Google'ın Messenger'ı "Android Messages" Oldu!

Google'ın SMS uygulaması Messenger'ın ismi değişti ve uygulama, Android'in vazgeçilmez bir parçası haline geldi!

Google'ın Messenger'ı Android Messages Oldu!

Google, bugün itibariyle RCS (yeni bir mesajlaşma standardı) üzerinde değişiklikler yapıyor. Bunun sonucunda en hızlı göreceğiniz değişiklik, Messenger uygulamasının adının "Android Messages" olarak değişmesi olacak.

RCS'nin ne olduğunu hatırlamayanlar veya bilmeyenler için söyleyelim. RCS, Google ve bir dizi mobil hizmet sağlayıcısı tarafından desteklenen, yeni nesil bir mesajlaşma standardı ve çoklu ortam mesajları, okundu onayları gibi bir dizi işlevi destekliyor. RCS'nin başındaki Amir Sarhangi'nin The Verge'e söylediklerine göre uygulamanın adının Android Messages olarak değiştirilmesinin nedeni, uygulamanınAndroid'in bir parçası haline gelmesi. Öncülüğü Google tarafından yapılan hizmetin mobil sağlayıcılar gibi ortakları da var.

Bu üreticiler, kendi geliştirdikleri özel bir mesajlaşma uygulaması yerine Android Messenger'ı kabul etmiş durumdalar: LG, Motorola, Sony, HTC, ZTE, Micromax, Nokia, Archos, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, LeEco, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony ve Wiko, Pixel ve Android One cihazları.

Listeye yakından baktığımızda Apple ve Samsung gibi en önemli üreticilerin bazılarının eksik olduğunu görüyoruz. Peki bu durumda ne olacak? Kısa cevap şu: RCS standardının parçası olmayan bir telefona veya taşıyıcıya RCS mesajı gönderdiğinizde, mesajınız standart SMS veya MMS olarak görüntülenecek. Ancak Google, RCS'nin kartopu etkisiyle diğer firmaları kendisine çekeceğine inanıyor.

RCS'nin kullanıcı için birçok faydası var. Örneğin kotanızı aştığınıza aldığınız mesajlar, sadece bir bağlantı içermekle yetinmeyecek, daha anlamlı olabilecek. Firmalar, küçük birer uygulama gibi çalışan mesajlar gönderebilecekler. Bu tür mesajlar, rastgele bir numaradan gelmeyecek, "doğrulanmış" kişilerden / firmalardan geldiği belli olacak. Reklam mesajlarının daha iyi olması sizi heyecanlandırmayabilir, ancak olumlu taraflara odaklanmakta fayda var. Örneğin RCS sayesinde üreticilerin vasat SMS uygulamalarından da kurtulacağımızı kestirebiliyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Whatsapp tüm platformlarda var zaten. 2-3 milyar kadar kullanıcısı var dünyada. Google zor alır yerini. Telekomünikasyon şirketlerini de ele alır internetsiz beleş mesaj yazacak ortamı sağlarsa o zaman bir şansı olur googlenin. Samsung delikanlı firmasın sen vesselam.

Zengin içerikli SMS fikrini ilk ortaya attığımdan beri yıllar geçti ama Google projeyi sonunda hayata geçirdi. Teşekkürler, Google! Bu projeyi oluşturmamın iki önemli nedeni vardı. Birincisi internetin olmadığı lokasyonlarda GSM hattı üzerinden zengin içerikli mesajlar gönderebilmek. İkincisi ise, SMS ile sörf yapabilmek. İnanın bu projeden tüm dünya çok memnun kalacaktır. Bu proje ile rahatça fax bile gönderebileceksiniz. Antika SMS altyapısından vazgeçmenin ve yenilenmenin zamanı gelmişti. >>>

>>> Apple ve Samsung da bu rüzgara karşı koyamayacak ve yakında aramıza katılacaktır. Google'a projemi hayata geçirdiği ve dünyaya önemli bir katkıda bulunduğu için bir kez daha teşekkür ediyorum...

Kimse google a güvenmiyor. Yüklemem, kullanmam. Guvensizsin gogıl. Allo da hangouts gibi mefta oldu. Bu da mefta

Google olmadan msincire giremiyoruz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir