Google yakında bedava internet sunacak!

Google, yakın bir zaman içerisinde toplu taşıma araçlarına bedava internet sunabilir!

Google yakında bedava internet sunabilir!
Mike Kemp, Getty Images aracılığı ile

Eğer Google tarafından sağlanan interneti kullanabiliyorsanız, neden toplu taşıma araçlarında kendi mobil verinizi kullanasınız ki?

Amerikalı internet devi, Salı günü yaptığı açıklama ile Dünya genelinde otobüslere ve trenlere bedava Wi-Fi sunmayı hedefleyen projesi Google Stations'ı duyurdu. Bu çalışma, geçtiğimiz yıl Google'ın Hindistan istasyonlarında bedava internet sunması ile başlamıştı ve firma, bu çalışmayı uluslararası ortama taşımayı planlamakta.

Google'ın Next Billion Users (Sıradaki Milyar Kullanıcı) ekibinin yardımcı başkanı Ceasar Sengupta, "IPSPS ile beraber yaptıkları araştırmaya göre bu istasyonlar aracılığı ile her gün 15000 Hindistanlının" internete ulaştığını tahmin ettiklerini söylemekte.

Stations (istasyonlar), Google'ın söylediğine göre "ortaklara kamusal alanlarda Wi-Fi noktaları oluşturmak için kolay bir araçlar bütünü" sunacak. Başka bir deyiş ile işe veya eve yolculuğunuzda bedava Wi-Fi erişiminiz, tamamen yerel taşıyıcılara kalmış durumda.

Bu projenin yanı sıra, internet kullanımını kolaylaştırmak için, genellikle Hindistan'a yönelik olmak üzere, bazı diğer sistemler de yayınlanmıştı. Örneğin daha az veri harcayan bir YouTube sürümü olan YouTube Go, sürekli olmayan veya kötü internete sahip olan Hindistanlıların yakındaki arkadaşları ile veri harcamayan videolar paylaşmalarına imkan tanımakta. Blog yazısına göre bu uygulama bir gün Dünya geneline sunulacak ancak öncelik Hindistan olarak belirlenmiş durumda.

Google, Hindistan'da kendine bir temel oluşturmaya çalışan pek çok teknoloji firmasından sadece biri. Yaklaşık olarak bir milyar Hindistanlı hâlâ internet erişimine sahip değil ancak bu sahip, özellikle (ucuz) telefon sahiplerinin sayısının artması ile beraber her geçen gün azalmakta...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

London Underground'ta altyapısı Virgin Media tarafından sağlanan çok kapsamlı bir internet ağı var neredeyse 270 istasyonun tamamında var. Cisco'nun 6 antane sahip(modelini bilmiyorum her istasyonda 10m aralıklarla 5 tane falan var) 2.4/5GHz modemleri var. Three adlı operatörü kullanıyordum operatörün sitesinden numaramla kayıt olup aktifleştirdim. İnternet hızı 100/100Mbps diyebilirim. Metro istasyonuna gidip laptobumun şarjı bitene kadar saatlerce hızlı internetin keyfini sürdüm yer altında.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir