Google yapmadı, onlar yaptı!

Google'ın son yeniliğine büyük tepki gösteren Facebook ve Twitter'dan çok özel bir Google aracı!

Google'ın yeni "Search Plus your World" (+Dünyanı Ara) özelliği sosyal ağ sonuçlarını arama sonuçlarına eklemesi için düşünülse de, şimdilik Google+ ve Picasa sonuçlarını içeriyor.

Ama isimlerini açıklamayan bir grup Facebook, Twitter ve MySpace geliştiricisi Search Plus your World özelliğine Google'ın resmi olmayan politikası olan "Kimseyle kötü olma"yı hatırlatır nitelikte bir tarayıcı aracı çıkardılar.

"Kimseyle kötü olma" (Don't be evil) eklentisini indirmek isteyenler FocusOnTheUser.org sitesine gidip, Chrome, Firefox veya Safari için eklentiyi indirebilirler.

Araç müzik, yemek, teknoloji gibi bazı özel konuları arandığında daha iyi çalışıyor. Bu tür aramalarda "Kişiler veya Google+ sayfaları" bağlantısı eklentiyle "Kişiler ve sosyal ağlarda sayfalar" şekline dönüşüyor.

Ama daha da önemlisi... Haberimizin ikinci sayfasında...

Arama sonuçlarını da değiştiriyor...

Don't be Evil aracı arama sonuçlarını da değiştiriyor. Örneğin bir kişi veya başlık, Twitter'da daha popülerse, ön sıraya onu alıyor. Geliştiricileri "İşte olması gereken şekli de buydu" diyerek Google'a sitem de ediyorlar.

Google sosyal ağlarda arama isteyen ağların Google ile özel bir sözleşme yapması gerektiğini belirtiyor ama aracın geliştiricileri herhangi bir API arabirimi veya özel izinler kullanmadan da bu aramanın gerçekleşebileceğini ispatladıklarını iddia ediyorlar.

Don't be Evil açık kaynak olarak yayınlanıyor ve geliştiricileri "Google kullanabilsin diye böyle yaptık" diyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Google kimseyi zorlamıyor google'ı kullanmaya. Para vermemişsin. Para vererek alsaydılar haklı olabilirlerdi. Ama google arama bedava ve istersen alternatifin var. Hem de iki tane. Bing ve yahoo kullan. Show yapmanın bir anlamı yok.

google gözünü kararttı gözü google plus tan başka bir şey görmüyor :) bence iyide yaptı.

Operafan lardan sonra şimdi de Googlefan lar türedi. Google, tepelerine çıkıp tepinse "senin de işin zor" diyecekler. Yahu bişeye de fan olmayın !

Operafan lardan sonra şimdi de Googlefan lar türedi. Google, tepelerine çıkıp tepinse "senin de işin zor" diyecekler. Yahu bişeye de fan olmayın !

***************************************************

Sen sitenin yöneticisi misin? Nerden biliyon opera kullandığımı. Show yapmanın gereği yok.

Google+ Gençlere Açılıyor

Eskiden 18 yaşından küçük şahısların katılamadığı google+, artık bir google hesabına sahip herkese açık hale geliyor.

Her ne kadar bu yeniliğin, sosyal ağın kalitesini facebook kadar düşürebileceği endişeleri olsa da, google+ ın eskisine oranla daha aktif olacağı kesin.

Bu değişiklik ile birlikte artık 13 yaşından büyük herkes google+ hesabı alabilecek.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play