"Google, yasa dışı yöntemler kullanıyor!"

Microsoft, Google'ı yasa dışı işler yapmakla suçladı; araya YouTube'u sıkıştırmayı da ihmal etmedi!

  • Melik Arslan

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google'dan şimdi de Microsoft şikâyetçi. Avrupa Heyeti'ne resmî bir şikâyette bulunan Microsoft, Google'ı arama ve reklamcılık konusunda çeşitli yasa dışı yöntemler kullanmakla ve bu sayede pazar payını artırmakla suçluyor.

Microsoft'un tuttuğunu koparan avukatı Brad Smith, yazılım dünyasının devleri arasında olan davalara bakmasıyla ün kazanmış, ne dediğini bilen bir avukat, hâliyle bu davaya da o bakıyor.

Microsoft'un Google'dan neden şikâyetçi olduğunu açıklamak için kendi blog'unda yazan Smith, Google'ın YouTube'u satın almasından sonra aramaları kendi istediği gibi yönlendirdiğini iddia ediyor. Ayrıca diğer bir suçlama da, YouTube'un Windows işletim sistemli akıllı telefonlar tarafından düzgün bir şekilde görüntülenememesinin Google tarafından kasıtlı olarak yapıldığı yönünde.

Smith, son olarak da Google'ı reklamcılık servisinde bulunan reklamlara ait kısıtlı reklam bilgisi vermesinden dolayı suçladı.

Bakalım bu şikayetler nasıl sonuçlanacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Microsoft bu kadar çok şikayet edeceğine kendisi MStube yapsın. Bakalım kaç kişi izliyor videoları oradan? Ayrıca Flash'a karşı silverlight geliştirdi, sonuç ne oldu bilen var mı?

Adam Haklı Beyler Dağılınn!

birçok internet sitesinde bu iki devin küçüklük halleri yer alır ne koşullarda günümüze geldikleri yazar.Fakat şimdi ise birbirlerine çamur atmaktalar.

Elma veren ağaç taşlanır.

dinime küfreden müslüman olsa.

evet microsoft doğru diyor.

Microsoft aynı ama kaybetmeye başlayınca sağa sola saldırıyor.

microsoft google ı küçük düşürmeye çalışacağına adam akıllı işler yap.bir işiniz düzgün değil.mümkün olsa windows bile kullanmıyacam.

yenilen pehlivan gurese doymazmis. tirmala steve tirmala yavrum

reklam için söyledikleri doğru.mesela firefox kullanırken yan sekmedeki içerikle ilgili reklamları şimdiki sekme de görebiliyorum.google'ın benim sekmelerime göre reklam koyması beni huzursuz ediyor.daha önceden bir google programı kurmuşsanız firefox eklentilerinde "google update" isimli bir eklenti oluyor.onu devredışı bıraktığımda anlattığım olay ortadan kalktı.google update isminde bir eklentiyle bunu yapması bilgisayarıma keylogger koyması gibi bir şey.

google herkesin sempatisini kazanmış olmakla birlikte, gittikçe tehlikeli bir biçimde tekelleşmeye ve dünyayı yönlendirmeye başladı. şimdi farkında olmasak da gelecekte insanların başına dert açabilir. Şimdiden bütün dünyayı, bütün insanlık kültür birikimini elde etmeye başladı. bu gücü gelecekte birileri istediği gibi kullanabilir. Google in görmediği bir site (veya bilgi) yok olmaya mahkumdur. bütün bilgilerimiz, videolarımız, kitaplarımız, resimlerimiz hatta resmi belgelerimiz bir şekilde google vb.. sunucularda arşivleniyor.

işine bak ms

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play