Google'a Göre YouTube, Müzik Sektörü İçin Faydalı!

Google, bir süredir müzik sektörü ile yaşadığı tartışmayı çözmek üzere yaptığı araştırmadan ilk sonuçları almaya başladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'a Göre YouTube, Müzik Sektörü İçin Faydalı!

YouTube'un müzik sektörü için faydalı olup olmadığı konusunda Google ve kayıt firmaları arasındaki tartışma sürüyor. Youtube, durduğunuz tarafa göre ya vazgeçilmez bir gelir kaynağı ya da insanların bedava müzik dinlediği bir açık kapı. Google ise bu sorunu artık kökünden çözmek istiyor.

Google, YouTube'un sanatçılara ne kadar çok veya ne kadar az kazandırdığın ortaya çıkarmak üzere RBB Economics'i görevlendirdi. Bir dizi araştırma yapan RBB Economics'ten ilk sonuçlar gelmeye başladı. Sonuçlara göre YouTube yarın kapansaydı, kullanıcılar müzisyenlere daha da az kazandıracak çözümlere yöneleceklerdi.

Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'de 1.500 kişiyle yapılan anketlere göre YouTube olmasaydı, korsan olarak dinlenen içeriğin oranı yüzde 29 artacaktı. Toplamda YouTube'da harcanan vaktin yüzde 85'i "daha az değerli kanallara" aktarılacaktı (bir başka deyişle, radyo gibi sanatçılara YouTube'tan daha az para veren platformlara).

Google'ın yaptığı duyuruya göre "Youtube, pazarı küçülten değil, genişleten bir etkiye sahip". Firmanın sanatçılara söylediğine göre şarkıları ücretsiz sunmak, uzun vadede sanatçılar için daha kazançlı. Araştırmaya göre belirli şarkıları YouTube'tan kaldırmak, bu parçaların Spotify gibi diğer hizmetlerde çalınma sıklığını artırmıyor bile.

Araştırmadan yeni raporlar ve sonuçlar gelmeye devam edecek ancak Google, şu ana kadar durumdan oldukça memnun. Son olarak YouTube'un müzik sektörüne 2016'da sadece reklam gelirlerinden 1 milyar dolardan fazla ödemede bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Youtube korsan müziğe karşı inanılmaz etkili bir servis. Artık araçlarda bile smartphone entegrasyonu sayesinde insanlar istedikleri müzikleri Youtube'dan dinliyorlar. Youtube'un işin araçlarla ilgili kısmı için özel bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Arabasında radyodan, cd player'dan veya mp3 player'dan müzik dinleyenlerin sayısı her geçen gün daha da azalıyor. Diğer taraftan tanıtım açısından da Youtube çok önemli. Kimsenin yapamayacağı reklamı Youtube yapıyor. Üstelik de telif ücreti ödeyerek.

@cleverman Çok doğru. Sanatcılar kendilerine resmi hesaplar açarak yada Youtube'daki zararsız amatör videolarda müzikleri kullanıldığında, içeriğin kaldırılmasını talep etmek yerine video açıklamasına kendi isimlerinin eklenmesi isteyerek kendi reklamlarını da yapabiliyorlar. Sonuçta kazan - kazan oluyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play