Google, yeni Lumia'lara giremeyecek mi?

Microsoft, yeni Lumia ceplerinde Google'a çok büyük bir "kazık" atmaya hazırlanıyor!

Google, yeni Lumia'lara giremeyecek mi?

Microsoft, yeni Lumia telefonlarında Google'ın varsayılan arama motoru olarak ayarlanabilme olanağını ortadan kaldırdı.

Lumia 630 ve Lumia 930, The Verge'ün raporuna göre Microsoft'un kontrolü altında piyasaya sürülecek ilk Lumia'lar olacaklar ve Google'ı varsayılan arama motoru olarak ayarlamaya yönelik herhangi bir seçenek sunmayacaklar. Önceki Nokia Lumia telefonlarda Internet Explorer'ın adres çubuğu için Google'ı varsayılan olarak ayarlayabiliyordunuz. Ancak rapor doğruysa artık bu mümkün olmayacak. Halihazırda piyasada bulunan telefonlarında değişiklikten etkilenmediği söyleniyor.

Rapor, sözkonusu telefonların bazı Avrupa sürümlerinin halen Google'ı seçebildiğini de ilave ediyor.

Google, Android'de Chrome web tarayıcısı için Ask, Bing veya Yahoo arasında seçim yapmanıza izin veriyor. Apple ise Safari'de Google, Yahoo veya Bing'den birini tercih etmenize olanak tanıyor. Şimdilik sessizliğini koruyan Microsoft, konu hakkında bir açıklama yaptığında durum, netliğe kavuşmuş olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

yokk artıkk rekabet de bir yere kadar ...

Google haketti bunu. Google drive uygulamasını bile çıkarmadı windows phone a. Daha fazlasını hakediyor. Onlar windows phone u görmezden gelirse windows phone üzerinden kazanç sağlamalarıda çok saçma.

nokia onu alir kime satacagini bulur gari

Google yaptıgı ayıptan dolayı boyle bişi yapmıştır ms yoksa bizden once androidi guncelliyo ms :) Yazık sana google mecbur kullanıyoruz seni altarnatifi bile dusunulmez duruma gelmiş...Wp de yapılırsa bing kullanabilirim yada yandex

Türkiye de bing'i tam anlamıyla kullanıma açsınlar Google'ın yüzüne bakmam.

çok önemli bir şey windows phonedan google a girilmezse google batacak :)

Baktı android L ye yapacak birşey bulamadı kazık atmaya çalıştı o kadar :D

Arama motorunda google tekelini kıramadılar sanki tek onda var..

Hah MS kendini bisey sanmaya devam ediyor sanki Google sana muhtac :) Bence Google bunu umursamiyicak bile :D MS de bisey yaptigini dusunup mutlu olur :D

@16 Tem 2014 22:56 MS isterse bir güncellemeyle googılı tüm windows platformundan def eder :D O zaman görürüz muhtaçmı değilmi ;)

@16 Tem 2014 22:56 Arkadaşım sen ms işletim sistemi bilgisayar kullanmıyosun heralde dünyada ms işletim sistemi kullanma oranı %85 in üzerinde buda demek oluyorki ms google yasaklarsa google diye bi şirket kalmaz ortada.

Google youtube uygulamasını çıkarmayınca Microsoft ta Google ı arama motoru listesinden çıkardı :D

Gugıl bir youtube uygulamasını wp ye vermedi oh iyi olmuş

bak ya google ı batıracak bunlar ayıp yahu hiç mi hatırı yok :)

Oyleye bkyle sayin gugıl

Google sürekli Windows Phone'a aynısını yapıyor. İyi olmuş diyeceğim ama yok böyle birşey Google arama motoru olarak ayarlanmaya devam edecek bence Windows Phone'da. Microsoft yapmaz böyle şeyler artık. Bilgisayarlarda bile direk IE yuklemek yerine Firefox, Chrome yada Safari'yi de deneyebilirsiniz diyor

Google hiçbir application ını wp'a çıkarmadı. Microsoft'un buti tutumunu dstekliyor ve yandex kullanıyorum

@17 Tem 2014 10:21 cahil andavallı ms kendisi yapacak bitti...

Ya çok saçma yorumlarınız var Windows Store da birbirinden iyi onlarca Youtube istemcisi var. Ayrıca Google kullanmamak büyük kayıp değil yandex açar geçersin zaten hali hazırda yandex kullanıyorum. Android L ye yapacak bişey bulamadı diyen arkadaş ne gibi bişey yapmasını bekliyosun msden Android L çıkıyomuş hadi Windows Phone 9 yapalım gibi bir saçmalık mı?

zaten googleden nefret ederim yeni windows phone'mde adını bile görmeyecek olmam harika olmuş :)

"Ne olur Microsoft işletim sistemine beni varsayılan arama motoru yap" diye diye Google'a bir haller oldu. Google'da zaten ölüyordu varsayılan olmak için. Muhahahaha.

Google sahiden de hak etti Windows Phone lara kendi uygulamalarını yayınlamadı ve Bing türkiye de tam işlevli kullanılsa google unutulur.

Google kim ki? Bing en iyisi ama şimdilik yandex

Windows dünyada %90 kullanılmakta ve bunlarda google yasaklandığını düşünün. Google moogle kalmaz.

BMW'den otomobil alan bir kişi aracında varsayılan olarak FERRARİ motoru olmasını talep edebilirmi yada böyle olmadığı için eleştirebilirmi? Bu kararı eleştiren ve dudak büken arkadaşlar Microsoft'u devlet babanın kurumu mu sanıyorlar. Sonuçta hisseleri borsada işlem gören ve hissedarlarına hesap vermek zorunda olan kar elde etmek amaçlı TİCARİ bir kurum MİCROSOFT. Tabikide kendi arama motorunu destekleyecek ve rakibinin önüne geçmeye çalışacak. Böyle şeylerin eleştirilmesi bile yersiz. Kişisel tercihlerimizi kaide gibi görmeye alışık bir milletiz vesselam

Bugun 13:10 kesin deli :D Windowds dunyada %90 kullanilmakta? Hahaha guldurdu :D

@17 Tem 2014 16:08 arkadaş doğru söylemiş istersen bir istatistiklere bak

Microsoft'u destekliyorum yandex kullanıyorum nedir? Microsoft'u destekliyorsan Bing kullanacaksın. :D

şahsen bing kullanıyorum ben telefonda da bilgisayarda da..daha akıcı ve sade geliyor bana

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir