Google: Virüssüz işletim sistemi olmaz

Google yeni işletim sisteminin virüsten etkilenmeyeceğini açıkladı, karşılığında bu cevabı aldı...

Google'ın virüssüz sistemine uzmanlar inanmadı
Chrome gerçekten de virüse karşı kesin çözüm sunabilecek mi?

Google çok yakında yeni Chrome işletim sistemini çıkartacağını duyurdu. Açıklamada en dikakt çeken nokta ise yeni Chrome'un çıkmasından çok, Google'ın bu yeni sistemin hiçbir şekilde virüslerden, zararlı yazılımlardan etkilenemeyeceği ve güvenlik güncellemelerine gerek duymayacağı yönündeki sözleriydi. Bazı güvenlik uzmanları bu açıklamalar üzerine Google'ı ağır bir şekilde eleştirdiler.

Bir güvenlik uzmanı olan Bruce Schneier, Google'ın bu iddiasının matematiksel olarak neredeyse imkansız olduğunu ve her işletim sisteminin virüs riski taşıdığını iddia etti. "Eğer sıfırdan yeni bir işletim sistemi yazmış olsalardı bu daha mümkün olabilirdi ama Chrome'da bunun gerçek olduğunu iddia etmek ancak delilik olabilir" diye konuşan Schneier, Google'ın iddiasına en yakın şeyin işletim sisteminin kullanıcı etkileşimine gerek duymadan kendisini güncelleyebilmesi ve zararlı yazılımları temizleyebilmesi olabileceğini düşünüyor. Fakat Google bundan çok daha fazlasını vaadediyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

umarım dediğini yapar

valla süper olurdu bastır google kim tutar seni:)))))))))))

Google; Chrome'da virüs yazarlar. İçin rahat olsun. :D

Schneier, Google'ın bu iddiasının matematiksel olarak neredeyse imkansız olduğunu ve her işletim sisteminin virüs riski taşıdığını iddia etti. "Eğer sıfırdan yeni bir işletim sistemi yazmış olsalardı bu daha mümkün olabilirdi ama Chrome'da bunun gerçek olduğunu iddia etmek ancak delilik olabilir"

Aynen 9999999999+

Google istatistik bilgileri pek de iyi yorumlayamıyor gibi.(Ukelalık yapmak gibi olmasın. Benimde istatistikle aramın pek iyi olduğunu söyleyemiyeceğim malum istatistik o kadarda kolay bir ilim değil) En basit mantıkla; yazılımı sonsuz bir döngü oluştururmaya zorlarsın(hafıza taşmalarıyla bu mümkün yada başka yöntemler varsa onlarlada olabilir) pattt!!!! sistem felç. Böyle saldırıları engelleseler bile nereye kadar illaki hacker'lar bir yöntem bulurlar. Güzel olan tarafıda var onlar bulana kadar biz kullanıcılar rahat oluruz. Benim görüşüm: Değerli Google; "Büyük lokma yiyin ancak büyük konuşmayın bence hacker milleti bu ne yapacağı belli olmaz. Siz yinede güvenlik açıklarına dikkat edin. Yok demeyin illaki vardır. Ayrıca white hackerlarada fazla güvenmeyin taraf değiştirmeyecekleri ne malum?"

tamemen dikkat çekmek için yapılmış şarlatanlıktan öte başka bir şey değil. kelimenin tam anlamıyla bu.virussüz işletim sistemi. adamı elek diye duvara asarlar. resmen kafa bulmak. çıkarın anca tarayıcınız kadar pazar payınız olur oda beleş bedava ele servis yaparsanız.

reklam iste ne olacak

bu işletim sistemi linux türevi bişi ona güveniyor bide şu linux türevlerinin pazar payı kacta bu büyütülüyor?

saçma..bir kere virüsün görevi nedir ve virus nasıl oluşturulur...bunu bilen herkes virusun her işletim sistemine bulaşacabileceğini bilir...googleun yeni işletim sistemine nasıl virus bulaşmıyacak .adam o sistemle internette dolaşmıyaca mı veya o işletim sistemininde kod çalıştıracak virusler yapılmayacak mı...reklam kokan hareketler bunlar.

google yapar abi :) iddaalasmayin :)

Tamamen dikkat çekmek yapılan bir açıklama,kendileri yazsa bile belli bir süre sonra bile virusler çıkmaya başlayacaktır.

virüsler yolda desenize :D

google atıyor sizde yiyorsunuz... Microsoft'ta her yeni Windows sürümünde hatasız ve dünyanın en güvenli işletim sistemini (Bunu apple'da söylüyordu ama aldı botnet ile cevabını-windowsu saymıyorum bile bilen biliyor- bilmeyen var mı?) çıkardıklarıını söylüyorlar... EEE sizce?

google yüksekten uçuyor şuan işler ilerledikçe gerçekle yüzleşecek

Teknoloji aleminde " %100 güvenli " diye bir tabir yoktur.Daima bir backdoor vardır.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:" Sonsuz Döngüye sokaralar demiş"
Sen bir işletim sistemi Yazıcaksın ve en basit bir İf yazamyı unutucaksın ..sizin dediginiz olması için koşul belirtilmeemesi gerek döngülerde.
Google abartıyor olabilir ama virus lerden etkilenemeyne işletim sistemi ütopya değil.

google yüksekten uçmuyor. çünkü böyle birşey mümkün ve bunun ispatını uzaklarda aramayın yakında bunun mümkün olduğunu herkes öğrenecek.

Bence imkansız diye birşey yoktur. ChromeOS kuvvetle muhtemel çok minimal bir sistem üzerinden, net aracılığı ile çalışan Cloud Computing teknolojisi ile tasarlanmış bir işletim sistemi olacak. En azından güncelleme olmaması ve zararlı bulaşmaması söz konusu olunca ve buna garanti verilince insanın aklına bu tarz bir şeyler olacağı geliyor.
Google'ın uygulamalarının büyük çoğunluğu net üzerinden çalıştığına göre ve şirketler için bu tarz paketler sattığına göre çok da uzak bir ihtimal değil böyle bir işletim sistemi hazırlanması.
"Aynı zamanda Google'ın yeni tarayıcısı Google Chrome da bir Cloud Computing örneği olarak gösteriliyor. Çünkü Chrome her ne kadar sisteminize kurulum gerektirse de web servislerinden de fazlasıyla faydalanıyor."
http://www.siberkultur.com/?q=cloud-computing
http://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

Virüsten etkilenmeyen bir sistem ancak cloud computing sistemi ile net üzerinden çalışabilir. Oda tak diye bi korsanın sistemi alt üst etmesine bakar. Dijital olan hiçbirşeyin güvenliği yoktur. Amerikan savunma bakanlığından veri çalan adamlar Google'ı mı delemeyecekler ? Kendi kendine gelin güvey olmak güzel bişey :)

evet virüsten asla etkilenmez. çünkü web tabanlı bir sistem tasarlıyorlar. ama daha kötüsü var. web tabanlı sistemlerinde hacklenme riski var. ve hack virüsden daha kolay birşeydir. google kelime oyunlarını bırakmalı işe koyulmalı

Virüs etkiler ya da etkilemez. Bunun tek yanıtı, işletim sisteminin program çalıştırma mekanizmasına bağlıdır. Eğer adam gibi bir altyapı geliştirilebilirse, bunun önüne geçilebilir. Örneğin, şu an Windows'un kullandığı EXE dosyaları paket mantığıyla çalışıyorlar. Bir exe'ye birden fazla uygulama yerleştirilebiliyor ve bu da virüslerin neden Windows'ta fazla olduğunun en büyük yanıtı. Kendini EXE'ye ve türevlerine entegre et ve çalış. Sağlam bir altyapı bu sorunu çözecektir.

Ama bakalım Google bunu başarabilecek mi?

açık olan hiçbir sistem güvende değildir...
bunu iddia etmek hakikaten deliliktir :D

Google çok doğru söylemiş, bünyesinde yüzlerce belki binlerce insan olan, dünyaca ünlü dev bir şirket boş konuşacak hali yok ya, sadece sizlerin bu fikri yorumlama şekli farklı.

Google çok rahatlıkla virüsten etkilenmeyen bir işletim sistemi yapabilir, virüsten etkilenmeyen işletim sistemi demek o işletim sisteminin olduğu bilgisayara virüs girmeyecek anlamı taşımaz, işletim sistemlerinin sistem dosyalarına virüs erişemez ise o pc de virüs olması işletim sistemini etkilemez, mevcut linuxlerde böyle çalışır virüs yiyebilirsin ama sistem dosyalarına virüs girmez, sisteme giriş olmadığı için bir şekilde bozulan ayarları sistemi eski haline getirmek çok kolaydır.

Googla bu sistem üzerinden işletim sistemini daha da geliştirirse sistem dosyaları dışında virüs girmeyen alanlar yapılabilir pc ye virüs girmesi o pc nin çökmesi çalışmayacağı anlamına gelmez, sistem tıkır tıkır çalışıyorsa, dışarı özel şahsi bilgilerin sızmıyorsa, her türlü virüs etkisiz hale getirilir. virüs bulaşması başka şeydir virüsten etkilenmeyen işletim sistemi başka şeydir aynen linux'de olduğu gibi.

İnanın bana virüsten etkilenmeyecek sistem yoktur.en basitinden bu pentagonun kullandığı özel linux veya unix tabanlı işiletim sistmelerini hacker çok mu biliyorlar hayır.Fakat virüsler yollayabiliyorlar kolay mı hayır ama bunu yapabiliyorlar.Kaldı ki alt tarafı google'ın geliştirdiği bir sistemin virüsten etkilenmeme olasılığı çok çok düşük mutlaka bir hata vardır işletim sisteminin bir köşesinde bir açık vardır.yakın bir zamanda virüsseverler tarafından cavap gelecceğini düşünüyorum.:d..Google bu sözlerini bin pişman olacak.Fazla havalarda uçma.Bu hacker dediğimiz veya bu virüsleri yazan kişiler basit kişiler değiller onların hayatı bu olmuş.Sistem açıkları hakkında artık master yapmışlar.Çok aşırı derecede bilgili insanlar.Sürekli de sistem açıklarını bulmaya çalıştıkları için google ne zamana kadar virüssüz gezer bilmem...

Rekabet işte ms arama motoru googlede işletim sistemi adamlar hayallerinin peşinde

Linux ve açık kaynak dünyası herşeye çözüm bulur. Google sırtını sağlam yere dayadı. Bekleyin ve görün. Bugüne kadar google hep haklı çıktı.

Bu google un oyunu onlarda biliyor virusü engelleyemeceklerini.Ancak korsanları tahrik ederek yaptıkları işletim sistemine saldırtarak açıklarını daha çabuk gormek ıstıyorlar.Beta surecınde goreceksınız vırus saldırılarını.

bunlar sadece :D reklam başka bişey değil google kendi uzmanlık alanında kalsa iyi olur yoksa karizmayı çizdiricek

Bence mümkündür örneğin symbian olmayan cep telefonu nasıl hiçbirşekilde virüsten etkilenmiyor ve istediğimizide yapabiliyorsak ona benzer birşey yapılabilir.

Ya ortaya bir iddia atıyorsunuz ne kaynak var ne de kaynağa atıf var. Nasıl inanmamı bekliyorsunuz? Fısıltı gazetesi haberi olmadığını nerden bileyim?

Google senin başında Larry Page, Sergey Brin oldukça her inanılmaz şey mümkündür.

Gayet güzel söylüyor.MAC de VİRÜSÜM YOK,VİRÜSÜM YOK,VİRÜSÜM YOK,VİRÜSÜM YOK,VİRÜSÜM YOK,VİRÜSÜM YOK,
AAAA!Çok doğru virüssüz sistem olmazz...

Virüs yazsaydım neden gidip Mac e yazayım windows varken! 3 beş kişiden banane hedefim büyük olmalı.

eXSiR arkadaşa katılıyorum. servis tabanlı programlama ile mümkün (programcılar bilir sevis tabalı ile ne demek istediğmi). am bilmiyorum mümkün ama grantimi?

Google önce adam gibi bir tarayıcı yapsında ondan sonra konuşsun... Pardon konuşmasın işini yapsında görelim...

VİRUSSÜZ PC VE İŞLETİM SİSTEMİ OLABİLİR. ZARARLI SİTELERİ ÇIKARIRLARSA ARAMA MOTORLARI LİSTESİNDEN.İKİ VİRÜSLÜ MAKİNALARIN İNTERNETE ÇIKIŞIDA ÖNLENEBİLİRSE Kİ BU İŞLETİM SİSTEMİNİN BAŞARISINDAN OLABİLİR.

VİRUSSÜZ İŞLETİM SİSTEMİ KULLANICISINA GÖRE OLABİLİR. KÖTÜ YAZILIM İÇEREN VE SAKINCALI SİTELERE GİREBİLMEK İÇİN KULLANICILAR GÜÇLÜ SPYWARE VE ANTİVİRÜS VE MALWARE KORUMASI YÜKLEYİNCE YAPABİLİYORLAR.OYSA BU SİTELERLE İLİŞKİ OLMAYANLAR TEMİZ SİTELERE TAKILIYOR. SOHBET PROGRAMLARIDA BİLE ZARARLI OLABİLECEK ŞEYLERE İZİN VERME ŞIKKI VAR. TIKLAYINCA AZ BİRAZ ÖNLEYEBİLİYORSUNUZ. SOHBET ANINDA LİNKLERE İZİN VERMEDİĞİNİZDE KÖTÜLÜKLERDEN UZAK KALABİLİYORSUNUZ. AYRICA SIK SIK POSTANIZA BAKMADIĞINIZ DA BİLE MSN İN SERVER I SİZİ KORUYOR ZARARLI EKLERİ OLANLARIN PC NİZİN İÇİNDE KURULU OLAN MAIL İNMİYOR.

LİVE MAİL DE DE İNCE AYARLAMALAR YAPARSANIZ PCNİZDE KURULU OLAN MAİL PAKETİNE PEK BİR ŞEY GİREMİYOR. YANİ MAİLLERİNİZİ HANGİ ÜLKELERDEN ALACAĞINIZI İNCE AYARLAMALARINI YAPIYORSUNUZ.ÇOK İNCE AYARLAR BİLE YAPILABİLİNİYOR....

TABİİİ OLMAZ SATIN ALAN SİZ SİNİZ SATANLARIN SÖZÜNÜ OKUYORSUNUZ....

ÇATIYA GÜNEŞ ENERJİSİNDEN SICAK SU ELEKTRİK ELDE EDECEKSİNİZ. NEYLE KORUYACAKSINIZ DOLU YAĞIYOR GÜÇLÜ RÜZGARLAR ESİYOR.KOMŞU TAŞ ATIYOR.DEPREM TEHLİKESİ DE VAR YA NEYSE. KISA SÜREDE ESKİMESİ SÖZ KONUSU...BUNLARI KORUMAK İÇİN SÜREKLİ GÖZLEMELİSİNİZ NEYLE UYDU ANTENİ BALKONDA GÜNEŞ PANELLERİ ÇATIDA GÖZDEN IRAK YERDE SÜREKLİ TEMİZLEMEK GEREK KUŞLAR ÜZERİNE KAKASINI YAPIYOR YANİ BOYA AŞINDIRMA ETKİSİ DE VAR. TESİSATI GAGALIYORLAR.HEPSİ VAR NEYLE KORUYACAKSINI Kİ TÜM BUNLARI ....

virsüssüz işletim sistemi mümkün, google un bunu yapacak yetenekte insanları var. belki dalga geçtiğimi sanacaksınız ama o projede çalışan Türk yazılımcıda var. siz daha ahkam kesmeye devam edin, olmaz diyenleride bir türlü anlamıyorum sanki kendileri hayatları boyunca elli tane işletim sistemi yazmış gibi hava atıyor. tabi bunu yapanlarda haklı, antivirüs firmaları kafalarına kazımış virüssüz sistem olmaz diye, çoban nereye koyunlar oraya ..

MİCROSOFT PC YANİ WİNDOWS İNSTALLED PC VE ONUN SAYESİNDE ÇALIŞAN PC LER VE PROGRAMLAR... GOOGLE ARAMA MOTORU VE TÜM İŞLETİM SİSTEMLERİNİN İÇİNDEKİ İMKANLARLA BU ARAMA MOTORU GÖRÜLEBİLİYOR....ŞİMDİ KENDİ TARAYICISINI SOHBET İMKANINI VE MAİL ORTAMINI KURDU.BİR ŞEYİ EKSİK SOHBET ORTAMINDA SEYRETME İZLEME İMKANI YOK.BELKİ VARDIR BENİM HABERİM YOK. ANCAK VİDEO LAR WİNDOWS İMKANIYLA İZLENİYOR. İŞLETİM SİSTEMİNİ ÇIKARINCA DA WİNDOWS İÇİN ÜRETİLMEKTE OLAN PC LERE KURULABİLECEK.UZUN YILLAR WİNDOWS İÇİN ÜRETİLEN PC LERE BU ARAMA MOTORUNUN ŞEYLERİ KURULABİLECEK. ANCAK BU ARAMA MOTORUNA UYGUN PC KASASI DA YAPILIRSA Kİ YAPACAKLAR GİBİ GÖRÜNÜYOR. EN AZ SİSTEM GEREKSİNİMLERİ BELİRTİLSİN. EKRAN KARTI VEYA HEPSİ BÜTÜNLEŞİK HEPSİ İÇİNDE BİR ANAKART VE RAM DE DAHİL OLAN PC VEYA DİZÜSTÜ YANİ DİZÜSTÜ MÜ YOKSA DEKTOP MU TERCİHİ NE OLACAK HALEN BİLİNMİYOR. BELKİ PSP TARZI AZ BİRAZ DAHA BÜYÜK EKRANLI BİR OYUN KONSOLU GİBİ BİR CİHAZLA ÇALIŞIR BELKİ.......PSP TARZI BİR EL PC Sİ AKLINIZA NE GELDİ HEM DE İÇİNDE CEP İMKANLARI....HERKES BÖYLE BİR TABLET PC YE KOŞABİLİR....HERŞEYİ İÇİNDE KORUMASINA GÖRE SEÇ BEĞEN BİR YIL BOYUNCA KULLAN.İKİNCİ YIL HERŞEYİNİ GÜNCELLE VE KULLAN...İŞTE RAKAMLAR.....HER MASA VE DİZ ÜSTÜ VE CEP TİPİ KULLANICI BUNU MUTLAKA ALIP OYUN DA OYNAR İLETİŞİMDE KURAR FİLM ÇEKİMİDE YAPAR 4MEGPİKSEL İNTERNETE GİRER DOLAŞIR YILLIK GÜNCELLEMELERİNİ DE YAPAR ARABASININ TAVANINA KOYAR SEYREDER DİNLER ETRAFINDAKİLERİNİN ÇEKİMİNİ DE YAPAR. VE PİLLİ OTOMOBİL AKÜSÜYLE BESLENİR GEREK TAVANINDAKİ GÜNEŞ ENERJİSİYLE KİMİ ZAMAN DA EV ELEKTRİĞİYLE. GALİBA ELİNİZDEKİ MASANIZDAKİ ŞEYLERİ BIRAKIP BU ŞEYİ KULLANIRSINIZ.HEPSİ İÇİNDE......BU CİHAZA NE TAKILIR DA RAM ARTIRILIR BİLİNMİYOR....

kıytırık bi linux olacak işde ne bekliyorki bu insanlar anlamış değilim.

Bende linux/pardus işletim sistemi kurulu ve virüsüm yok.istersem virüsü pc me yükleyip beslerim:) ve bana zarar vermez.sizde hala hiç linux kullanmayan linuxun mantığı nedir nasıl çalışır araştırmayan sevgili arkadaşlar virüssüz işletim sistemi olmaz OLAMAZ diye feryat eder durursunuz.

Bende linux/pardus işletim sistemi kurulu ve virüsüm yok.istersem virüsü pc me yükleyip beslerim:) ve bana zarar vermez.sizde hala hiç linux kullanmayan linuxun mantığı nedir nasıl çalışır araştırmayan sevgili arkadaşlar virüssüz işletim sistemi olmaz OLAMAZ diye feryat eder durursunuz.

Hahaha! google bunu senmi dedin! Seni bu lafı dediğine ilk günden pişman ederler.Adamlar bu işten ekmek yiyor.Zaten kendileri virus.Çıkınca ilk gün 2,3 tane virus yazarlar merak etme sen.

ister windows ister linux farketmez.. makine dilinin olduğu her ortama virus yazılabilir yada enjekte edilebilir gerisi hikaye ve reklam.

SİSTEM DOSYALARI SALT OKUNUR SABIT VE DEGISMEZ BIR KLASORDE OLSA SADECE GUNCELLEMEYLE DEGISITILEBILEN BIR SISTEMDE NEDEN OLMASIN BISEY SALT OKUNURSA GEREKLI DUZENLEMEYLE URETICI FIRMA TARAFINDAN

Bilginiz olmadan fikriniz olmasın !!
1. işletim sistemi bir yazılımdır.
2. Bir kuş türüymüş gibi bahsedilen virüsler de, aslında birer yazılımdır.

Tüm yorumları okudum ve 2. maddede virüslerle ilgili verdiğim bilgiye şaşıranlar olduğunu görür gibiyim :)

Bir e-mail hesabıyla, 30 saniyede, neredeyse hiçbir işlem yapmadan, BLOG (internet sitesi) açan ve içini kopyala/yapıştır ile dolduranlar kendisini WEBMASTER, internet cafede 2 tane CS hilesi yapmayı öğrenenlerde kendisini ya HACKER ya da PROGRAMCI sanıyor ve hiçbir şey bilmediği konular hakkında virüs girerdi-girmezdi hemen meseleyi çözüyor..

Profesyonel ve yenilikçi bir teknoloji şirketi çıkıp virüsten etkilenmeyen OS yapıyoruz dedikten sonra, herkesin "UMARIZ ÖYLE OLUR" demesi gerekirken kalkıpta "..hacker'lar mutlaka girer.." , "..virüsten ekmek yiyenler var, kesin virüs yazılır.." , "..google görür günü.." şeklinde bilinçsiz şeyleri savunmak ne kadar doğru bilmiyorum !!

Bir üye, kopyalanması ve dağıtılması yasak olan ücretli bir yazılımı internette bir yere upload ediyor ve gidip forumun birinde linkleri dağıtıyor... Sonra başka bir üye gelip o programı indiriyor ve "emeğine sağlık.. emeğe saygı.." gibi cümlelerle programı dağıtan kişiye teşekkür ediyor.. Teşekkürünü et ama, "Emeğe Saygı.." yazma en azından be ... !! Bu kadar mı bilinçsiz olunur anlamıyrum ki ben..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir