Google VR Müze Tarihi Kalıntıları Kaydediyor

Google üç boyutlu lazer tarama, dronlar ve fotogrametri ile tehlike altındaki tarihi yapıtları yapay gerçekliğe taşıyor.

  • Ali Ruhi Öztürk
Google VR Müze Tarihi Kalıntıları Kaydediyor

Google Maps'ın arşiv veya geçmişi görüntüleme özelliği yok. Her yeni uydu güncellemesi ile bazı yapılar tarihe karışıyor ve geride enkaz görüntüleri kalıyor. Bu durumun farkına varan Google, tarihi yapıtların ve kültürel abidelerin korunması için gelir amacı gütmeyen bir dernek ile birlikte çalışıyor ve Dünya'nın en önemli abidelerini üç boyutlu yapay gerçeklikte ölümsüz hale getiriyor.

Google Arts & Culture yaptığı açıklamada CyArk ile ortaklığını duyurdu ve lazer-tarama ile tarihi yapıların arşivlendiğini söyledi. Open Heritage adlı proje ile VR içinde Myanmar'da bulunan Ananda Ok Kyaung tapınağı gibi tarihi mekanları gezebilirsiniz. Bu yapı 2016'da büyük bir depremle yıkılmıştı, neyse ki bu felaketten önce taraması gerçekleşmiş ve ölümsüz hale getirilmişti.

CyArk documents the Ananda ok Kyaung Monastery in BaganCyArk documents the Ananda ok Kyaung Monastery in Bagan
Working with UNESCO and the Department of Archaeology in Myanmar, CyArk uses a suite of technologies to document the site, producing products that can be used in its restoration.

Doğal felaketler, tarihi yapıların tek düşmanı değil. CyArk kurucusu Ben Kacyra organizasyonu 2001 yılında kurduğu zamanlar Taliban, Afganistan'da bulunan 55 metre yüksekliğinde, 1,500 yaşında Budist heykelleri yok etmişti. Bu olay üzerine Kacyra, tarihi yapıtları korumak için elinden geleni yapacağına yemin etti.

Google Arts & Culture ile çevrim içi VR müze tecrübesini yaşayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play