Google'dan spam katili yapay zeka!

Google, özellikle Gmail kullanıcılarını sevindirecek çok özel bir yapay zekanın peşine düştü!

Google'dan spam katili yapay zeka!

Google mühendisleri, Gmail spam filtrelerini daha da geliştirerek istenmeyen postaları azaltmayı hedefliyor. Bu amaçla geliştirilen akıllı spam filtresi "Büyük Ölçekli Beyin Simülasyonu" içeriyor.

Gmail resmi blog sayfasında bir yazı yayınlayan ürün müdürü Sri Harsha, Gmail gelen kutusuna düşen spam sayısının yüzde 0.1'den daha az olduğunu söyledi. Yanlışlıkla spam olarak algılanan "Yalancı Pozitif" postaların ise yüzde 0.05 oranlarında olduğunu söyleyen Harsha, buna rağmen Gmail spam algılamasının hala mükemmel olmadığını belirtti.

Google şimdi istenilen postaların spam klasörüne düşmemesi için e-postaları yapay sinir ağları ile ayıracak. Özellikle banka ve havayolu şirketlerinin e-posta yoluyla gönderdiği dekont, makbuz ve uçak bileti gibi önemli postalar spam olarak sınıflandırılabiliyor. Bu durumda kullanıcılar spam klasöründe e-posta aramak durumunda kalabiliyorlar.

Gmail için hizmete sunulan "Postmaster Tools" ile bu sorunların aşılması planlanıyor. Şirketler bu sayede yüksek hacimli gönderiler için teslim hataları ve spam raporları gibi detaylara ulaşarak e-posta analizlerini yapabilecekler.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Spam konusunda Gmail gerçekten de süper. Hotmail'in de biraz ders almasını arzuluyorum. Hotmailde agresif filtreleme yapınca güvenilen göndericiler bile (Microsoft'un kendi gönderileri dahil) spam kutusuna düşüyor. Spam ayarlarında Gmail'i örnek alsalar iyi olur.

@14 Temmuz 2015 14:29 Hotmail i gmail e yönlendir olsun bitsin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir