Google'dan işlevsel bir internet hızı test hizmeti

Google, Ookla'ya ciddi bir rakip olabilecek işlevsel bir internet hızı test aracı geliştirdi; artık internet hızınız Google'a emanet!

  • Cenk Atlı
Google'dan işlevsel bir internet hızı test hizmeti

İnternet hızını test etmek için yıllardır en çok tercih edilen platform olan Ookla, son dönemde Netflix'in sunduğu benzer bir seçenekle ciddi bir rakiple karşılaşmıştı. Öyle görünüyor ki bu alandaki rekabet teknooloji devi Google'ın da oyuna girmesiyle iyice kızışacak.

Google, bu doğrultuda doğrudan arama çubuğu üzerinden çalışan bir internet hızı testini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. İnternet pazarlamacısı Dr. Pete Meyers, "check internet speed" ("internet hızını kontrol et") ifadesiyle yapılan arama sonuçlarında görülen bir "internet hız testi"ni tespit ettiğini açıkladı. Aşağıda bir fotoğrafını gördüğünüz "run speed test" ifadesine tıkladığınızda Google'ın Measurement Lab adlı ölçüm birimi bağlantı hızınızı kontrl ediyor ve sistem yöneticilerine yardımcı olabilecek birçok detay veriyor.

Söz konusu işlev halihazırda kullanıcıların büyük bir kısmı için aktif değil. Diğer yandan söz konusu özelliğe arama sonuçlarından ulaşamayanlar için de yine Measurement Labs tarafından sunulan "NDT" aracı benzer bir işlev görecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Microsoft garage daha önce yapmıştı.

@30 Haziran 2016 14:20 Öncesi sonrası mı var bu işin? Başkası yaptı diye daha önceden, kimse bir daha hız ölçer yapamayacak mı yani? Saçma sapan konuşuyorsun!

İnternet hızımızıda çalıyor.

Ortadaki dijital gösterge olmasa hiç bir işimize yaramazdı. Gösterge hep dipte çünkü.

Demek, benim ülkeme interneti dağıtan ana sunucuyu geçecek, internet hizmeti aldığım firmanın sunucularını geçecek, ve benim modemimi geçerek benim makinamın hızını ölçececek öylemi? bu doğruysa google hackerlij yapıyor ve yine bu doğruysa asla güvende değilsiniz. li bence palavranın önde gideni bu hız ölçme konuları, çünkü 4 farklı şebekeden 4 farklı paketin hızını ölçüyoruz 4 ü de aynı veriyor :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost