Google'dan Android için devrim gibi karar!

Google, telefon üreticilerinin çok eleştirilen güncelleme politikalarına karşı ipleri eline alıyor!

Google'dan Android için devrim gibi karar!

Google, mobil işletim sistemi Android'in kaderini belirleyebilecek bir devralmanın kıyısında. Edison Investment Research'ten Richard Windsor'e göre firma, telefon üreticilerinin yavaş güncellemelerden usandığı için yakın bir zamanda ipleri eline alarak donanım üreticilerini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

Windsor'un The Register'da yer alan açıklamasına göre Android Marshmallow'daki bu "yavaştan almalar" Google'ın da Now on Tap gibi yeni ürünlerini tanıtmasına engel oluyor. Dolayısıyla firma bu noktada harekete geçerek donanım yazılımlarının güncellemelerinde de insiyatif almaya karar verdi. Söz konusu güncellemeler şimdiye dek yalnızca cihaz üreticileri ve mobil operatörlerin sorumluluğundaydı.

Google'ın bu doğrultuda bütün bir Android'i Google Mobile Services (GMS) olarak bilinen hizmetler birimine taşıyarak işletim sistemin bütün kontrolünü eline alması bekleniyor. Windsor'a göre böyle bir hamle zaten Google'ın cihazlar tarafında devam eden parçalı ve gecikmeli güncelleme sürecine kesin bir çözüm bulmasının tek yolu.

Teknoloji devinin bu hamlesinin sonucunda, bir Android telefonunun artık tıpkı iOS ya da Windows 10'da olduğu gibi, cihaz üreticilerine herhangi bir değişiklik yapma şansı vermeyeceğini söyleyebilriz.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Olay iste bu bekledim haber

Zor dostum zor o kadar kolay olduğunu sanmam

Mantıklı ve yerinde bir karar. İşletim sistemini Google yazar, günceller. Donanım üreticileri sadece kendi bundle yazılımlarını güncellemekten sorumlu olurlar. Alpha ve beta, Release candidate süreçlerinde bu testleri ister yaparlar ister yapmazlar. Yaparlarsa bundle yazılımları yeni sürüm işletim sisteminde sorunsuz çalışır ancak bütün bunların ötesinde işletim sistemi adam gibi güncellenir.

kesinlikle süper olur

çok dogru bir karar destekliyorum telefon üreticileri sadece skin olarak farklılaşabilsin donanıma os destegini güncelemeleri google kendi yapsın üreticilerde özelleştirmelerini eklemelerini sadece uygulama olarak yüklesinler versiyon yükselince ister uygulamayı yükseltir istersede telefon sahipleri başka benxer uygulamalar yükler hem üretici hem tüketici hem eko sistem kazanır

İşte beklenen gelişme. Beter ol samsung

yapsın sonuna kadar destek androdin anasını ağlattılar

Bi zahmet yani Sony ve Lg hariç gerisinin korkunç bir güncelleme politikası var. Ki bu saydığım ikisi de öyle böyle yani tam iyi değiller.

Kangırenli Parmagi Kesme Bu Olsa Gerek. Uygulamaya Koyarsa Zaten Android Cepheside Satislarda Ucacaktir.Alan Memnun Satan Memnun Olacaktir.Guzel Haber Tesekkurler Chip..

yıllardır beklediğim karar yeminle.çok yaşa google

Geç bile kalındı bu sacmaliga son verilmesi konusunda

Bu hamle yapılırsa telefonları farklı markalar üzerinden almanın ne anlamı kalcakki tek farkı donanım olur en fazla bide fiyat farkı arayüz olmadıktan sonra neye yarar standart arayüzmü oalcak yani hepsinde mantıksız

@SonKraLL O mantıkla bilgisayarları da farklı markalardan almanın da bir anlamı yok. Sonuçta hepsi Windows. Hepsi aynı arayüz... Ama gayet de güzel alınıyor.

ios da hangi üretici değişiklik yapmak istiyordu ki acaba?

Güncellemeler Windows gibi olup Windows Phone gibi markaların android üzerinde değişiklik yapılmasına izin verilmezse ve şu virüs ve çöp uygulamaları temizlerse android belki alırım.

En doğrusu bu . Cihaz üreticileri kendi yazılımlarını bir paket halinde hazırlayıp ekstradan isteğe göre yüklenmesini sağlamalı. Note 4 kullanıyorum android 6 şubat ayında gelecek dediler halen ortada güncelleme yok .

@22 Şubat 2016 18:31 mayis ta geliyor

%100 Garanti bir çözüm yolu var aslında. Bütün Android telefonlar STOCK ANDROİD yüklü olarak çıkacak. Sonradan isteyen kullanıcılar, Üreticinin hazırladığı Temayı yükleyebilecek. İstediği zaman da Stock arayüze geri dönecek. Mesela Samsung Galaxy S8, Stock Android olarak çıktı diyelim. Ayarlarda Tema kısmı olacak. Seçenekler ; Varsayılan (Stock Android) ve TouchWiz. Sistem güncellemesi ayrı, TouchWiz güncellemesi ayrı olacak. Ama bu sadece Samsung değil tüm telefonlarda olacak... Bence mantıklı.

Android'de sonunda tamamen iOS gibi politikalar izlemeye başladı hadi hayırlısı. Yakında bluetooth ve dıştan erişimi de kapatırlarsa hiç şaşmayalım.

Yani bencede oyle olmali sadece extra erisim haklarina sahip olmalilar ureticiler uygulama magazasinda kendi markalarina yonelik ozellestirmeler yapabilirler

Android de, daha çok tekelci ve kullanıcılarını daha çok köle olmaya zorlayacak gibi... İnsanlık adına, zor...

@22 Şubat 2016 22:34 Güncelleme gelmeyince "Gugıl bize bohmiyr" diye böğüren siz değil misiniz?. Şimdi Google bu sorunu halletmeye çalışınca da "tekelci" diyorsunuz... Türk milletine yaranılmaz......

Çok doğru karar. Üreticiler şımarık çocuk gibi keyifleri bekleniyor.

Şunu samsungun elinden alabilirsin inşallah

Nihayet sonunda profesyonel bir adım atılmış gerçekleşirse güncelleme beklememiz oluruz aylarca

Nasıl Microsoft kendi yazılımını kendisi güncelliyorsa, Android'te öyle olmalıydı zaten. Şu anda yapması gereken tek şey, hangi üretücünün arayüzü daha kolay ve kullanışlı ise o arayüzde yoğunlaşmak olmalı. Üretici isterse Launcher yayınlayarak kendi arayüzünü ekletebilir. Bu sayede hiç değilse 2-3 sene önceki yazılımı kullanmaktan kurtuluruz. Mesela bu yeni doze mode çok işe yarıyor. gece telefonu şarja takmayı unutmuşum. 23:00'dan 08:30'a sadece %2 şarjı düşmüş. Eski telefonumda neden olmasın!

Bu haberi 5 yıldır bilmem kaçıncı kez duyuyorum. Yapmak istiyor ama yapamıyor. Üstelik üretilen Android telefonların ne kadarı Amiral. Google amiraller dışında kalanlara nasıl hizmet verecek. Google'ın bu konuda başarılı olması için her yeni versiyonda yeni cihaz olmalı eskiler öylece kalmalı. Böylesine baş belası bir sistem.

Yerinde bi karar boylece butun markalarin butun modelleri stabilite anlaminda tam ve full performansli olur

Google üreticileri fiyata göre sürüm olayından vazgeçirmeli. Ucuz modellere alt sürüm, pahalı modellere üst sürüm saçmalığı sona ersin. Şu anda android in son sürümü 6.0 ise üreticiler 6.0 dan daha aşağı sürümlerde cihaz çıkarmamalı. Ki bu sayede uyumsuzluk sorunları bir nebze çözülür. Yine ureticilerin uyduruk yazılımları sisteme gömülü olmamalı. Ki bu sayede tek elden güncelleme dağıtılabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir