Google yayın haklarını hiçe mi sayıyor?

Google'ın başı yine davalarla dertte: İnternet devi başkalarının yayın haklarını hiçe mi sayıyor?

  • Yaşar Tuna Zorlu
Book Search davası yakın zamanda sonuçlanacak

Geçen sene Google'ın Book Search adlı servisi ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya başlamıştık.

Google'ın milyonlarca kitabı çevrimiçi olarak kullanıcılara sunacağı bu servisin bazı yasal engellerle karşılaşacağını bildirmiştik.

Yazarlar örgütü Authors Guild ve Association of American Publishers , Google aleyhinde kitap satış hakları üzerine Amerika Adalet Bakanlığı'nda görüşülmek üzere dava açmıştı. Dava ile ilgili yeni gelişmeler gün ışığına çıkıyor.

Internet devinin kitapları çevrimiçi olarak sunması, üniversite ve araştırma kütüphanelerindeki kaynakların tamamının veya bir kısmının hiçbir bedel ödenmeden (Google tarafından), telif haklarının ihlali ile ulaşılabilir olmasına imkân sağlıyor.

Michigan Üniversitesi Kütüphaneleri Dekanı Paul Courant "Yayın hakları konusu müzik endüstrisinde olduğu gibi basım yayın dünyasında da sorunlara yol açıyor." açıklamasında bulundu.

%37 kâr elde edilmesi beklenen bu yeni servis ile ilgili davanın karar duruşması 7 Ekim'de yapılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Yahu kimlik ibraz ederek birçok üniversitenin kütüpanesi dahil olmak üzere tüm kütüpanelerden "BEDAVA" yararlanabilirsiniz. Bu hizmeti internet üzerinden almanın ne gibi bir akıncası olacak?

google Zaten internete açılmış olan kitapları yayınlıyor. Bir korsanlık söz konusu değil. Öte yandan kitap yazarları kitapları hiç satmadığı için reklam amaçlı bu tür saldırılarda bulunuyorlar. Yada bazı aç gözlü insanlar Telif hakkı adı altında google gibi yerlerden para sömürme derdindeler.

tıpkı geçenlerde amerikada bir albüm yüzünden 2 milyon dolar cezaya çarptırılan vatandaş gibi.

Böyle yaparak daha çok daha çok para kazanmak istiyolar yoksa bilgi paylaşmakta zaten telif hakkı bişey olmaz heralde. herşeye telif hakkı telif hakkı koymaya başladılar bilgi paylaşmaya bile.. bunlar böyle yaptikça aslında bunu sanal olarak değil artik gerçek olarak yapmak lazim ki neyin ne olduğunu anlasınlar... üstün zekalı insanlar işte..

Artı ben şunu bir türlü kabul etmek istemiyorum. Para için kitap yazmak. Özellikle de bilgi içerikli kitapları para için yazmak. Ben bilginin evrensel olduğuna ve buna değer biçilemeyeceğine inanıyorum. Yazarların da bu konuda hassas olmalarını beklerdim. Ha tamam, tek gelir kaynağı yazdığı kitaplar olan yazarları anlayailirim, ama bu durumda da bir kitabın basımından bir kaç sene sonra bedava olması gerektiğine inanıyorum. kitap çıkar, yayınlanır, satılır, sen gelirini elde edersin. Sonra ise bu kitabı toplum yararına e-kitap olarak açman gerekir. Ama yok, bu öyle olmuyor. Kitap yazılıyor, üstüne bilmem kaç baskısı daha çıkıyor, ardından aradan 20 sene geçse dahi hala para kazanma derdine düşülüyor. Bu böyle olmamalı.

Google senin kaşının üzerinde göz var !!!! dikkatli ol!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir