Google, YouTube için AdBlock'u yok saydı!

Google, bu hamlesiyle YouTube'da reklam atlayanların canını çok sıkacak!

Google, YouTube için AdBlock'u yok saydı!

İnternette gösterilen reklamları engellemekte kullanılan AdBlock Plus, görünüşe bakılırsa YouTube tarafından yok sayıldı.

AdBlock, web sitelerinin gelirlerini azalttığından çoğu web yayıncısı tarafından hoş karşılanmıyor. YouTube'dan neredeyse hiç kar elde etmeyen Google ise bu durumu biraz olsun düzeltmek için yeni bir çözüm bulmuş görünüyor. Twitter'da farklı kullanıcılardan gelen gönderilere göre YouTube, reklam videosunu AdBlock'a rağmen, atlama seçeneği olmaksızın oynatıyor.

Google'ın kullandığı yöntemin sadece AdBlock Plus'ı etkilemediği, benzer tüm eklentileri yok saydığı anlaşılıyor. Dahası YouTube'un reklamı atlama işlevini geri getirmek için AdBlock Plus'ı devre dışı bırakmak veya YouTube'u beyaz listeye eklemek gerekiyor.

Daha sonra yapılan bir keşifle durumun Chrome'a özel olduğu anlaşıldı. Bir tweet'e göre YouTube "uygulamasını" kaldırmak sorunu çözüyor.

Bu hamle kullanıcıların canını sıkacak olsa da içerik üreticilerini ve yayıncıları muhtemelen sevindirecek. Bugüne kadar tartışmalı bir iş olan reklam engelleme, yakın gelecekte de tartışılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

aslında adblock ve türevi uygulamalar bir yönden iyiyken bir yöndende site sahiplerinin canını sıkıyor fakat site sahipleride işi öyle abartıyorki reklamdan başka bir şey gözükmüyor sitelerinde düzgünce sitelerine reklam yerleştirsin kimsenin umurunda olmaz o bir ki reklam en sona güzel bir cümle yazalımda site sahipleri hayvan gibi şey yapıyorlar :)

@07 Eylül 2015 16:34 ben hiç reklam görmüyorum youtube da ordan izlemem linki JDownloader 2 eklerim en yüksek kalitede pc ye iner ordan izlerim.

Biz Firefox kullanıyoruz. Haydi 1 2 3 4. Firefirefire firefire firefox firefirefox.

@07 Eylül 2015 16:49 4-5 farklı tarayıcı kullanıyorum. Firefox'un sekmeleri birbirinden ayrılmıyor. Eklentilerinde aradıklarımı bulamıyorum. Chrome'da eskisi gibi flash içerikler tek tıkla oynatılmıyor. Opera'nın yer imleri bölümü bana göre eksik kalmış. Maxthon Nitro hızlı ama çok fazla eksiği var. Yolun çok başında. Yapabilsem kendi tarayıcımı yapacağım ama o kadar becerikli değilim.

Açık kaynak dünyasından beslenerek büyüyen, ama sonra büyük bir canavara dönüşen google yi durdurmak için de, yine açık kaynak dünyası var. Yaşasın AdBlockPlus... Açık kaynak dünyası illaki çözüm üretir...

@07 Eylül 2015 16:56 Dinsizin hakkından imansız gelir derler.

Reklam abartilmadigi surece iyidir ama çoğu site bu işi abarttığı için adblock candir kandır. Kullanınız kullandiriniz.

internet reklam dünyasında milyar dolar dönüyor ama kullanıcıları bayıyor.. add block bence google da en iş yapan eklentiydi

AdBlock Plus yüzünden 1 haftada 2 kez format atmak zorunda kaldım sisteme virüs bulaştırıyor bunun alternatifi lazım virüssüz. bu eklentiyi kullanıyorsanız çok dikkatli olun.

@07 Eylül 2015 18:13 böyle bir sorun yaşayan tek kişi sensin hemen ürüne çamur atmayın

@07 Eylül 2015 18:13 uydurma be... adblock virüs bulaştırmaz...

@07 Eylül 2015 18:13 4 yıldır kullanıyorum, ne virüsü ya. Yalanın bu kadar kuyruklusunu göz göre göre söyleme bari. Çabuk belli oluyor...

@07 Eylül 2015 18:13 ben chrome da eklenti olarak kullanıom ne virüsü hem chrome a eklerken setup felan olmuoki :D neyin kafası

@07 Eylül 2015 18:13 linç etmeye ne kadar meraklıyız. durup düşünmek, sorgulamak yok. arkadaşın haklılık payı var. adblock gayet de trojan bulaştırıyor sisteme. daha önceden de adblock'un reklam verenlerle anlaştığı gibi bir iddia ortaya atılmıştı. güvenilir olmadığı kesin. şu anda adguard adblocker kullanıyorum. adblock plus'ın sunduğu işlevleri çok daha basit bir şekilde sunuyor. kullanıcıyı karmaşık arayüz ve ayarlarla uğraştırmıyor, reklam engellemek çok kolay, engelleyemediği reklam yok.

@08 Eylül 2015 14:33 teşekkürler saldırmadığın için , edit tarayıcı opera + adblock plus kulanın en vai siteye girin çıkın sonrada oto çalışan lara bakın full istem taraması yaptırın bakalım sonuç ne eset onl scan kullanabilirsiniz.adguard adblocker deniyecem teşekkürler . gerçi 6-7ay önceydi opereyada adbloçk plus ada elveda dedim ie ve ff yeter edge e reklam ilitresi eklentisi gelse bari ms tarafından gerçi ms çasuslukları tartışılıyor tüm sitelerde.

Millet kazanamazsa üretmez de ...Kimse saatlar harcayıp özene bezene video hazırlamaz..dizileri filimleri şarkıları video sitelerine yükletmez hikayeler masallar bilgiler paylaşmaz hem içerik hemde kalite kaybolur ..O yüzden reklamlara belli bir oranda düşman olup sınırı aşmayalım ..Örnek : Ben azda olsa 3-5 karşılığını alıyorum diye kanalıma bazen günler harcayıp video yapıyorum..yoksa yalan yanlış sallarım gider yada hiç yapmam ..

@07 Eylül 2015 19:41 Sırf para için yapıyorsan bunu kanalında belirt. Yani sen sadece yapmak istediğin için yapmıyorsun, amacın para. İşte tam da şu zamanlarda YouTube Türkiye de sırf para kazanma hayaliyle yüzlerce hatta binlerce boş kanal açılmaya başladı.Kimi başkasının videosunu indirip yüklüyor ve kopyalarla interneti kirletiyor,kimi videoda olmayan şeyleri başlığa yazıyor. Hatta sahte kullanıcılar vs sağlayan MediaKraft(adını yazabilirsiniz geçenlerde yaptıkları sahtekarlık ortaya çıktı)

@07 Eylül 2015 19:41 -gibi şirketlerle bir araya gelip diğerlerinin emeğini sömürmeye başladılar.Bu sebepten dolayı Videolardan para kazanma işi en azından YouTubeTR deki normal kullanıcılar için bitmiştir.Yani para kazanmayı beklemeyin.Bir de para kazanma işine girmemiş ama kaliteli videoları olan kanallar var ama bu saydığım sebeplerden dolayı ne videoları izleniyor ne de abone kazanıyorlar.Ayrıca bizim milletin bir huyu var,abone tuşunu gözüne sokmadıkça, bot abonesi yoksa vs abone olmuyor..

@07 Eylül 2015 20:16 doğru ..Bende zaten para kazanıyor sayılmam ayda 50-100 tl bile gelmiyor o kadar kaliteli özenli videolarım olmasına rağmen 200 video her birine ortalama 10 saatim gitmiştir...elde var sıfır ...Mllet hep saçmalık ve gizem izlemeye meraklı ..

@07 Eylül 2015 19:41 Bellik ki web sayfan var. biz internet izlerken reklam almıyoruz.

Adblocklar çok popülerleşti çeşitlendi. Ad Muncher bile ücretsiz oldu. Ciddi kar kayıpları olunca da kökten çözüm arayışları geliştirilecek. Biz de kullanamayacağız. Ama yapacak şey yok. :)

2013lerde Google'ın Adblock Plus'a tonlarca para yedirip kendi reklamlarını beyaz listeye aldırdığı haberleri yapılmıştı. Bu hareket hiç de şaşırtıcı değil.

Her şey kararında olması gerekiyor. Siteler artık reklamı para kazanmak için sitelerine koymuyorlar. Zengin olmak için koyuyorlar. İkisinin arasındaki fark sitenin kendisinden fazla içeriği sahip olan reklamlar. Sitenin içeriğine ulaşabilmek için iğneyle kuyu kazıyorsun. Niye reklam engelleniyormuş niye engellenmesin? Siteler Türk dizileri gibi; 15 dakikalık senaryoyu 90 dakika çek özet adı altında eski bölüm + yeni bölüm + reklamlar=3.5 saat. Bir film bile bu kadar değil. İnsafınız kurusun be.

ya hadi sadece reklam açılsa haydi neyse hem arda arda hem de çok fazla reklam açılıyor ve virüslü google ı kınıyorum yaşasın yandex yaşasın adam gibi tarayıcı google dan nefret ediyorum lanet google

@07 Eylül 2015 22:14 iyide yandex te Google altyapısı kulanıyor.

@07 Eylül 2015 22:14 O da aynı nanenin laciverti. Aynı hileleri o da kullanıyor.Uyanın.

Android versiyonuna bisey olmaz dime

Millet iyice sıkılmış reklamlardan ki Adblock kullanıyor, buna kullanıcı dostu çözümler sunalım demek yerine inatlaşıyorlar insanlarla. komik.

Boşuna Mozilla Firefox + Ad Block Plus kullanmıyoruz. Google, Chrome web tarayıcısı ile her hareketinizi izliyor, yetmedi mikrofonunuzu açıp sizi dinliyor. Herhalde pek yakında da webcam'ınızı açıp ev hali durumunuzla sizi izlerse pek şaşırmamak lazım. Reçeteyi yazıyorum: Windows'un yanına Linux dağıtımı + Firefox + ABP ile beraber kurulur, günlük işlerinizde fazlasıyla işinizi görür. Oyunlarla işiniz yoksa L. Mint 17.2 Cinnamon, sullar seller gibi tavsiye ederim. Yaşasın özgür yazılım.

adblock flash control var, sıkıntı yok :D

google youtube dan hiç kar etmiyormu oha hergün milyonlarca insan giriyor dk. başı video yükleniyor ve kar yok ilginç.

Ben işime yarayan sitelerde AdBlock Plus eklentisini devre dışı bırakıyorum. Fakat videolarda zorla reklam izlemek istemiyorum. Youtube 'da da ya bu eklentiyi kullanacağız, ya da başka bir video sitesine yöneleceğiz. Sanki Google'nin youtube'den gelen reklam parasına ihtiyacı var!? Zaten arama motoru ve reklamlarından hamuduyla götürüyor...

yandex browser kullanıyorum bende de sürekli adblock pasifize oluyordu. Uzantılarda meğersem adguard adblocker varmış onu aktifleştirince reklam diye bişey kalmıyor girdiğim sayfalarda :D

Onunda çözümü bulunur.

ulan biz adblock u o pop up lardan korunmak için yükledik yoksa hemen bi pop açılıp virüslü bir siteye yönlendirebilir ... Reklamcılar çok abartıyorlar ...yok 5 saniye bekle felan ...

ulan youtube ye adblock la girdim 21 reklam engellemiş bu çok değilmi sizce yakında pop up eklemezler hiç şaşmam

Mobile bile reklam koyar oldular hattımın kotası ne ki sen flash reklamı koyuyorsun??

Firefox var sorun yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir