Google'dan Gear VR'ye rakip geliyor!

İddialar doğruysa Google, Samsung'un Gear VR'sine rakip yeni bir sanal gerçeklik cihazı üretebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan Gear VR'ye rakip geliyor!

Google'ın sanal gerçeklik (VR) ile yakından ilgilendiğinden şüphemiz yok. Firma, bunun için yeni bir bölüm açmış ve başına Clay Bavor'ı getirmişti. Financial Times'ın raporuna göre ise firma, kendi VR başlığını üretmeye hazırlıyor.

Rapor, yeni başlığın Google Cardboard'a göre daha pahalı olacağını ve daha iyi sensörlerle, lenslerle ve plastik bir gövdeyle geleceğini söylüyor. Dolayısıyla bu sene çıkması beklenen başlık, Samsung'un Gear VR'sine rakip olacak. Cihaz, Cardboard ve Gear VR'de olduğu gibi gücünü telefondan alacak ancak ek hareket sensörleriyle VR deneyimini geliştirecek.

Android VR yolda

Önemli bir başka haber, Google'ın yeni Android VR teknolojisini tanıtacağı iddiası. Android VR'nin Android'e sanal gerçeklik özellikleri kazandıracağı, böylece geliştiricilerin düşük gecikmeli VR uygulamalarını daha kolay yazacağı söyleniyor. İddiaya göre Google, Android VR'de Nexus'lardakine benzer bir yöntem kullanacak. Yani Google, Android VR ile platformun en son yeteneklerini gösterirken geliştiriciler, kendi VR ürünlerini sunmak için Android VR'yi istedikleri gibi düzenleyebilecekler.

Peki Google'ın yeni VR başlığını ne zaman deneyebileceğiz? Google, dedikodular hakkında henüz yorum yapmamış olsa da Mayıs'taki Google I/O'da teknolojinin nasıl çalıştığını ilk kez görme şansı bulabiliriz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost