Google'dan çeviri yapan patent!

Google'ın yeni patenti ilk görüşte biraz acayip gelebilir ama gerçek olursa işe yarayacağı kesin!

Google'dan çeviri yapan patent!

Google'ın yeni bir patent başvurusu, sık seyahat eden ve yabancı dil problemi yaşayanları çok heyecanlandıracak. Google'ın Android cihazlar için geliştirdiği yeni uygulama, birbirinin dilini bilmeyen iki yabancının Android telefon üzerinde karşılıklı yazışmasını ve yazışmanın anında tercüme edilmesini sağlıyor.

Dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkenin mağazalarında, restoranlarında, taksilerinde telefonunuzu / tabletinizi çıkararak ve uygulamayı açarak karşınızdaki kişiye yönelttiğinizde, ekranda beliren iki klavyeyi karşılıklı kullanabiliyorsunuz ve bir klavyede yazılan metin, diğer klavye üzerinde tercüme edilerek gösteriliyor. Böylece aynı dili konuşmayan iki kişinin aynı anda yazışarak anlaşması mümkün oluyor.

Uygulama henüz patent aşamasında ve hayata geçip geçmeyeceği belli değil. Benzer şekilde çalışan "çin malı" küçük cihazlar bulunuyor ancak elbette bu cihazların tercüme yeteneği, Google gibi uzun yıllar tercüme konusuna yatırım yapmış bir teknoloji devinin hizmeti kadar başarılı değil.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bu satar işte

Supermis boyle guzel seylerin çıkması guzel...

benim aklıma gelmişti ama kazanamadık ki pc mühendisliğini :) yoksa çoktan yapmıştım

Geriye dömüş mü bu, nedir ?! Googlenin sesli konuşmaları yazıya çeviren uygulaması var zaten. Yaptığı uygulama ile, turist konuşur yazıya çevrilip tercüme edilir, satıcı konuşur onun konuştuğu yazıya çevrilip tercüme edilir. Mevcut uytgulamasına çeviri entegre etmesi yeterli. Böyle bir uygulama dururken, klayvyeye yaz, sen oku, başkası yazsın sen oku. O yaz, bu yaz derken, ürünün özelliklerini öğrenmeye kalksan yada pazarlık yapmaya kalksan akşam edersin o dükkanda. Bu patent, teknoloji geliştirdikleri için değil de, yav bu patenti yıllardır kimse almamış, biz alalım bari mantığı olmuş... Abuk bir uyanıklık gibi duruyor..

@24 Kas 2014 14:02 apple veya microsoft yapsaydı mükemmel , yeniliğe bak , oha süper bişey gibi şeyler derdin.

İyi de bu özellik S4 ten beri var samsung ta

google translate ile çevirilerin hala rezalet olduğunu düşünürsek donanımsal olarak harika ancak uygulamada henüz güven vermeyen bir gelişme. Umarm çeviri konusunda yazılım altyapısında da gelişmeler olur ve gündelik hayata sokulabilir.

Önce google translate işini stabil hale getirsin sonra gerisi gelir.

aaaa kimse de bunu düşünmemişti zaten. kendi bulduğunu sandığı şeyler için hemen nasıl da patent alır. ayrıca uygulamanın patenti mi olurmuş?

benzer cihazlar varken patenti Google'a nasıl verebiliyorlar? sonra da Apple'ın patentlerine çok genel diyorlar bu ne? daha önce yapılmış bile. inanmak güç. Google'ın bu patenti kabul ettirmek için kaç para verdiğini tahmin etmek de.

Yanlız sesli ortamlar için birebir olduğunu düşünüyorum. Fakat işte bazı yerlerde uzatmak yürek ister:)

Dünyada en çok konuşulan dil zaten Türkçe olduğu için bizim için sorun yok, onlar düşünsün...

@24 Kas 2014 17:10 Dünyada 1 milyar çinli varken mi? 1- çince 2 ispanyolca 3 ingilizce, türkçe 21. sırada. http://tr.wikipedia.org/wiki/Dil_s%C4%B1ralamas%C4%B1

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir