Google-Yahoo birleşirse MSN'e rakip olur mu?

Google ve Yahoo sadece reklam ve arama konusunda değil IM konusunda da ortaklık kurarlar mı?

Google ve Yahoo birleşirse MSN'e rakip olur m
Googletalk, Yahoo Messenger ve MSN: İşte gerçek rekabet!

Microsoft'un şimdiye kadar yaşadığı en büyük tehdidin Google ve Yahoo arasındaki ortaklık anlaşmaları olduğunu ve Microsoft'un bundan öcü gibi korktuğu bilinen bir gerçek. Son aylarda yaşanan Yahoo satıldı, satılmadı, Microsoft parayı artırdı artırmadı iddiaları kamuoyunu çok fazla meşgul etmiş ve konu belirsizlikle sonuçlanmıştı.

Görülen o ki, Microsoft'tan yakasını kurtaran Yahoo, Google ile daha sıkı ilişkiler kurmaya niyetli. Reklam servislerini ve bir kısım başka hizmetlerini birleştirip ortak olarak sunmayı planlayan iki firmanın aynı zamanda Microsoft'la kıyasıya rekabet etmek istedikleri de biliniyor.

Bu aşamada akıllara gelen bir soru, firmaların anında mesajlaşma protokollerini de birleştirip birleştirmeyecekleri. Anında mesajlaşma dünyası günümüzde artık oldukça ticari bir ortam haline geldi ve MSN bu ticarileşmede hem kar hem de kullanıcı sayısı açısından önce. Google ve Yahoo'nun anında mesajlaşma yazılımlarının birleşmesi pazardaki bu hakimiyete son verir mi?

Şu anda tüm anında mesajlaşma protokollerini tek bünyede destekleyen Miranda ve Trillian gibi yazılımlar olsa da bu yazılımlar yine de kullanıcıların tüm bu servislerde tek tek farklı hesaplara sahip olmasını gerektiriyor. Ancak Google'un Google Talk anında mesajlaşma ağı açık kaynak kodlu XMPP standardını kullanıyor ve teorik olarak sunucu bazında diğer ağlar ile iletişim kurabilecek yapıda. Yahoo ile bu tür bir ortaklığa gidildiğinde bir Google Talk kullanıcısının bir Yahoo Messenger kullanıcısı ile iletişim kurmasının önünde bir engel yok gibi görünüyor.

İki firma da bu konuda bir yorum yapmıyor, ancak bilgisayar dünyasında teoride mümkün olan projelerin pratiğe geçirilmesi için çok fazla zamana ihtiyaç olmadığı da bir gerçek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

zamnında biz Türkler ICQ , Yahoo Messenger kullanıcısıydık ne oldu nasıl oldu herkez MSN e geçti anlamadım sürü piskolojisi MSN dünya genelinde Yahoo ICQ gibi yazılımların kullanım oranlarının çok gerisinde ama burası Türkiye :))

google ve yahoo internet alanında MS'ten cok önde olasalarda IM konusu sadece onlarla degil insanların alışkanlıklarıyla ilgili, MSN bu saatten sonra cok zor düşer...

sen xp nin içerisine msn i entegre halde sunarsan msn bizim gibi ülkeler tarafından benimsenir tabi. haksız rekabetin ta kendisi.
bizim kültürümüzde kulaktak kulağa durumu olduğundan zahmetsizce birşey kurmadan başlama durumu vardır hep. msnde böyle oldu.

bugün rusya, isviçre gibi ülkelerde büyük oranda icq kullanılıyor..

Bu nasıl iş anlamadım zaten msn ve yahoo nun bir beraber çalışması var
messenger de yahoo adını yahoo im de de msn adını kullanabiliyorsunuz
şimdi tam çorba olacak

kimse araştırmaz bu ilkede. biri şu program iyimiş der. bütün forumlarda aynı program. örnek, millet firefox kullanır ama neden kullandığını bilmez. çünkü birileri demiştir ona. kendi araştırıp bulmaz. bu böyledir böyle devam eder bu ülkede. birileri der msn de düşer merak etmeyin. nasıl olsa birileri var.

aslında yanlış bir kanı var.yahoo arama motoru ve yahoo messenger sadece türkiyede fazla ragbet görmüyor.ABD de yahoo messenger birinci sıralarda ve hatta microsoftun orda fazla borusu ötmüyor kullanıcı bazında...ama herzaman şuna inanmısımdır,yahoo messenger kesinlikle windows live messenger dan daha kaliteli bir yazılımdır.Kaldıki bölgemize kapalı olan bir çok hizmeti var ym ın...Ülke mizdeki internet kullanıcıların halen büyük bir çogunlugu bir skype yi bir yahoo messengeri,google talk u bilmiyor.Bilse bile %30 kapasitede kullanıyorlar.Örneğin bir skypenin sms,sabit,mobil tel aramalarını kaç kişi biliyorda kullanıyor...

msn'in en büyük kalesi türkiye geçenlerde gazeteye bile çıkmıştı.

2002 ve Daha oncesinde chat ortamina girenlerin buyuk cogunlugu Yahoo ile girmistir bence.(mirc farkli bir tur oldugu icin bu siralamaya konulamaz) Cunku oncesinde Private odalara izin veriliyordu ve yuzlerce turk odasi ve onbinlerce turk kullancisi vardi. Private odalar kapandiktan sonra ciddi anlamda bir dusus yasandi. WLM in eksigi bu Sohbet odalarinin bulunmamasi. Ama ulkemizde yeni neslin (Bilgisayarini sadece chat yapmak icin alanlar) en cok hangi uygulamayi kullandigi belli, WLM.

MSN'yi google ve yahoo nun birleşse bile geçmesi çok zor ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir