Google'a Ait Olan 3 Büyük İnternet Hizmeti!

Belki bazılarını biliyorsunuz, belki de hiç birini bilmiyorsunuz. Ama bu 3 büyük hizmet de, aslında Google'a ait...

  • Ali Ruhi Öztürk
Google'a Ait Olan 3 Büyük İnternet Hizmeti!

Google yeryüzündeki en büyük şirketlerden biri ve çatısı altında o kadar çok marka barındırıyor ki, bazen ipin ucunu kaçırmak kaçınılmaz oluyor. Aşağıdaki üç internet hizmeti bağımsız gibi görünse de aslında Google'a ait olan marka isimleri.

1 - reCAPTCHA

Introducing the no CAPTCHA reCAPTCHAIntroducing the no CAPTCHA reCAPTCHA
reCAPTCHA protects the websites you love from spam and abuse. We’re introducing a new API that radically simplifies the reCAPTCHA experience. We're calling it the “No CAPTCHA reCAPTCHA”. Learn more at

Captcha teknolojisi, bot'ların web sitelerini taşırmasını engellemek için geliştirilmiş bir filtre sistemi. En başta giriş yapmaya çalışan kişinin insan mı yoksa bot mu olduğunu anlamak için "gördüğünüz yazıyı aşağıya yazın" gibi sorular kullanan sistem, daha sonra gelişerek hiç bir soru sormadan kullanıcıları bot'lardan ayırt edebilmeye başladı. Google, reCAPTCHA'yı 2009'da satın aldı ve günümüzdeki gelişmiş haline getirdi.

2 - Blogger

Ücretsiz, esnek ve kullanışlı bir blog hizmeti, her insanın bir dijital ihtiyacı olan blog sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Herhangi bir konu hakkında, istediğiniz stilde bloglara sahip olmanızı sağlayan Blogger, 2003'te Google'ın çatısı altına girdi. Şu an Google hesabınız ve AdSense desteği ile Blogger üzerinden para kazanmak bile mümkün.

3 - YouTube

Dünyanın en büyük video yayın ve paylaşım sitesi YouTube, 2005'te üç eski PayPal çalışanı tarafından geliştirildi ve Google tarafından 2006'te satın alındı. Kullanıcılar her gün milyarlarca saate bedel içeriği platforma yüklüyor. Google'ın çabaları sayesinde YouTube iş ortaklığı programı yüz binlerce içerik üreticisinin para kazanmasını sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Youtube'ın merkezi silahlı bir saldırgan tarafından basılmış. Tüm Youtube Çalışanları'na geçmiş olsun!..

Sen de yorum yaz