Google, YouTube, Gmail Neden Çöktü?

Google'ın Türkiye'deki hizmetlerinde erişim sıkıntısı yaşanıyor. Gmail, YouTube ve hatta Spotify'da da sıkıntı mevcut. Peki, aksamaların sebebi ne?

Google, YouTube, Gmail Neden Çöktü?

Google'ın tüm hizmetlerinde şu anda aksamalar yaşanıyor. Şu anda tüm Google hizmetleri ve servislerinde erişim problemleri mevcut. Bunlar arasında Gmail, YouTube, DriveGoogle Analytics, Google Trends ve hatta Spotfy da var! Şu an Gmail hesaplarına erişmek isteyen milyonlarca kullanıcı bu hesaplara erişemiyor. Aynı şekilde YouTube'a da erişimde bulunulamıyor. 

Sorunun yalnızca Türkiye'ye özel mi, yoksa dünya genelinde mi yaşandığı net olarak belli değil. Kullanıcılardan gelen yorumlara göre sorun şu an dünya genelinde farklı bölgelerde yaşanıyor. Google hizmetlerindeki sorunun Doğu Avrupa bölgesi özelinde olduğu düşünülürken, aşağıdaki fotoğrafta da görülen bölgelerde Google'a erişim sorunu yaşanıyor.

Şu an Google'ın tüm servislerine erişmek isteyen kullanıcılar, "Sunucu geçici bir hatayla karşılaştı ve isteğinizi tamamlayamadı." mesajıyla karşılaşıyor.

Google Servisleri Tekrar Çalışmaya Başladı

Google servisleri bugün saat 10:30'ten itibaren aksamalar yaşamaya başlamış ve Türkiye'de de dahil olmak üzere pek çok bölgeden erişime kapanmıştı. Ancak saatler 11:30'u gösterdiğinde erişimde yavaş yavaş geri gelmeye başladı. Şu anda Gmail, Youtube, Drive ve diğer Google servisleri yeniden çalışmakta.

Peki, Google Neden Çöktü?

Peki, sorun neydi, Google servislerinde yaklaşık 1 saat kadar süren kesinti neden yaşandı?

Yaşanan kesintinin geçtiğimiz günlerde Google'ın Rekabet Kurumu ile yaşadığı sürtüşmeden kaynaklandığı öne sürülürken, öte yandan Google'ın sunucularını Türkiye'ye getirmek için çalışmalarda bulunduğu ve erişim probleminin bunun neticesinde olabileceği de söyleniyor.

Erişim probleminin sebebiyle ilgili resmi açıklama Google'dan bekleniyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Dün Gmail'in Thunderbird'ü reject etmesi ile uğraştım. Yıllardır normal şifreler ile Thunderbird'ü kullanırım, hiçbir sorun yaşamadım. İki gün öncesine kadar. Hesap Yöneticisi'ni didik didik ettim Uygulama Parolaları kısmını bulamadım. Tekrar bak, mutlaka vardır, dedim ve Ayarlar > POP/IMAP > İstemci Yapılandırma > Sorun Giderme'ye baktım ve sonunda Uygulama Parolaları kısmını buldum. İkili Doğrulamayı açmadan Uygulama Parolaları kısmı görünmüyor. En azından oraya bir not düşülebilirdi...

Gelelim Türkiye'ye. 85 milyonluk bir ülke var ve kendine ait hiçbir servisi yok. Arama motoru yok, e-posta servisi yok, dosya depolama ve paylaşım servisi yok, mesajlaşma servisi yok, ... Yok oğlu yok! Rastlantı değil tabii ki! "Manda ve himaye kabul edilemez." Bu söz laftan ibaret olmamalıydı. Üstelik de Türkiye'nin durumu mandalardan, manitalardan beter...

Sen de yorum yaz