Google'ın iki ayaklı robotu şaşırtıyor!

Google'ın ilk bakışta pek de bir şeye benzemeyen 2 ayaklı oyuncağı, marifetleriyle şaşırtıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Google'ın iki ayaklı robotu şaşırtıyor! Google'ın robot firmalarından Schaft'ın iki ayaklı robotu, yürüme yetenekleriyle şaşırtıyor!

Google'ın kendi bünyesindeki en tanınmış robot firmalarından Boston Dynamics'i satmaya hazırlandığını geçen günlerde öğrenmiştik. Ancak Google'ı da içinde barındıran Alphabet'in başka bir robot firması da var.

Google, Tokyo Üniversitesi'ndeki robot laboratuvarı Schaft'ın da sahibi ve bu firma, yeni teknolojilerini Japonya'daki 2016 New Economic Summit'te gösteriyor.

Fuarda gösterilen, ismi henüz konulmayan bir robot ise merdivenleri inip çıkabilmesiyle şaşırtıyor. Dengesini kaybetmeden yürümeyi başaran robot, 60kg'a kadar yükleri taşıyabiliyor, farklı arazilerde dolaşabiliyor ve hatta yüzeylere ayaklarındaki vakum yoluyla yapışabiliyor.

Robotun amacı, şimdilik mühendislerin geldiği noktayı ve robotlarla yapılabilecekleri göstermek. Videoda 1:20 sıralarında metal çubuğa basan robotun dengesini kaybetmemesi bizce gerçekten ilgi çekiciydi. Sizce iki ayaklı robotların çevremizde dolaşmaya başlayacağı günler yakın olabilir mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Hiç hayra alamet değil insanlığın sonunun başlangıcı bu.

@12 Nisan 2016 00:07 Şu 1972 senesindemiş gibi yorum yazmayı olayını bırakın lütfen. Eğer espri yapıyorsanız hiç komik değil!

Robotun dengesini kaybetmemesi sadece yeni nesil algılayıcılar ve yazılım işi. Yani bu devirde normal.

Gyro ensörlerle robotun dengede durması sağlanabiliyor ancak, yapay zela gelişmedikçe çevremizde dolaşmaları için bence daha çok yol kat etmeliler! Yani işlemciler çok daha küçülüp çok daha hızlanırsa olabilir. Yapay zeka işlemci gücü ister. Buda en iyi yapay zekanın bence kuantum bilgisayarla olabileceği anlamına geliyor :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost