Google'dan bir hizmete daha veda!

Google, yıllardır büyük faydalar sağladığı bir hizmetine daha son vermeye hazırlanıyor...

  • Cenk Atlı
Google'dan bir hizmete daha veda!

Google, uzun bir süredir beklenen ilgiyi görmeyen fotoğraf paylaşma sitesi Panoramio'yu nihayet devre dışı bırakmaya karar verdi. Firmanın bu kararı diğer yandan bu platformdan yararlanan birçok kullanıcının da tepkisiyle karşılaştı.

Geçtiğimiz günlerde Panoramio'nun sitesinde yer alan "Panoramio is closing" ("Panoramio kapanıyor") ibaresi ve kapanış tarihi olarak 4 Kasım'ın belirtilmesi, platformun kullanıcıları arasından üzüntü ve kızgınlıkla karşılandı.

Diğer yandan Panoramio'yu şimdiye kadar hiç duymamış olanların bile büyük bir ihtimalle bu siteden bir şekilde yararlandıklarını söylemek mümkün. Zira sitenin fotoğrafları aynı zamanda Google Maps'teki görsellerin de temel kaynağı. Haritaların, Panoramio'yu kullanmalarının en büyük nedeni ise bu sitenin kullanıcıların belirli bir noktanın fotoğraflarını görmesini sağlayan konum etiketlendirmeyi etkinleştiren ilk platformlardan olması.

2007 yılında satın alınan Panoramio ve 2004 yılında satın alınan Picasa'yla birlikte Google çevrimiçi fotoğraf paylaşma hizmetlerinde önemli atılımlar gerçekleştirmişti. Fakat, firma Google Fotoğraflar'ı öne çıkardığı bu günlerde her iki platformu artık geride bırakmaya hazırlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

adını ilk defa duydum valla....

Ve bir büyük firma daha diğer bir firmayı içinde eritip tamamen hazmeder...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play