Google'dan Flash'ı silmek için bir adım daha!

Steve Jobs "Flash'a hayır" dediğinde eleştirilmişti ama bu son gelişme, yine "haklıymış" dedirtiyor!

  • Ercan Uğurlu
Google'dan Flash'ı silmek için bir adım daha!

Bundan çok da uzakta olmayan bir süre önce Google büyük bir adım atarak, YouTube'da Adobe Flash'ı sonlandırma kararı alarak, HTML5'e adım atmıştı. Teknoloji devi şimdi bu planı desteklemek için yeni değişikler üzerinde çalışıyor. Google, Görüntülü Reklam Ağı'nı da HTML5'e geçirmek için düğmeye bastı.

Google, Google+'ta yer alan Flash içerikleri HTML5'e dönüştürmeye başlayacağını duyurdu. Böylece Adobe standardını desteklemeyen mobil cihazlara da reklam ağını genişletebilecek olan Google, bunun için kullanıcıların bir şey yapmalarına gerek olmadığını da açıkladı. Zira daha önce kullanıcılar bir araç ile Flash içerikleri HTML5'e dönüştürüyordu. Artık bunu Google otomatik olarak yapıyor.

AdWords, AdWords Editor ve ya üçüncü parti araçlarla yükleyen kullanıcıların yüklediği Flash içerikler, Google tarafından otomatik olarak HTML5'e çevriliyor.

Tüm bu gelişmeleri gördükten sonra, Flash'a daha en başından "hayır" diyen Steve Jobs'u anmadan edemiyoruz. Jobs, yıllar önce Flash'a karşı savaş açtığında pek çok farklı yerden eleştiri almış ancak inadından vazgeçmemişti....

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ah steve ah ölmeseydin neler katardın teknolojiye

@27 Şub 2015 14:23 babasının oğluyla konuşuyor sanki adama bak sen :) bizde olsa ahmet mehmet ağabey yabancı olunca steve. ağabey diyeceksin arkadaşın değildi adam.

şimdi topu dikti:)))

Flash kolay kolay ölmez. Eğer Adobe akıllı davranırsa, hiç ölmez ama Adobe bile Flash'ın arkasında durmuyor...

yıllardır HTML5 deyip duruyorlar ama hala flash kullanıyoruz teknoloji ne yazıkkı bu konuda yavaş kalıyor.

En çok Firefox'a yarar :D

Adobe zaten html5 platformunda en önde araçları geliştiriyor. Adobe büyük firma, tek yapabildiği flash mı zannediyorsunuz??! Cordova'nın en büyük destekçisi adobe sonuçta

Flash ölmez, çünkü özellikle küçük oyunlar yapmak için çok iyi bir platform ve onu asıl öldürmeyecek olan da burda yapılan uygulamaların html5 ve mobil teknolojilere kolaylıkla çevrilebilmesi.

@27 Şub 2015 18:23 sen kokoreç sat canım benim, küçük değil 3boyutlu oyun bile geliştirilebiliyor html5 ile

@28 Şub 2015 02:31 ben html5'i hedef alan birşey söylemedim ki niye böyle saçma bir cevap verdin? Ben flash'ın kullanılmaya devam edeceğini söyledim yukarıda saydığım nedenlerden dolayı. (Kokoreçi severim ama ticaretini işin ustalarına bırakmak gerek.)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play