Google'dan, Apple'ın pahalı ürünlerine taş!

Google yöneticisi, Apple'ın her ürününe yüksek fiyat koyma politikasını yerden yere vurdu!

  • Cem Şancı
Google'dan, Apple'ın pahalı ürünlerine taş!

Google ve Apple arasındaki rekabet tüm hızıyla sürerken Google'ın bir yöneticisi, Apple hakkındaki yorumlarıyla gündeme oturdu. Google'ın baş ürün yöneticisi Sundar Pichai, verdiği bir röportajda Apple'ın ürün politikasındaki yüksek fiyatların sorumsuzca bir davranış olduğunu vurguladı.

"Bizim ürünlerimizi kullanan bir milyardan fazla kullanıcı var ve onlar ürünleri diledikleri gibi kişiselleştirmekte özgür olduklarının farkındalar. Üstelik kullanıcılarımız tüm servislerimize ücretsiz erişebiliyorlar; cihazlarımıza çok fazla para dökmeden sahip olabiliyorlar" diyen  Sundar Pichai servislerin ücretsiz olmasının şirketin bu hizmetlerden para kazanmadığı anlamına gelmeyeceğinin de altını çizdi. Ancak Apple'ın elitist fiyat politikasını da eleştirmekten geri duramadı; "her şeyin yüzlerce dolarlık fiyat etiketine sahip olması sorumsuzluktur" yorumunu yaptı.

Kısa süre önce de Motorola'nın başkanı, Apple'ın yüksek fiyat politikasını ve elitist/dayatmacı tasarım mantığını eleştirmişti...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Iphone 6 be MacBook pro var bende com memnunum oglumada Alicam MacBook air esimdede iPhone 5s var fazla para ama kaliteli

@01 Mar 2015 11:29 o kadar para harcıyacağında keşke ilk türkçe kursuna yazılsaydın. türkçe terk .(

appleme laf etmeyin o sizin delik deşik androidiniz ios gibi başarılı olamadı güvenli ve sıtabilite olamadı tabi böyle sa sola saldırırsınız

@01 Mar 2015 11:29 Derdin stabilite ise çözüm Nexus. Problem güvenlik çözüm antivirüs ( Ve Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynakların kapalı olması ve Google Play dışında market kullanmamak ) Bence sorun tam olarak Google değil. Kalkıp dandik S4 ( Çin Malı fake ) kullan doğru. ( Orjinal S4 kullan yine stabilite tam yok ıvır zıvır falan felan ). Bence Apple'ın ürünleri gayet iyi, kaliteli, stabil. Ama biraz sınırlı. Androidin felan sevilen yanı bu zaten özelleştirilebilir, açık kaynak, limitsiz. Ha telefonum olduğu gibi kalacak birkaç şey kuracağım arada bir iki oyun her türlü denetim dersen iOS, Mac vs. tabi...

Yahu koskoca teknoloji şirketi liderisin, nasıl olurda çok sağlam ve ince bir cihazın ucuz olması gerektiğini savunursun. Burda mac'lerden bahsediyorum. Dış parçaları, ekranından anakartına herşeyi oldukça kaliteli. Hatta kullanılan vidalar bile diğer laptoplardan daha farklı. Bilgisayara verdiğin para sadece cpu ve gpu'dan oluşmuyorki. Kullandıkları ses yongası bile oldukça pahalı.

hani derler ya; dinime küfreden müslüman olsa....

Aple zaten yunan cocugibi hersey pahali simarik.. suc onun urununu alanda..

jobs'dan bu yana süregelen kaliteyi pahalıya alma mantığı apple kullanan fanboylarının bilinçaltına yerleşmiş durumda. iktisat der ki; talep arttıkça fiyat düşer. apple fanboyları bunu bilmiyorlar, kazıklanmak ilginç bir haz veriyor onlara.

kimsenin yapacak birşeyi yok google. dünya paranın etrafında dönüyor ve "yüksek fiyatlı ürün her zaman iyidir " bilincini insanlara çoktan aşıladılar ve bunu bilen şirketlerde bunu kullanıyor.

Kedi uzanamadığı ciğere mundar der. Apple yüksek fiyat koyuyor da satamıyor mu? Tüm dünyada mobil pazarda dönen toplam cironun 79% unu tek başına Apple götürüyor. Apple ürününü alan da memnun, satan da memnun. Motorola ve Google'ın yöneticileri takkelerini önlerine koysunlar ve düşünsünler - nerede hata yaptık, niye Apple kadar kendimize güvenip yüksek fiyat koyamıyoruz. Nedenlerini kendileri de bal gibi biliyorlar aslında: 1) Google'ın ekosisteminde kontrol yok. Android market virüs ve malware kaynıyor. 2) Android'in çok fazla versiyonu var ve Google bu versiyonların hepsini destekleyecek bir App Market yaratmayı başaramadı, çünkü üreticileri buna zorlayamıyor. Android markete giriyorsunuz, 4 sene önce aldığınız Android telefona apps bulamıyorsunuz. Niye, çünkü destekllenmiyor. 3) 4 sene önce aldığınız iPhone'da her uygulama çalışıyor. Çünkü geriye uyumluluk ve regülasyon var. Verdiğiniz paraya değiyor, telefon yenilemek zorunda kalmıyorsunuz. 4) iPhone'un tasarımı ve yazılım sağlamlığı Apple'ın garantisi altında. Apple telefonları bükülen kullanıcıların telefonlarını ücretsiz değiştirdi. Apple terkili servise gidin, benim telefondaki kameram çalışmıyor deyin, direk yepyeni bir iPhone ile değiştiriyorlar. 5) Kimse kusura bakmasın ama Android çok fazla çöküyor, reset atılması, reboot edilmesi gerekiyor. Çoğu zaman pilini çıkartıp takmak zorunda oluyorsunuz. Apple kendine güveniyor, pilini çıkartamıyorsunuz çünkü gerek yok. Android'de kaç tane telefon modeli var acaba, pil kapağı olmayan? Nadir, birkaç Sony modeli. Sözüm burada Google'a değil tabi ki, Android'i kendi telefonlarına derleyen telefon üreticilerine, Motorola gibi. 6) Her yeni iOS her Apple telefona ücretsiz indirilip kurulabiliyor. Tamam Android de kurulabiliyor ama telefon üreticisinin insafına kalıyorsunuz. Apple istese ürünlerini daha da ucuzlatır ama gerek duymuyorlar, mutlaka optimum hesaplarını yapmışlardır. Tabi bir de şunu söylemek lazım, Apple pahalı ama ne kadar pahalı? Yurtdışında 499 - 599 dolar arasında satılıyor. Yeni çıkan Android flagship telefonlar da o fiyata yakın piyasaya sürülüyorlar. Burada fazla sızlanmaya gerek yok. Android market ve telefon üreticileriyle yaptığı anlaşma stratejilerini bir an önce değiştirmeli.

@01 Mar 2015 15:47 haklısın ve bunun çok basit bir sebebi var. Apple parayı senden baştan alıyor kârını sağlamış ve halletmiş oluyor. Sen müşterisin aynen matkap alır gibi. Ama google için sen ürünsün sen onun ''bedava'' ürünlerini kullanarak müşteri değil reklam gösterilecek malzeme oluyorsun. Bilgilerin/gittiğin yerler/baktığın siteler sonrasında sana reklam olarak dönüyor. Google gelirlerinin %95'i reklam geliridir bu gelirin sebebi de kullanıcının bilgilerinin satılmasıdır. Apple için bu gelir %5 civarında olup iAd adı verilen bluetooth üzerinden çalışan ve bulunduğun mağaza kampanyalarını gösteren ve tamamen kapatileceğin bir durumdur. Google ürünlerini kullandığın anda reklam olark satılmayı kabul etmiş olursun. Apple ve google fiyat politikası arasındaki fark budur.

@01 Mar 2015 15:47 Eksi yorum okumaya bile gerek yok aslında. Biraz göz android kullanmayı bilirsen o çökmesi bile hoş bir durumda ios gibi kullanıcıyı desteklemiyorsa kullanmam olur biter.

iktisatta talep arttıkça fiyar düşer diyen arkadaş yanlış biliyor. Talep arttıkça fiyat yükselir, bu her yerde her üründe böyledir. Önerme doğru olsaydı şu da doğru olurdu: Talep düştükçe fiyat yükselir. Bu nasıl bir mantıktır. Belki de şunu söylemek istedi: Arz arttıkça üretim maliyeti düşer. Bakın bu doğrudur. Ama üretici maliyet düşüklüğünü fiyata yansıtmak zorunda değildir. Apple ürünlerine yüksek fiyat koyuyor da satamıyor mu? Satıyor, alan var ki bu fiyata gidiyor.

Cok dogtu demis

fiyat konusunda amiral gemi telefonlarda arada uçurum yok aslında bakarsanız görürsünüz yurtdışı fiyatlarına :D heryer Türkiye değilki devletleri vergiyle sömürsün halkı

iphone seviyesindeki androidler zaten baya yakın fiyat olarak ayrıca Apple senin gibi reklam sıkıştırmıyor her tarafa o yüzden kapa çeneni hırsız gizlilik düşmanı

@13:50 tamam o zaman çok satan cihazlar zararına satılsın haha bence sen mezun olma iktisat okuyorsan şirket batırırsın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play