Google ve yeni rakipleri: Son durum ne?

Wikia Search ve Cuil.com: Google'ın iki yeni rakibi aramalarda ne kadar söz sahibi? Rakamlar burada.

Google ve yeni rakipleri: Son durum ne?
Wikia Search: Sessiz ve derinden...

Google internet aramalarında ezici üstünlüğünü sürdüre dursun, geçtiğimiz dönemde yarışa katılan iki yeni arama motoru lideri uzaktan da olsa takip etmeyi sürdürüyor. Wikipedia tarafından hayata geçirilen Wikia Search, geride kalan 4 hafta boyunca ABD'de yapılan aramalarda yüzde 0.000079'luk bir paya sahip. Araştırma şirketi Hitwise'ın yayınladığı rapora göre geçtiğimiz günlerde yayına başlayan Cuil.com ise tüm internet aramalarının yüzde 0.0070'inde söz sahibi.

Bu rakamlar, Wikia Search'ün yavaş da olsa, kullanıcı sayısını artırmayı sürdürdüğünü gösteriyor. Cuil.com ise, her geçen hafta daha az ilgi görüyor. Hitwise araştırmacıları, bu durumu Cuil.com'un yayına başladığında büyük bir medya desteğini arkasına almasına, ancak zaman geçtikçe kullanıcıların tekrar Google'a dönmesine bağlıyor. Cuil.com'un medyadan destek almasının altında yatan ana neden, kurucularının Google'ın eski çalışanları olmasıydı.

Tüm bunlar ne anlama geliyor?

Cuil.com: Beklediği ilgiyi göremedi.

Peki ama rakipler bu kadar küçük rakamlarla mutlu olmaya çalışırken Google ne yapıyor? Aynı rapora göre Google, 4 haftalık dönemde ABD'de yapılan aramaların yüzde 70,77'sinde başrolü oynamış. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Google'ın sahip olduğu pay ise yüzde 64.35 olarak açıklanmıştı.

CHIP Online yorumu:
Görünüşe göre arama dünyasının iki yeni ismi, henüz Google'a rakip olacak seviyede değil. Özellikle Cuil.com'un başarılı olması şimdilik biraz zor görünüyor. Wikia Search ise sessiz sedasız ilerlemeyi sürdürüyor. Firefox için yayınlanan Wikia Toolbar da, arama motorunun geçici bir heves olmadığının en güzel kanıtı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

qooqle aldı başını qitti bu saatten sonra wikia nın işi çok zor qörünüyo cuil in zaten qöründüğü üzere şansı olmadığı ortada..

ya zaten cuil in açılalı yeni olmuş açılmadan önce chip online cuil i çok şişirmişti
şuan için cuil in verileri normal ancak buna beklenen ilgiyi göremedi yazmışlar...

cuil'in sayfası kötü olmuş bence. Google her şeye el attı. O biraz zor durur. Ayrıca cuil'de Chip yazın sitemizi bulamıyor Chip onlıne yazıncada... Ve türkçesi yok sanırım

bunlar googleye yetisene kadar asirlar lazim google her yerde cuilin daha grafik aramasi bileyoktur wikia ayni durumda ask okadar unlu olmasina ramen googleye bas tutamiyor.

ya arkadaşlar bilmeyenler için söylüyorum en iyisi www.hakia.com

google daha güzel wikia dan

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir