Google'dan, "açılır pencerelere" yeni önlemler!

Google, reklam amacıyla kullanıcıları rahatsız eden uygulamalara baş vuran web sitelerini cezalandırmaya devam ediyor!

  • Cenk Atlı
Google'dan, "açılır pencerelere" yeni önlemler!

Üçüncü parti açılır pencere (pop-up) reklamları kullanıcıları zaten yeterince rahatsız ediyorken bir de ziyaret ettiğiniz sitenin kendisinin de açılır pencerelere başvurması web deneyimini iyice çekilmez kılabiliyor. Bunun farkında olan teknoloji devi Google, istenmeyen açılır pencereler gösteren mobil web sitelerine karşı harekete geçiyor.

Buna göre 10 Ocak 2017 itibariyle, mobil üzerindeki arama sonuçlarında; "davetsiz" reklamlar ve açılır pencereler gösteren siteler artık ilk sayfalarda gösterilmeyecek. Diğer yandan Google, zorunlu bilgiler içeren ya da makul ölçekte bir alan kullanan açılır pencereler gösteren siteleri ise anlayışla karşılamaya devam edecek. Fakat "devam etmek için tıkla" gibi ifadeler içeren pop-up'lar ve sitenin kendisine ait ticari amaçlı açılır pencereler, web sitesinin arama sonuçlarında gerilere düşmesine neden olacak.

Diğer yandan Google; halihazırda en üst sıralarda yer alan yüksek kaliteli sitelerin, benzeri açılır pencereleri kullanmaya devam etseler bile arama sonuçlarında yine en üst sıralarda yer alacağının farkında olmalı. Fakat bu yeni uygulamayla birlikte en azından bazı sitelerin artık rahatsız edici pazarlama taktiklerini bırakıp içeriğin kendisine odaklanmaları hedefleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bazı siteler neredeyse tam ekran pop-up reklamlar gösterdikleri halde reklamın ne olduğunun farkında bile olmuyorum, gözüm direkt olarak kapatma düğmesine odaklanıyor ve reklamı kapatıyorum. O reklamlar sörf konforunu bozmaktan başka açıkçası hiçbir işe yaramıyor...

Gayet samimi bir şekilde söylemek gerekirse; Bir yazıyı okurken hiç bir kullanıcı gözünü sürekli üzerine çekmeye çalışıp yoran reklamları, sayfayı açar açmaz çalışan akış reklamlarını, zaten yavaş olan ve kotalı internet hizmetinin yüksek boyutlu reklamlarla sömürülmesini ve pop up reklamlarını görmek istemiyor. Koyun şunları bu kriterlere uygun şekilde, olsun bitsin. Ne kullanıcı eklentilerle engellemeye uğraşsın ne de sitenin reklam geliri tamamen kesilsin. Altın yumurtlayan tavuk hikayesi...

sayfalarını belli periodlarla refresh'leyen sitelere de sıradaymış. dikkat ;)

Yahu şu anımsatlardan neden kurtulamıyoruz? hayır diyoruz her girişte karşımıza çıkıyorlar..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play