Google'dan sonra Yahoo da güvenli oluyor!

Google'ın ardından bu internet devi de güvenlik konusunda önemli bir adım attı!

  • Levent Öztürk
Google'dan sonra Yahoo'da da güvenlik gelişmesi...

2012 yılında, Google'ın herkesin e-postalarını uçtan-uca şifreleme ile güvenliğe alması gerektiğine dair pek çok istek bulunmaktaydı. Snowden öncesi o yıllardan günümüze kadar, özel görüşmelerin güvenliği giderek daha önemli bir hâle geldi. Bu yüzden de Google'ın bu şifreleme işlemi için çalışıyor olduğunu duyurması, genel olarak sevindirici bir durum olarak gözükmekteydi. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ise, Google, çalışmakta olduğu projeyi Github'a taşıdı ve çalışmanın gayet güzel bir şekilde ilerlemekte olduğunu göstermiş oldu. O sıralarda dikkati çeken bir durum ise, Yahoo'nun güvenlik liderlerinden Alex Stamos'un da projeye katkıda bulunuyor olduğu idi.

Belki de bu yüzden çok şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şimdi de, Yahoo Mail için de bir uçtan-uca şifreleme sisteminin kullanılabilir olduğu açıklaması geldi. Stamos'un açıkladığı bu sistem de şu anda Yahoo'nun Github deposunda bulunmakta. Sistem, var olan üçüncü parti güvenlik uzantıları ile benzer bir şekilde çalışıyor gibi gözükmekte ancak Yahoo ve Google gibi e-posta sunucularının bu sorunu ciddiye aldıklarını görmek güzel bir durum. Bu sistemler, hâlâ en iyi hallerine ulaşmış değiller ve yakın bir zamanda varsayılan seçeneğe dönüşmeyeceklerini söyleyebiliriz. Ancak bu sistemler, gelişmeye devam ederek herkes için daha iyi ve daha kullanışlı olasılıklar sunacaklar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Megachat gibi yani ...

@20 Mar 2015 08:20 Hee! Eee? yazacaklarım bu kadar 30 karakteri doldurmak için yazıyorum, yayınlarsanız silersiniz burayı. Selametle kalın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play