Google ve Sony Chrome'da anlaştı

Google Chrome'da dev gelişme! Google, rakibi Microsoft'u kendi silahıyla vuruyor!

Sony dizüstü bilgisayarlar Chrome yüklü gelecek!
Chrome yüklü bilgisayarlar pazar payını arttıracak

Google'ın açıklamasına göre bundan sonra Sony dizüstü bilgisayarlar, Chrome internet tarayıcısı yüklü olarak satışa sunulacak.

Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, Sony ile olan antlaşmasını resmen duyuran Google, internet tarayıcı piyasasındaki payını böylece arttırmayı planlıyor. Benzer uygulamalar daha önce oldukça etkili olmuştu. Örneğin Microsoft, Internet Explorer'ı Windows ile birlikte dağıtarak Netscape'i tarihe gömmüştü. Araştırmalar da kullanıcıların bilgisayarlara kurulu gelen internet tarayıcıları kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Google Chrome dünya çapında yüzde 2.6 Pazar payına sahip. Internet Explorer ise yüzde 66.7'yle aslan payının sahibi. En yakın rakibi Firefox'un yüzde 22'lik Pazar payını bile üçe katlayan bir dev. Google-Sony antlaşmasının finansal veya coğrafi detayları açıklanmadı. Google bu uygulamanın şimdilik test aşamasında olduğunu belirtti. Buna benzer bir antlaşma yapmayı ve uygulama hayata geçirmeyi Mozilla da, Apple da başaramamıştı.

Bu işe Microsoft ne dedi?

Internet Explorer uzun zamandı Windows'un ayrılmaz bir parçası...

Google'ın Sony'le olan bu yeni antlaşması hakkında görüşleri sorulan Microsoft yetkilileri şu açıklamayı yaptı: "Piyasada rekabet iyidir ve insanlar kendilerine uygun gördükleri internet tarayıcıyı seçme hakkına sahiptir."

Şimdi akıllara gelen soru şu: "Google'ın bu antlaşma yüzünden Microsoft'un başına gelenleri yaşar mı? "

Microsoft, Internet Explorer 8'de, internet tarayıcısı piyasasındaki payını korumak için sadece işletim sistemiyle birlikte dağıtmaya güvenemiyor. Anti- tekel uygulamaları buna engel oluyor. Windows 7'nin çıkışı planlanırken Avrupa Birliği'nin anti-tekel uygulamalarına takılan Microsoft uygulamasının başına gelmeyen kalmamıştı. Avrupa Birliği'nin Windows 7'ye IE 8'le çıkma izni vermemesi üzerine Microsoft çözüm geliştirmişti. MS'in belalısı Opera'nın istekleri .buna karşın bitmiyordu. Bütün bunların üzerine gelen son darbe Firefox'tan olmuştu. Bunu nihayet Win 7 seçim ekranının çıkması ve Win 7 E'nin iptali ise bu konudaki en son gelişme olmuştu.

İşte bu uzun uzun anlattığımız badireleri atlatan Microsoft, artık Internet Explorer 8'de rakipleriyle kendi yeteneklerini kullanarak rekabet ediyor. Microsoft'un açıklaması da kendine olan güvenini gösteriyor. Buna karşın Google, Microsoft'un tarihinde karşılaştığı en dişli rakip olmayı sürdürüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Chrome bunu hakediyor :D

ya bu konu neden bu kadar önemseniyor anlamıyorum, bilen varsa anlatsın. Aeti topu bir tarayıcı. crome yüklü gelir iki dakika mozilla yahut IE8'i indirirsin onlardan birine sahip olursun. Şahsen bende 6 tane tarayıcı var

bendeki win7, ie8'le geldi ama varsayılan tarayıcım google chrome, ikinci tarayıcım opera 10 (turbosunu açınca kotayı dert etmeden sörf ediyorsun), eski bi firefox kullanıcısı olarak win7rc'ye kurmuştum ama win7rtm'e kurmaya gerek görmedim, yeni çıkacak firefox'un aylardır chrome'a benzeyecem diye can attığını görünce çok gülüyorum :)
ahh be google şu google accelerator'ı kapamasaydın opera'yı da kurmazdım, chrome'da google toolbar'ın geçmiş takibini ve bookmark'ı google hesabımla senkronize etsen ie'yi kaldırcam. haydi hayırlısı, 1 numara olacaksın CHROME, 4444 gözle pc için google chrome OS'yi bekliyorum, KURTAR BİZİ PARAGÖZ WİN7'DAN GOOOOOOOOGLE :)

Sony nin laptop pazarında payı neki ?

o bu değil de microsoft ie6 için zorunlu güncelleme çıkartması şart.

arkan güçlü olursa her bilgisayardan microsoft gibi vergi bile alırsın.

bence toshiba ile anlaşma yapmalıydı

Çok Kotü Zaten Chrome Pek Tutulmadı Gene İnternet Explorer Çogunluk Kullanıyor Chrome'ye Ne Gerek Var .

''Araştırmalar da kullanıcıların bilgisayarlara kurulu gelen internet tarayıcıları kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor.''

Yukarda yorum belirten arkadasım tek sebebi bu, birçok kişi orjınallik müftelası.

Bence hepsini kullanın.Hepsinın kendıne has guzellıklerı var. Takılmayın bu ayrıstırma ıslerıne.

Firefox şu an lider. Bu pazar payları nerden geliyor merak ediyorum. Chrome bile %6 yı geçti. Safari bile Microsoft'tan pay alıyor. Opera, Firefox, Chrome:) Microsoft'un baş belaları.
Bu arada IE8 bi halta benzemiyor. Seamonkey bile daha iyi.

Google bu microsoftu gömecek. Birkaç yıl sonra ağır ve kullanışsız microsoft ürünlerine insanlar bye bye diyecek

kendi kendinizi internet güvenliği konusunda riske atmak isteyen herkes IE8 dışında ne varsa kullanıyor ama IE8 en güvenlisi ve en sağlamı.

sisteminize ıvır zıvır şeyler kurmayıp hoyrat kullanmadığınızda IE8 muhteşem çalışıyor. diğer yandan geriye kalan tüm tarayıcılar sarışın aptallar gibiler, gösteriş var ama sağlamlık yok, güvenlik açıkları tonla

artık daha ne sayayım size

benim babam senin babanı dover olayı bu bırakın isteyen isteyen programı kullansın sizene

(Araştırmalar da kullanıcıların bilgisayarlara kurulu gelen internet tarayıcıları kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor.) acaba neden bu kadar teknolojiden bi haber kullanıcı oldukca teb içinden ne cıkarsa onun payı fazla olur nerdeyse tarayıcı koymasalar net te girmez bunlar

Google Chrome çıktığı andan beri firefox özellik araklıyor ;) Bilmem farkında mısınız?

Reklamını yapabilse Opera daha büyük bir pazar payına sahip olabilir. Bilinçli internet kullanıcısı zaten sistemle gelen tarayıcı dışında alternatif birçok tarayıcıyı kullanabileceğini bilir lakin internet kullananların kaçı bilinçli kaçı hala ie6 kullanıyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir