından farklı olarak bulut üzerinden yönetilen bir OS ortamı sunmasıyla kıymetsizleşiyor. Google inşallah tam anlamıyla bir işletim sistemi yapar ve yazılım merkezi, paket derleyici çıkarırsa kesinlikle OS konusunda da çok iddialı konuma gelir.

Şu hafızayı fazla yapsalar ölürler telefonlar da bile 32gb hafıza var artık bu nedir ya

chrome os ve arm... bu donanım ve yazılımla ultrabook lar için değil tabletler için tehdit(!) olabilir...

Samsung bunların hepsini üretebilecek konuma geldi: Telefon->Smart Phone->Galaxy Note->Tablet->Chromebook ve Netbook ->Laptop->Masaüstü PC

Sen de yorum yaz